Léčba Čunkem nezabrala, naopak lidovci a hlavně jejich předseda Jiří Čunek se stal největším problémem křehké vládní koalice. Jeho aféry a snahy zamést je pod stůl se staly pro opozici vítanou zbraní, kterou neustále bila po hlavě Topolánkovu vládu. Proto je pravděpodobné, že do stejného rizika už lidovci nepůjdou, pokud nejsou sebevrazi. Svědčí o tom i fakt, že těsně před sjezdem Čunka opouští většina jeho bývalých spojenců, mezi nimi první místopředseda strany Roman Linek nebo jeho blízcí spojenci David Macek a Marián Hošek. Největší šanci na zvolení do čela strany má Cyril Svoboda, který už týdny objíždí regiony a shání podporu. Vedle něj o předsednické křeslo usilují také poslankyně Michaela Šojdrová a europoslanec Jan Březina. Linek, který kandidaturu také zvažoval, se nakonec rozhodl obhajovat jen dosavadní post místopředsedy.
Přesto se v kuloárech objevují zprávy, že Čunek přece jen šanci na zvolení má. Někteří lidovci šíří spekulace, že v tajné volbě budou lidé kolem Kalouska volit Čunka, aby měli alibi pro svůj odchod ze strany. Ať už bude v čele lidovců stát kdokoli, bude mít těžký úkol – získat voliče i jinde než jen na Vysočině, v Jihomoravském a Zlínském kraji. Pouze na boj proti potratům nebo registrovanému partnerství příliš nových příznivců strana nezíská. Zvláště když se česká politika čím dál více polarizuje mezi dvě největší strany – ODS a ČSSD.
Lidovci tak v těchto dnech ve Vsetíně stojí na křižovatce, protože straně vážně hrozí, že se nedostane v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Její preference se pohybují těsně nad potřebnou pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny. Pokud nová strana vznikne a lidovce i její voliče rozštěpí, nic už straně s mnohaletou tradicí ke znovuvzkříšení zřejmě nepomůže.
Libuše Frantová