Irena Ryšánková: Odcházení, čůzy a face

KOMENTÁŘ

Adrian Sarbu se rozloučil s Petrem Dvořákem. Rozloučil je spíše eufemismus, pokud máme věřit (lidovým) novinám, proběhl odchod Dvořáka ze CME poněkud, ehm, transylvánsky.

28. listopadu 2010 - 07:00

Petr Dvořák nastoupil do Novy jako šéf po Vladimíru Železném a musel se vyrovnat s charismatem  bývalého šéfa i v té době poněkud „rozdrbanou“ Novou.  Dvořák byl loajálním zastáncem „své“ televize a jeho českokrumlovské přirovnání televizního trhu ke svatební noci je něco, nač žádný z účastníků dlouho nezapomene.

Sarbu začal Novu uklízet věru pečlivě, novým generálním ředitelem je právník Jan Andruško.   Prakticky jediné, co je o něm mediálnímu světu známo je to, že je právník. Řídit Novu prý pro něj bude čest. Ctižádost je ctižádost, ne čest. Ale možná by si měl zjistit, proč vlastně Dvořák skončil, protože to možná jednou čeká i jeho. Dvořák svůj odchod okomentoval noblesně, prý se těší na nové výzvy.  Nikdo ho k ničemu nevyzývá.

Petru Dvořákovi se i tak nepochybně bude dařit dál a snad jej opravdu nenapadne to, o čem se „drbe“ v kuloárech – totiž že hodlá přijmout pomoc Radka Johna. Snad je ale dost prozíravý na to, aby to nedělal. Ani veverky neskáčou věčně.

Do rad je předvoleno a uvidíme, kdo se do nich nakonec dostane. Možná díky kvalitě jednotlivých kandidátů některá místa nakonec zůstanou neobsazena. Je pravda, že sledovat jednání těchto dozorčích orgánů je někdy na hraně lidských sil a v tu chvíli člověka napadne, jestli by opravdu nebylo od věci, kdyby tam raději než faráři, bývalí politici, mašíblové a lobbisté zasedali nějací akademici. Nu, asi ne.  

Vyšla nová zpráva RRTV. Dlužno dodat, že tentokrát zklamala. Sice se tam vyskytuje štěpný popis pornofilmu, ale stejného, jako v předešlém případě. Nově se objevila pouze čůza s u s kroužkem, což přivádí k přemítání, zda je gramaticky správná čúza či čůza. Právně je to v pořádku i tak… RRTV se vybarvuje.

Mediální výstupy sociálního demokrata Jiřího Dienstbiera mladšího nepostrádají stále prokalouskovský optimismus a chrabré odhodlání muškterýra, ochotného se za svou pravdu bít kdykoliv s kýmkoliv. Málokoho už ale dojme k slzám a stává se svými výroky pouhou loutkou bakalovských médií. „Chtěl jsem měnit město k lepšímu“, prohlásil naposledy veřejně na hodnotícím semináři v Lidovém domě před předsedou své strany a přítomnou veřejností. Na otázku z publika, zda chtěl „měnit město k lepšímu“ se škrtičem rozpočtu Kalouskem, zbrojařem Hávou a bankéřem Tůmou odpovědět už nedokázal.

To Facebooku bylo tento týden  udělena ochranná známka na slovo "tvář" (face). Facebook má nyní šest měsíců na prohlášení o  používání (SOU), který je čestným prohlášením podepsaným Facebookem, potvrzující užívání ochranné známky v obchodu, podle amerického patentového úřadu. Bez toho by bylo od registrace  upuštěno. Snaha o ochrannou známku na "tvář" sahá až do roku 2005, kdy CIS Internet Limited, ve Velké Británii založená společnost, se pokusila chránit ochrannou známku „tváře“ pro server faceparty.com. Facebook koupil svůj face od společnosti CIS v roce 2008. I bez oficiální ochranné známky „tváře“, Facebook už pokukuje po společnostech, které používají „tvář“ stejně jako „knihu“ ve svých obchodních jménech. Co kdyby je mohl zažalovat?

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková