Andrea Cerqueirová: Jak levice bušila do zelených...

KOMENTÁŘ

Politolog Tomáš Lebeda to vyjádřil trefně. Strana zelených a KDU-ČSL mají podle jeho slov před sebou budoucnost, nejsou to totiž strany zaměřené jen ekonomicky, ale disponují ještě něčím navíc. Zelení ekologií, lidovci křesťanskou tématikou. Je tedy pravděpodobné, že se k nim voliči zase vrátí v počtu postačujícím k tomu, aby se příště dostali do sněmovny. Letos se to nepovedlo. Příčin je několik.

3. června 2010 - 07:00

Lidovcům asi nejvíce uškodil vznik TOP09, kam odešlo plno jejích členů i voličů. U zelených je toho více. Od počátku volebního období byli terčem kritiky ze strany mnohých představitelů levice, k nimž se připojili i někteří členové SZ, nakonec dvě poslankyně opustily poslanecký klub a rozbily nejzelenější vládu v historii ČR. S trochou paušalizace by se dalo říci, že část levice bušila do středových zelených tak dlouho, až nejsou v nové sněmovně, zato tam jsou ve vysokém počtu echt pravicová TOP09 a strana, která se v kampani chvástala dokonce xenofobními lidovými hlídkami a funguje jako firma - Věci veřejné.

Část levice se přepočítala. Tím, že proti zeleným od roku 2006 cíleně šla, dosáhla v konečném důsledku toho, že ve vládě, která zřejmě vznikne, nebude nikdo, kdo by opravdu hájil ty slabší. Díky zeleným totiž mimo mnoha jiných úspěchů vznikla vládní agentura proti sociálnímu vyloučení, pomáhající lidem, kteří jsou na tom opravdu špatně. Díky úsilí někdejšího zeleného ministra Martina Bursíka nebyly kupříkladu prolomeny limity těžby uhlí, čímž byly zachráněny domovy lidí v Ústeckém, Karlovarském či Moravskoslezském kraji... Dalo by se pokračovat.

V loňských volbách do Evropského parlamentu zelení získali přibližně stejně jako nyní. Tehdy měli ale ty nejtěžší možné podmínky, jaké si lze vůbec představit. Kandidovaly ještě dva další zelené subjekty: uměle vytvořená DSZ a hnutí Zelení. DSZ, kterou financoval "provařený" podnikatel Jaromír Soukup a která vytapetovala tváří Olgy Zubové celou republiku, jela tvrdou kampaň především proti tehdejší "dvojce" eurokandidátky SZ Kateřině Jacques: na letácích, na internetu, všude. Jacques vše ustála se ctí a získala obrovský počet preferencí.

Letos byly podmínky jednodušší: Strana zelených kandidovala jako jediný zelený subjekt, tvrdé antikampaně se nekonaly... Hlavní problém byl ale v tom, že atmosféra byla zkrátka posunutá jinam, se zelenými se v mnoha průzkumech už nepočítalo a k prolomení těchto bariér nedošlo.

Zelení ve volbách neuspěli, je nutné udělat poctivou a sebekritickou analýzu. Ale zahrnout do ní i pozitiva. Třeba to, že v Horním Jiřetíně, kterému hrozí kvůli těžbě uhlí zbourání, zelení s 20,51 % hlasů zvítězili. Martinu Bursíkovi a tamnímu místostarostovi Vladimíru Buřtovi se dokonce podařilo dostat téma ochrany limitů mezi důležitá témata voleb, zaznělo o něm i v televizních diskusích. To je zatím nedoceněné vítězství. Zelení musejí i mimo parlament ukázat, že taková témata budou držet dál a celorepublikově. Vyprofilovat se na jasném ekologickém tématu a odlišit se tak od ostatních stran. Pak má zelená barva šanci uspět nejen v komunálních, ale i v příštích sněmovních volbách.

Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová