Snad nejdrtivější prohru ale si ODS „vychutnává“ v hlavním městě. Přišla o více než 30 procent voličů a její místo zaujala Schwarzenbergova a Kalouskova TOP 09. V roce 2006 občanští demokraté obdrželi v Praze nadpoloviční většinu (53 %) a Magistrát ovládli bez koaličního partnera. To se jim vymstilo. Nikoliv to, že zvítězili tak drtivě, nýbrž skutečnost, že se začali chovat arogantně a s takovou otevřeností, která byla ve srovnání dokonce i s předchozími pány radnice z téže strany více než hulvátská. Na druhé straně dává Nečasovi šanci zbavit se kmotrů a stranu „modernizovat“, jak sám tvrdí.
Hlavní město bylo a dosud je baštou pravice. Ale i pravicový volič radši sáhl pro nové (aspoň se tak tváří) pravicové straně jako je TOP 09. To samé platí o dalších městech a obcích.
Pro letošní komunální volby také platí, že si do nich voliči promítli i své obavy z budoucnosti. Tedy tzv. velkou politikou. Samozřejmě, na malých obcích se zpravidla lidé rozhodují podle znalosti kandidátů, ve větších už tolik kandidátů osobně neznají. Právě proto se politické strany snažily nasadit do klání i známé tváře. Možná i to přispělo k promísení voleb komunálních s velkými. Vítězství nezávislých kandidátů svědčí o přetrvávajícím odporu k „starým“ i „novým“ stranám. To nechť si politici odprava doleva zhodnotí sami, a zvláště pak svůj podíl na tomto stavu. Nicméně pravolevá polarizace se promítla i v těchto volbách.
Svědčí o tom, největší účast voličů za posledních 17 let. Voleb do obecních zastupitelstev s v roce 2006 zúčastnilo 46,38 procenta voličů. Letos to bylo 48,50 procenta. Z hlediska levice je zřejmé zapojení více občanů snažících se vyrovnat dosavadní hegemonii pravice. To ostatně ještě může potvrdit druhé kolo senátních voleb, kde má ČSSD 22 želízek v ohni a potřebuje získat 12 senátních mandátů, aby přečíslila pravici v horní komoře parlamentu.
TOP 09 se právem může cítit velice spokojená. Všichni ovšem budou s napětím sledovat nejen povolební vyjednávání, zvláště v Praze, kde se bude muset rozhodnout mezi koalicí a ČSSD nebo ODS. Stejně tak se bude sledovat, zda její slova o průhlednosti nejsou jen propagandistickou rétorikou.
Naopak špatně dopadly Johnovy Věci veřejné. V Praze neuspěly vůbec. Existovaly předpoklady, že by zde mohly nahradit třeba zelené - ti měli v roce 2006 zisk 8 procent. To se nesplnilo V dalších městech to o moc slavnější není. A jeden teoretický mandát do senátu také není oslnivý výsledek.
Vztahy mezi stranami vládní koalice se výsledky komunálních voleb značně otřásly a stejně tak jsou nyní lídří těchto stran znervóznělí z toho, jaké nové obsazení radnic vlastně bude. Což může vytvářet krajně nejistou politickou skupinu a nikoliv jednotnou koalici i ve velké politice. Platí a vždy platilo, že si tyto subjekty rozeberou a analyzují stav, kdy se bojuje o vlastní existenci. Ovšem jednotu budou chtít dokládat zaklínáním se prosazení tzv. reforem.
Volby do obecních zastupitelstev přinesly ještě jednoho bramborového vítěze. Lidovce. Ti ožili po výsledcích na Moravě. V Čechách to měli slabší. Ovšem naděje umírá poslední a určitou šanci se dostat do Poslanecké sněmovny v příštích volbách to naznačuje.
Psáno pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda