Irena Ryšánková: Rady , zákony a jiné…

KOMENTÁŘ

Český rozhlas se možná dobere plného počtu členů Rady. Vzhledem k úrovni těch stávajících člověk snad  ani mnoho optimismu nemá. Zejména, pokud se dozví, že opět kandiduje Jiří Florian, bývalý předseda Rady ČRo, který vedl tažení (jeho odpudivost  lze dohledat v zápisech Rady) proti bývalému rozhlasovému řediteli Václavu Kasíkovi.

10. října 2010 - 07:00

Zatím se neukázalo, že by některá z oněch nařčení byla pravdou, ale to Florianovi nijak nebrání v tom, aby se o místo v Radě opět ucházel. Od člověka, kterého kandidují sdružení se vznešenými křesťanskými názvy, by člověk očekával skoro nějakou sebereflexi. Nebo možná ani ne… Jako příslušník stejné církve jako Florian se za něj hluboce stydím.

Ostatní jména jsou z velké většiny také známa. Zdena Hůlová, byvší radní České televize. Pavel Hazuka či Martin Herzán a jiní. Letos se objevila ovšem dvě ryze politická jména. Bývalá poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová a bývalá mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Všichni vědí, že volba radních je politická, i když jsou „schovaní“ za občanská sdružení. U Orgoníkové a Mazuchové alespoň víme, kdo jsou a tak to bude asi nejférovější volba.  Nepamatuji se sice, že by se Mazuchová kdy zajímala o média a patrně o nich nic neví (byla ve výboru pro sociální politiku), ale na Lucii Orgoníkovou vzpomínají všichni novináři se slzou v oku. Byla bezkonkurenčně nejlepší vládní mluvčí, kterou pamatujeme.

Kandiduje i autor tak trochu jiné reality show Odhalení Miroslav Bobek,  dnes ředitel ZOO. Muž, který rozhlasu opravdu rozumí.

Co kandidáti do Rad o médiích ví či neví, se dozvíme brzo všichni, je totiž naplánováno veřejné slyšení. Ve středu zasedla Rada České televize. Novinářů tentokrát hojnost, patrně v očekávání senzace. Dostavil se i kolega Syrovátka z Mladé fronty Dnes, což bylo nevídané zjevení.  Průběh jednání Rady jej patrně strašně zklamal, žádné popravy se nekonaly, Rada pozastavila tendr na výběr poplatků. Sice o tom pak napsal velký text, ale už to vydalo jen na stranu dvě. Holt blbý …

Média vůbec měla takový hojnější týden, zejména ta veřejnoprávní.  Volební výbor, pod nějž média spadají, se začal zabývat senátní novelou zákona, která říká, že reklama na ČT zůstane a peníze dostane fond kultury a fond na podporu kinematografie. Proti tomu protestují dvě největší komerční televize. Setrvání reklamy na ČT jim prý rozbíjí podnikatelské  záměry. Dosud nerozbíjelo. Otázka tedy zní, kde je zakopán pes.

Zakopán je v situaci,  která nastane po ukončení oligopolu analogových obrů. Nova a Prima budou, stejně jako dalších třicet kanálů, jen číslem na voliči přijímače dostupných digitálních multiplexů. Časy hojnosti skončily. Od televize Kuchařka je bude oddělovat pouze číslo. Křivka sledovanosti už bude pouze klesat. A to je pro příjmy z reklamy špatná zpráva. Ještě horší zprávou je, že konkurenční boj se může z obrazovek přenést do kalkulaček a ČT. Z cizího krev neteče. Zvlášť, když budou krvácet nejvíc Nova a Prima, které koncesionářské poplatky nemají. Pravdu mají ti, kteří by chtěli oddělit svět veřejné služby a svět komerce tlustou zdí.

Mnohem zajímavější je ovšem další část navrhované novely, která se do ní v Senátu dostala jako pozměňovací návrh, a která určuje, co je to přijímač. Čert bývá ukryt v maličkostech. Na výboru se ovšem objevili lidé, o nichž jsem ani netušila, že ještě žijí. Jsem ze srdce ráda, že mediální našeptavač ODS Petr Štěpánek má stále svou dlouhou hřívu a vzhled valícího se kamení… Nebylo by to bez něj ono. Rock is not dead.

Pro Prvnizpravy
Irena Ryšánková