Dokazuje to fakt, že na neformální schůzku v Mariánských Lázních přijelo tento týden jen sedm z šestadvaceti ministrů pro místní rozvoj, i když se obvykle dostavovali na podobná jednání v plném počtu. V lázeňském městě se přitom debatovalo o takzvaném integrovaném rozvoji regionů a o penězích poskytovaných v rámci politiky soudržnosti, které mají vyrovnávat rozdíly mezi regiony. A nejde o žádné malé částky, ale o prostředky, které tvoří rámec pro více než třetinu evropského rozpočtu, tedy téměř 350 miliard korun. Jsou určeny na venkovská či problémová městská území a upadající průmyslové oblasti. Přestože o pravidlech čerpání peněz z Evropské unie po roce 2013, kdy skončí současné rozpočtové období Evropské unie, je důležité začít jednat už nyní, většina členů evropských vlád za sebe poslala státní a ministerské úředníky.
Jak si nezájem předních politiků vysvětluje ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda? Logicky politickou nestabilitou v předsedající zemi. Poslední zkušenost je víc než jasnou odpovědí na tvrzení předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka, který po svržení vlády popírá, že by tento krok poškodil zájmy České republiky. I dlouholetý bývalý šéf ČSSD, který z původně nevýznamné strany udělal jednu z nejsilnějších politických stran v Česku a přivedl ji až do Strakovy akademie, Paroubkův krok kritizuje a připomíná, že sociální demokracie porušila své letité zásady. Ve své historii totiž podle něj vždy preferovala zájmy země před zájmy vlastní partaje. A zájmem České republiky bylo podle Zemana úspěšné české předsednictví v EU, a jestliže jsme se nyní zesměšnili, tak tento zájem byl zmařen. O tom už dnes ostatně kromě Paroubka nikdo nepochybuje. Ale nejspíš i šéf sociální demokracie dobře ví, co způsobil, jen to odmítá přiznat, když už takovou „pitomost“, jak nazval svržení Topolánkova kabinetu v půlce českého předsednictví exprezident Václav Havel, udělal. Pozdě bycha honit, a tak je potřeba alespoň neztratit tvář před voliči, z nichž mnozí až do mezinárodních souvislostí nedohlédnou.
Ať se nám to líbí nebo ne, ztrácíme v Evropské unii váhu i důvěryhodnost, i když nás příprava a organizace předsednictví v Radě Evropské unie přišla na zhruba dvě miliardy korun. Skoro se začíná zdát, že to byly vyhozené peníze.
Libuše Frantová