Poslední prohlášení Akademického sněmu AV ČR k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice ze dne 30.6. 2009 je odrazem dlouhodobě zakořeněného mínění AV ČR, která sama sebe povyšuje nad ostatní – zaštiťuje se tzv. „základním výzkumem“, což je nesmysl, který dlouhodobě a trvale v podmínkách ČR odčerpává nekontrolovatelné prostředky státního rozpočtu do kapitoly, která je věnována AV ČR a peníze se dál utrácejí v tzv. grantech famózního uskupení nazvaného Grantová Agentura ČR. Tam lze získat peníze pouze a pouze na teoretický výzkum, tam neprojde nic, co jen trochu zavání aplikací nebo něčím, z čeho by společnost měla prospěch.
„Každému podle potřeb“ mělo být až nastane komunismus. Názor, že my akademici a pracovníci institucí AV ČR si budeme každý dělat co chceme v rámci absolutní akademické svobody, protože jen my víme, co je potřeba zkoumat. Budeme utrácet státní peníze zcela libovolně, a to jak na drahé a často nesmyslné přístroje a zařízení pro zjištění něčeho, co je zjištěno. Jen my víme, co je základní výzkum a nikomu, tedy ani vládě, ani lidem obecným do toho nic není – daňový poplatník bude platit, i když se nikdy nedozví, k čemu co bylo a jaký smysl má případná publikace v americkém časopise pro jeho samého nebo pro jeho děti. Ani ten časopis nikdy neuvidí, ani ho nemůže nikdy získat a bohužel platí třeba i to, že určitou stať nebo kousek napsané věci českým „vědcem“ ocituje ve své práci někdo další – co z toho kdo má?
Kolik stál daňového poplatníka ten článek?
Akademie věd by místo vymýšlení „stanovisek a prohlášení“ měla začít počítat.
Př.: Za posledních 5 let vydala GAČR tolik a tolik peněz na základní výzkum těmto pracovištím a výkon a výsledek takto utracených peněz přinesl co???
Máme možná několik knih pro velice specializovaná pracoviště nebo pro určitou školu – dobře – kolik nás stála ta kniha? Máme dále pravděpodobně i nějaké články – opět se ptám, kolik nás stojí jedna strana takového článku (nesmíme zapomínat, že peníze z grantu jsou jen jakousi prémií, protože vědcům dále běží plný základní plat – sice nevelký ale pravidelný). Tedy článek nebo stránka v časopise se snadno vyšplhá na 80 – 90.000,- Kč !!!
Co tedy opravdu přinesl základní výzkum posledních pěti let ?? Zeptal se na to někdo? Co je divné akademikům na tom, že se konečně někdo zeptal – konečně někdo našel odvahu a má k této instituci přístup jako každá hospodyně – mám na to??
Každý, kdo jen spotřebovává a zvykl si spotřebovávat, je ohrožen – je třeba celou instituci velmi rychle a výrazně reorganizovat, zmenšit, zefektivnit a uložit jí z hlediska toho, kdo platí jednoznačně definované úkoly – pro příští období jsem ochoten platit to a to, vše ostatní si buď seženete z jiných zdrojů, nebo to nebude.
A teď – základní výzkum, základní výzkum bude a musí být financován v oborech, které budou specifikovány a vybrány (na co máme skutečné machry a odborníky, ne tituly a kdo koho zná, ale skutečně světem uznané machry) a to za předpokladu, že vědecké instituce budou mít aplikovaný výzkum se skutečnými výstupy, tj. uplatněné a zpoplatněné patenty a užitné vzory, které jednoznačně a prokazatelně někdo koupí a využije, a to ve dvou třetinách vědecké kapacity ústavu a z jedné třetiny bude u vybraných oborů výzkum základní, který bude i nadále vláda, tedy ten kdo rozhoduje a platí, sanovat.
V prohlášení AV ČR k přípravě státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace na léta 2010-2012 ze dne 25.5.2009 se tvrdí že „v AV ČR vznikla rovněž skoro třetina patentové produkce ČR“. Dovolím si toto prohlášení srovnat s informací Českého statistického úřadu ze dne 24.6.2009, který ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví České republiky zveřejnil na svých internetových stránkách podrobné údaje týkající se statistiky patentů: počty patentových přihlášek a udělených patentů platných na území České republiky za roky 1995 až 2008 uspořádané podle sledovaných charakteristik a oblastí techniky.
V roce 2008 bylo u ÚPV ČR podáno 710 patentových přihlášek od tuzemských subjektů nebo fyzických osob. 56,1 % (399) z nich v roce 2008 podaly firmy, 17,3 % (123) soukromé osoby, 16,3 % (116) vysoké školy a 10,3 % (73) veřejné výzkumné instituce – tedy všechny včetně AV ČR.
V roce 2008 bylo v České republice uděleno 251 patentů tuzemským přihlašovatelům.
71 % z udělených patentů tuzemským přihlašovatelům patřilo v roce 2008 firmám, 11 % veřejným výzkumným institucím, 8 % vysokým školám a 10 % soukromým osobám. (Tyto informace naleznete na stránce: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/patentova_statistika )
Vážně pochybuji, že by vedení Akademie věd ČR tyto údaje samo neznalo a že by neznalo ani statistiky evropské a světové.
Je nesporné, že Akademie věd ČR má ohromný potenciál, je však otázka, jakým způsobem je využit. Bylo by patrně lepší, aby základní výzkum byl po určení kde a co hrazen grantovou agenturou a to v plné výši a pořádně, tedy výrazně lépe než dosud. Musí ho však být v celé AV jen maximálně 1/3 – vše ostatní musí dostat daňový poplatník zpět v aplikacích, patentech, licencích a poplatcích za řešený a vyřešený – ovšem předem stanovený úkol !!
Úkoly a záměry by se měly krýt s rámcovými programy EU, protože tam je věc jasná – ano peněz je dost, ale musíte:
a) spolupracovat na úkolu, který Evropa potřebuje a zadává !
b) spolupracovat v rámci mezinárodního týmu, protože úkol se týká celé EU,
c) spolupracovat s malými nebo středními podniky, které výsledky využijí,
d) prostředky budou v rámci celého záměru nebo úkolu velmi pečlivě střeženy a kontrolovány, jinak se vše vrací.
Věda není náboženství pro které některé církve potřebují vykladače, bez kterých to nejde. Jsme ještě v EU, nebo jsme stále jaksi uvnitř a trochu mimo – chytré horákyně mají smůlu stejně jako v průmyslu neuplatnitelní vědci, kteří by odchodem do praxe nebo úkolováni něčím, co má přinést konkrétní výsledek, byli a budou ztraceni.
Zatím napsali povýšenecký pamflet – arogantní a nepřijatelné stanovisko. Lituji jen všechny, kteří budou v AV ČR nuceni k rozhodnutí, zda se postavit za své vedení, nebo být na černé listině a nuceni odejít.
podnikatel