Z dokumentu vyplývá, že studium na lyceu je pro rodiny přeživších dětí vlastně příjmem, z něhož mají zaplatit 13procentní daň. Přitom středoškolské vzdělání je v Ruské federaci zdarma. Na internetových stránkách „Golos Beslana“ (Hlas Beslanu), je uveřejněno prohlášení Elly Kesajevové, matky jedné z obětí beslanské tragedie, která má, stejně jako ostatní rodiče, zaplatit na „dani“ téměř 72 tisíc rublů. Ella Kesajevová jako spolupředsedkyně sdružení „Hlas Beslanu“ nyní odeslala žádost daňové inspekci, aby tento výměr zrušila. Její dcera, stejně jako další děti z Beslanu, studují na lyceu, jako oběti teroristického útoku.
„Daňová služba města Beslan vyhrožuje přijetím kárných opatření, v případě nezaplacení dlužné daňové částky“, uvádí se v prohlášení. „Přesto, že zatím k žádným kárným opatřením nedošlo, nabíhá penále“. Rodiče jsou ale přesvědčeni, že stát, který se nedokázal postarat o bezpečnost jejich dětí, nemá žádné morální právo se přiživovat na dětech, které přežily jen zázrakem. V platebním rozkazu není navíc uvedena ani částka, kterou měly oběti studem „získat“ a absentují i další důležité údaje, nezbytné k vyměření daně. Daň je mj. vyměřena za léta 2004 – 2007, aniž by rodiče někdo dříve upozornil na podobnou „daňovou“ povinnost. Navíc, i podle litery ruského zákona je vzdělání ať už poskytované státem nebo třetí osobou, osvobozeno od daní.Sdružení „Hlas Beslanu“ přišlo o statut právnické osoby poté, co začalo poukazovat na podivné praktiky při šetření tragedie. Poukaz na chybějící záznamy, vytržené stránky ze služebních policejních protokolů, a podobné „detaily“ přiměly ruskou moc, aby začala stíhat nikoli teroristy, ale rodiče obětí. Děti z beslanské školy totiž dodnes tvrdí, že útočníci, které viděly, nebyly mezi mrtvými teroristy. Další vyšetřování však bylo po čase z neznámých důvodů zastaveno a důležité dokumenty začaly mizet. Sdružení v současné době čelí několika žalobám za svou činnost, protože si dovolilo pochybovat o mocných Ruska. Chystají se dokonce podat žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva. Známý ochránce práv a výkonný ředitel sdružení „Za lidská práva“ Lev Ponomarev, který se angažuje mj. ve věci vyšetřování okolností Beslanu, ale také ve věci vykonstruovaných procesů proti Michailu Chodorkovskému, byl zbit 31. března večer neznámými osobami u dveří domu, kde bydlí a skončil v nemocnici. Po pachatelích, jak jinak, ani stopy. Opakovaně mu byly propíchnuty kola u automobilu a několik dní před incidentem si Ponomarev všiml, že je sledován.
Ještě paradoxnější je skutečnost, že v sobotu 11. dubna podepsal ruský prezident Dmitrij Medveděv výnos, jimž je mezi památeční data zařazeno také 3. září, jako „Den solidarity boje s terorem“, což je výročí tragedie v Beslanu. Výnos je jedna věc, ale podle toho, jak se ruská moc k obětem chová to vypadá, že jde spíše o solidaritu s teroristy, a stejným způsobem také jedná.
Radmila Zemanová