Lidé se na facebooku často obnažují až na dřeň. Píší, co měli k obědu, kam jdou večer, kdo je naštval, s kým měli rande, zveřejňují rodinné fotky, netají své politické názory. Diskuse na facebooku bývají otevřené i ostré, často se navzájem více poznávají ti, kteří se v životě míjejí a čas jim nedovolí třeba si jen tak sednout a popovídat o tom, co má kdo rád a čemu fandí. Lidé na facebooku nacházejí své bývalé spolužáky či kolegy z práce, obnovují kontakty či navazují nové.
Je to sice poloviční virtualita, ale facebook je v tomto směru jednoznačně pozitivní. Tedy pro ty, kteří rádi komunikují, nestydí se a počítají s tím, že údaje se prostřednictvím veřejného portálu dostanou k mnoha lidem. Pojistka existuje v tom, že si člověk může sám nastavit, zda chce, aby si jeho stránku mohli pročítat i ti, o které nestojí: může kohokoli zablokovat, může kohokoli odmítnout jako facebookového přítele, může si stránku nastavit tak, že informace na ní zveřejněné uvidí jen ti, u kterých mu to nevadí. A především: může si sám korigovat, co zveřejní a co si nechá pro sebe, obnažit se nemusí zdaleka celý. A pokud se stydí opravdu moc a nechce nikomu sdělit nic, nemusí si na facebooku stránku vůbec zakládat. Jak prosté.
Absurdně a podezřele proto působí nové stránky, které se v různých obdobách na facebooku objevily. Zjisti, kdo si prohlíží tvůj profil - stalker catcher, hlásají. Kdo se nachytá a stane se jejich příznivcem, má podle návodu poslat pozvání na ony stránky všem (sic!) svým facebookovým přátelům, pak prý se systém zaktivuje a člověk bude moci vesele špehovat, kdo si o něm něco čte… Stránky ale působí spíše jako lapač dat lidí, proč by se jinak musela pozvánka posílat všem virtuálním přátelům?
A hlavně jsou ty nové stránky nelogické, když na profily uživatelů facebooku opravdu mohou jen ti, kterým to dotyčný povolí… Proto snad ty profily proboha na facebooku jsou, aby si je lidé prohlíželi. Proč by tam jinak byly, jen tak, aby na ně nikdo nemohl zavítat? Pokud někomu vadí, že si někdo prohlíží jeho profil, je nepochopitelné, proč jej na veřejný facebook vůbec dává. Může si jej přece schovat doma do šuplíčku a zamknout na tři západy.
Na stránky, které mají údajně odhalit čtenáře profilů a navodit paranoidní dojem, že se jedná o jakési šmíráky, se už přihlásily tisíce a tisíce lidí. Říká se tomu davová psychóza. Ti lidé tak zřejmě dali všanc svá data opravdovým šmírákům. Ti zřejmě nebudou profily na facebooku pronásledovat pro krásné oči na nich zveřejněné nebo proto, že si jen tak chtějí prohlédnout fotky a přečíst názory, ale kvůli nějakému - jistě nadmíru poctivému - obchodnímu záměru. Nebo prostě proto, že sbírat údaje o lidech se může vždycky k něčemu hodit.
Pro prvnízprávy.cz
Andrea Cerqueirová