Antonín Seďa: Bude reagovat Česká republika na nový plán generála McChrystala?

Říká se, že po bitvě je každý generál. Tohle však neplatí o Afghánistánu, a to nejen proto, že ta bitva se zde vede téměř osm let a světlo na konci tunelu ne a ne zasvítit.

13. října 2009 - 07:15

Ukazuje se, že doposud vedená strategie koaličních partnerů nebyla a stále není úspěšná.

Mezinárodní ústav pro strategická studia v Londýně upozornil v ročence za rok 2008 na pokračující napětí mezi členy NATO právě s ohledem na nejasnost cílů mise ISAF. USA doposud preferovaly svoji druhou misi Trvalá svoboda, ve které je zapojena i naše země speciálními silami z Prostějova. Dnes je zřejmé, že obě mise se musejí soustředit pod jedno společné velení a že musí být jednotný přístup ke konfliktu ve všech provinciích.

Podle Mezinárodní rady pro bezpečnost a rozvoj (ICOS) má dnes Tálibán pod svojí kontrolou 80 procent území, když ještě v roce 2008 to bylo pouze 54 procent. Na současnou situaci reaguje vrchní velitel ISAF americký generál Stanley McChrystal novou strategii „plošné protipovstalecké války“ s výrazným navýšením počtu bojových kontingentů o čtyřicet tisíc mužů. Nicméně i toto navýšení nebude stačit, pokud se do nové strategie významně nezapojí Afgnánské bezpečnostní síly.

Podle analýzy Severoatlantické aliance by bylo potřeba na zajištění bezpečnosti obyvatel Afghánistánu 640 tisíc vojáků a policistů. Současná síla mezinárodních jednotek, Afghánské národní armády (ANA) a Afghánské národní policie (ANP) dosahuje 240 tisíc. Zde je nutno zdůraznit zodpovědnost afghánské vlády, která není schopna uvolnit dostatečný počet Afghánců pro výcvik bezpečnostních sil. Zároveň mezinárodní aliance značně podcenila výcvikové mise, zejména ve vztahu k ANP.

Česká republika nemá velkých možností, jak zareagovat na novou strategii. Navýšení počtu jednotek v Afghánistánu lze v řádu desítek vojáků, protože účast našich jednotek v zahraničních operacích je již dnes vysoká.V porovnání počtu českých vojáků v misích KFOR a ISAF k celkovému počtu vojáků Armády ČR obsadila naše země čtvrtou pozici spolu s Holanďany. Před ČR se dostala pouze Kanada, Dánsko a Velká Británie.

Ministerstvo obrany a Ministerstvo zahraničních věcí ČR připravuje koncepci dvouletého cyklu působení sil a prostředků AČR v zahraničních operacích, ve které počítá v roce 2011 s opětovným nasazením příslušníků 601. skupiny speciálních sil. Nicméně již dnes  navrhuje totéž MO střežení zastupitelského úřadu v Kábulu, včetně rezidence velvyslance v Afghánistánu 20 osobami těchto speciálních sil, které mají vystřídat příslušníky Útvaru rychlého nasazení (URNA).  Na tom by nebylo nic divného, pokud by nedávno velení speciálních sil odmítlo působit na základně SHANK v Lógaru.

Budoucnost českého působení v Afghánistánu musí být Provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar. MO a MZ by mělo připravit českou Road Map, která stanoví jasné priority, strategický pohled a cíle našich jednotek nejen v této provincii. Působení ČR by mělo ve větší míře zahrnovat působení ve výcvikových misích Operational Mentoring Liaison Team a mise EUPOL u afghánských bezpečnostních sil v provincii Lógar a postupné předávání zodpovědnosti za zajištění bezpečnosti Afghánců do rukou ANA a ANP

Antonín Seďa