Do podpory oprav a zateplení domů teče nejvíce peněz v historii.
22. září 2009 - 10:51
Proměny vlastnické struktury bytových domů v posledních dvou desetiletích, několik vln privatizací, prodejů či převody do osobního vlastnictví a vznik společenství vlastníků se začínají blahodárně projevovat na stavu bytového fondu. Stále častěji vidíme kolem sebe, jak se dříve šedivé a nevlídné paneláky proměňují k nepoznání. Barevné fasády, nové výtahy, stoupačky, modernější okna, opravené střechy a mnohé další. Nic z toho však není zadarmo. Kde na nákladné rekonstrukce či zateplování vzít? S odpovědí pomohl poslanec Petr Bratský, někdejší dlouholetý starosta Prahy 13, dnes předseda sněmovního podvýboru pro evropské fondy a také sněmovnou delegovaný člen dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).
Revitalizace paneláku nebo celková oprava bytového domu stojí obvykle desítky milionů, kam pro ně jít?
Osvědčeným zdrojem je u nás Státní fond rozvoje bydlení poskytující řadu podpor a dotací, z nichž pro nás je významný zejména program „Panel“. Nově je tu pak program „Zelená úsporám“ v gesci Ministerstva životního prostředí určený zejména na zateplování a úspory energií a využít lze i Integrovaný operační program, kam jdou peníze z evropského fondu regionálního rozvoje. Evropské fondy se však obecně týkají spíše mimopražských regionů, hlavní město dosáhne jen na malou část z nich, neboť je nad statistickým průměrem EU a podpora proudí hlavně k méně rozvinutým oblastem. Díky souběhu protikrizových motivačních opatření vlád, nového rozpočtového období EU a možností výnosů z emisních povolenek je nyní k dispozici asi rekordní balík peněz, tato situace však nepotrvá věčně.
Tyto peníze ale asi nepokryjí všechny náklady na rekonstrukci?
Základem jsou vždy samozřejmě vlastní prostředky majitele bytového domu, ať již družstva, sdružení vlastníků jednotek či městské části. K nim lze získat různě vysokou podporu odstupňovanou podle jednotlivých programů a jejich podmínek, podle náročnosti konkrétního projektu a dalších kritérií, podle toho zda jde o celkovou nebo jen částečnou rekonstrukci apod. Celkové rekonstrukce jsou efektivnější a tedy preferované, v programu Panel dokonce ani nevadí, pokud již byly některé dílčí práce na domě provedeny v minulosti, započítává se to při hodnocení do komplexnosti výsledku a lze tak dosáhnout i na vyšší podporu. Lze také kombinovat více zdrojů najednou, například zateplení domu s podporou programu „Zelená úsporám“ a další práce nesouvisející přímo s úsporami energií zase z prostředků SFRB. Jen je třeba si dát pozor a nenárokovat peníze na jednu a tutéž provedenou úpravu z obou programů současně. Porušení této zásady by mohlo investora přijít velmi draho na sankcích a zároveň by musel samozřejmě obě dotace vrátit.
Častým terčem stížností je i administrativní náročnost žádostí…
Je škoda, že se nepodařilo všechny tyto možnosti podpor sjednotit pod jednoho správce, ale to je dáno tím, že jde o peníze z různých zdrojů. Jiné podmínky si klade EU a jiné zase obsahuje smlouva s Japonskem o použití výnosů z prodeje emisních povolenek. Největší volnost a šíře použití je u našich vlastních českých prostředků z fondu rozvoje bydlení. Administrativní náročnost odrazuje pouze část zájemců, ale i to se už mění a u programů „Panel“ i „Zelená úsporám“ jsou výrazně změkčovány podmínky, aby se dostalo na více stavebníků a bylo možné zároveň žádosti i projekty rychleji vyhodnocovat a zpracovávat. U prvního jmenovaného už by mělo být brzy možné použití prostředků i na nepanelové bytové domy.
Kolik peněz je vyčleněno v jednotlivých programech a fondech?
Program „Zelená úsporám“ počítá s celkovou částkou přibližně 25 miliard korun. Program „Panel“ obnáší jen pro letošní rok 3,5 miliardy, Státní fond rozvoje bydlení má však i další programy a možnosti podpory. U evropských fondů může Česká republika v příštích letech dosáhnout na další desítky miliard, bude ovšem záležet na připravenosti regionů a kvalitě podaných projektů. Období, kdy je k dispozici neobvykle vysoký objem peněz se však krátí a zájemců přibývá, je třeba být rychlý a mít perfektně připravené projektové podklady.
Petr Bratský
Kde získat podrobnější informace o programech a podmínkách?
www.sfrb.cz
www.zelenausporam.cz