Michal Kraus: Odborníci v obavách, vláda v klidu

Ve středu 14.1. Český statistický úřad uvedl, že v listopadu 2008 se průmyslová produkce v Česku meziročně snížila o 17,4 procenta.

21. ledna 2009 - 08:00
Krize zatím nejvíce postihla automobilky, potíže  však hlásí i navazující odvětví, například výrobci plastů. Trpí ale i ostatní sektory ekonomiky, krachují například sklárny.

Jestliže  ještě loni na podzim patřila Česká republika mezi nejodolnější země vůči globálním otřesům finanční krize, nejnovější čísla ukazují, že česká ekonomika se potápí ke dnu rychleji a hloub, než kterákoli jiná země Evropské unie . Dvouciferný pokles průmyslové produkce kromě ČR už zaznamenalo jen Švédsko (10,8%), k deseti procentnímu poklesu se potom blíží Itálie (9,7%) a Francie (9%). Všechny ostatní státy zaznamenaly pokles nižší než 7 %.

Špatná čísla podle médií zaskočila jak analytiky, tak Českou národní banku. Centrální banka tak počítá s nejpesimističtější variantou své prognózy pro letošní ekonomiku a dokonce nyní očekává scénář vývoje HDP blízko stagnace s neznatelným růstem do  půl procenta.      

Řada analytiků renomovaných českých  finančních institucí však již začíná skloňovat jiné označení budoucího hospodářského vývoje ČR , a to recese. Dokonce očekávají, že v prvním pololetí zřejmě ekonomika klesne, a to nejméně o  0,1 procenta. Ostatně do  recese už spadla celá eurozóna v čele s Německem – nejvýznamnějším českým obchodním partnerem. Trápí se i Británie, z menších zemí třeba Dánsko či Maďarsko.      

Čeští ekonomičtí odborníci proto začínají připouštět, že nežijí na  „ ostrůvku stability odolávajícímu globální hospodářské bouři“.  Situace na trhu práce totiž už dávno není růžová. Míra nezaměstnanosti je za půl roku o procento vyšší, počet zaregistrovaných nezaměstnaných vzrostl o padesát tisíc.

Velké podniky, včetně Škody Auto zatím většinou nepropouštějí, nabízejí místo toho zaměstnancům čtyřdenní pracovní týden. Jak ale odhaduje Sdružení automobilového průmyslu během prvního pololetí by o práci v českých automobilkách mohlo přijít přes třináct tisíc lidí.  K redukci počtu zaměstnanců bude muset zřejmě sáhnout nejen lídr trhu mladoboleslavská Škoda Auto, ale i kopřivnická Tatra, Avia a mnoho firem vyrábějící dílčí komponenty pro auta. Ne náhodou proto již třináct zemí EU, kde mají skutečný zájem na podpoře oživení automobilového průmyslu a také na podpoře drobných a středních podnikatelů, přistoupilo k opatřením, která mohou opravdu národní ekonomice té které země pomoci. V těchto zemích dostanou vlastníci starých aut příspěvek ve výši 1000 Euro k zakoupení nového vozu.

Daleko horší situace je ale v jiných odvětvích českého průmyslu. Nejhorší je asi v kdysi českém domácím stříbru sklárnách či porcelánkách, a to i v těch, kde má stát ne nevýznamný akcionářský podíl. Lidé, kteří  už o práci přišli, nemají na rozhazování a oproti předchozímu roku méně utrácejí i ti, co práci mají. Na více než tříprocentním poklesu tržeb to už pocítili obchodníci, a to jsou k dispozici teprve údaje za loňský říjen. Potíže ekonomiky srážejí i českou měnu. Ta je nejslabší za posledních 13 měsíců.

I když se experti zatím neshodují, jak  dlouhá a hluboká může být hospodářská recese v Česku, je zřejmé, že bude a že současná vláda se, zdá se, nepoučila z podobné ekonomické situace, do které českou ekonomiku dostala vláda ODS v polovině 90.let minulého století, kdy výrazný růst HDP vystřídal strmý propad a pokles HDP. Také tehdy vláda čekala na zázračnou ruku trhu tak dlouho, až museli v polovině roku 1997 konstatovat tehdejší premiér Václav Klaus a tehdejší guvernér ČNB Tošovský, že země se nachází v hluboké ekonomické a měnové krizi. Následoval pád vlády, předčasné volby a dvě volební období sociálně –demokratických vlád, které vývoj HDP obrátily o 180 stupňů k rekordnímu několikaletému růstu.

Současný ministr financí Miroslav Kalousek zatím vždy možnost recese odmítal. Dokonce stále věří , že navzdory všemu a všem česká ekonomika, sice pomaleji než doposud, ale poroste. Je otázkou, zda stejně jako jeho přátelé z klubu vyznavačů zázračné ruky trhu bude tak dlouho hypnotizovat křivku vývoje HDP, aby se narovnala směrem vzhůru, možná i za pomoci fakírské flétny, až se ve stejné situaci, jako jsou dnes sklárny a porcelánky ocitne celá česká ekonomika.

Ostatně Kalousek právě sklárnám a porcelánkám tak dlouho odmítal přímou podporu , až  se dostaly  do zřejmě neřešitelných  problémů. Zdá se totiž, že jeho začátkem minulého týdne vyjádřená ochota pomoci přichází tak pozdě, že krachujícím sklárnám Crystalex a Kavalier bude s největší pravděpodobností platná jako mrtvému zimník.

Takže nezbývá než doufat, že vláda nepropadne zimnímu spánku a že při řešení problémů českého předsednictví EU nezapomene především ne problémy české a k jejich řešení přestane zvedat prsteníčky ale podstatně větší část svých rozložitých těl . Dřív než bude pozdě.

Michal Kraus