Stejně tak totiž ministr předložil nástřel velké penzijní reformy, kterou okamžitě pravicová média označila za mírnější variantu. Ve své podstatě ale dodržuje základní plán – likvidaci sociálního státu – stejně tak mezigenerační solidaritu a solidaritu obyvatel jako takovou. Ostatně se pak nelze divit, když sociolog Jan Keller utrousil na adresu TOP 09, že má „program pro adolescenty“. Inu pouč bábu, malý škrte.
Ministr navrhuje od roku 2013 přesměrovat tři procenta z hrubých mezd do soukromých penzijních fondů (opt-out), což ovšem s plánování snížených odvodů firem (zcela opačně proti opatřením, kdy vlády světa naopak zvyšují odpovědnost firem za penzijní systém!!!) má znamenat výpadek 35 miliard korun ročně. To si mají lidé s průměrnými příjmy odskákat zvýšením zvýhodněné sazby na potraviny, léky a služby na 19 procent DPH. Navíc pro občany mladší 40 let by byly tyto odvody do fondů povinné. Tohle přece nemůže zkousnout ani bezvědomý adolescent. Ovšem těch bude stále méně vzhledem k účinné protipopulační politice současné vlády.
Drábek očividně zvolil tzv. „mírnější“ variantu neoliberálů jen jako přijatelný „lidský“ náběh na další její propracování. V následujících letech by se ona tři procenta postupně zvyšovala až na koalicí zvažovaných 5 procent a dále. Přitom nikdo z konzervativní vlády, včetně její hlavy Petra Nečase (ODS), není schopen jasně sdělit, jaké garance pro peníze vyvedené do soukromých fondů (má jít o bilion korun) vlastně stát předloží! Zvláště, když to bude pro část obyvatel povinným odvodem. Takhle se tahají lidé za nos. Podobně jako když nejmenovaný ministr ODS ve zdravotnictví prosadil „julínkovné“, které se bude neustále zvyšovat. Třeba ve formě plateb za úkony, dnes ještě hrazené pojišťovnami.
Experiment se zesoukromničením penzí už má za sebou mnohé pomníky – například argentinská vláda je suše znárodnila. Na Slovensku hledají každý cent, aby zaplácli díru ve státním důchodovém účtu a Maďaři už nechtějí do soukromých penzijních systémů dát ani forint ze státního – zátěž pro veřejné rozpočty činí 6 procent HDP! Volí státní penzijní systém! Na podobný krok už stojí celá fronta – Litva, Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko a Estonsko.
Ne tak čeští konzervativci. Místo toho, aby hledali další zdroje pro posílení státního pilíře penzí a motivovali obyvatele, aby přispívali do doplňkového důchodového připojištění, a to dobrovolně, vrací se k již praxí vyvrácenými dogmaty neoliberálů 70. let.
Takže, pokud budou povinné odvody, co se stane? Inu muselo by dojít k regulaci a zpřísnění dohledu. Fondy by investovaly konzervativně, tradičně do státních dluhopisů, a tudíž s nízkým výnosem. K čemu to slouží, když tedy dojde jen k obohacení úzké vrstvy akcionářů fondů (obvykle bank) a manažérů těchto fondů, protože ti si určí procenta za sprácovství (sic!) z miliard proháněných těmito institucemi, bez jakékoliv jejich odpovědnosti? Klienti z toho nemají nic. A na valorizaci v průběžném systému mohou rovnou zapomenout!
Vláda konzervativců nechce sdělit, jaké budou posléze průběžné důchody. V Německu tvoří druhý pilíř pouze 7 procent z celkové hodnoty důchodu a nešílejí z toho, ale zvyšují výdaje státu. Ale pokud v Česku dojde k prudkému poklesu průběžných penzí, doplňkový fond nám to nenahradí. To by si lidé museli spořit pět až sedm tisíc měsíčně. Což je science fiction. Kabinet však tuto asociální sprostotu nazývá reformou a mate tím obyvatelstvo. Ostatně o zaměstnaneckém pojištění ani necekne – tedy systému, který je v EU zcela běžný.
Je zřejmé, že se stárnutím obyvatel se bude muset penzijní systém měnit, restrukturalizovat. Ovšem to, co předkládá pravice, řešením není. Vede jen k otřesu státního pilíře důchodů. Který, jak to říkal blahé paměti Miloš Zeman, jako jediný totiž nelze vytunelovat. A to zřejmě někomu vadí.
Pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda