Miroslav Štorch: Jak přežít v předraženém Česku ?

Evropská komise napomenula již podruhé Český telekomunikační úřad za předražené služby mobilních operátorů a vyzvala ČTÚ, aby snížil cenový strop mobilních terminačních poplatků, které patří k vůbec nejvyšším v celé EU.

21. září 2009 - 07:39

Jedná se o sazby, které si účtují mobilní operátoři navzájem za používání svých sítí. „Průměrná sazba za ukončená volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU“ upozornila Viviane Redingová – eurokomisařka EU pro telekomunikace. Pravomoc komise EU však nemůže zatím donutit ČTÚ ke změně tarifů. Na upozornění této instituce v minulém roce však náš telekomunikační úřad nereagoval. Mobilní operátoři nám navíc vesele účtují každou započatou minutu hovoru místo obvyklého vyúčtování za skutečně provolané vteřiny, jak tomu bývá v zahraničí. Komu se to nelíbí, tak ať raději zbytečně nevolá. Nebo ať zvolí lepšího operátora.

Některé předražené banky

Když zjistíte kolik nás stojí roční poplatky za vedení účtu u dříve ryze „České“ spořitelny, tak máte chuť odejít k bankovním ústavům, které si váží zákazníka a nemají předražené služby. Třeba za to, že internetbankingem provádíte převod do jiné banky.. Zde existuje podobné předražení jako u mobilních operátorů. když si vyzvednete peníze v síti bankomatů jiné banky. Opět závisí na dohodách bankovních domů mezi sebou. Mají naleštěné mramorové podlahy za naše peníze, jak říkají zákazníci v zahraničí. Někteří bankovní úředníci mají vyšší platy než profesoři na vysokých školách a lékaři u nás. Stát zachraňoval některé bankovní domy naléváním miliard, aby nezkrachovaly, ale ty peníze pak někde chybí v rozpočtu, třeba na základní výzkum Akademie věd. Nejmenovaná banka měla na svém reklamním bilboardu silně obézního generálního ředitele s heslem „Jsme silná banka“. Pak byl neúpěšný ředitel pro špatnou úvěrovou politiku odvolán a dostal „zlatého padáka“ v miliónech korun - místo potrestání a finančních sankcí. Někteří funkcionáři bank se dokonce nechali pojistit na vysoké částky, pro případ propuštění. A pojistky byly vyplaceny. To není chytrost, ale jen vychytralost.

Ztráty miliard korun v černé díře

Když Česká republika prohraje mezinárodní arbitráže za TV Nova nebo Diag-Human, tak to jsou také miliardy, které chybí v rozpočtu, ale k odpovědnosti za ztráty se nikdo nehlásí ani u soudů. Takže špatná činnost vedení komerční televize je nakonec placena ze státních prostředků jako veřejnoprávní. Prohraných mezinárodních arbitráží je více, ale o těch se raději vůbec neinformuje, aby nepřevládla „blbá“ nálada.

Bývalý generální ředitel je chráněn imunitou evropského poslance. Řadový občan, který třeba zapomněl zaplatit poplatek řádově v desítkách korun je trestán velkými pokutami a je pronásledován exekutory. Bývalý ministr financí neoprávněně inkasoval měsíčně desítky tisíc korun v náhradách na bydlení v Praze a za roky to dělá řádově statisíce. Ale nerozpakuje se kandidovat do parlamentu, aby pečoval o sociální jistoty občanů v řadách sociální demokracie. Kdysi nejmenovaný ministr za ODS prohlásil, že sice není odborník, ale má za úkol na ministerstvu držet stranickou linii. Připomíná to silně dobu před rokem 1989.

Předražené kilometry dálnic

Veřejným tajemstvím jsou trustové dohody nejmenovaných společností, kde si vždy rozdělí předpokládané největší státní zakázky, aby si navzájem nekonkurovaly a nesnižovaly si navzájem cenu. Proto jsou české dálnice dražší než italské. Když zjistíte, že exministr dopravy má velmi úzké vazby na vedení těchto společností, tak už se nedivíte, když si koupí letní sídla v zahraničí za desítky miliónů. Dopravní značení v naší republice je tak zanedbané, že zde bloudí nejen cizinci, ale i Češi domorodci. Jeden Holanďan dokonce veřejně protestoval proti úrovni dopravního značení u nás.

Přeplácení politiků

Zahraniční tisk lituje české občany, když zvenčí sleduje dění na české politické scéně. Nakonec čeští občané mají podle průzkumů veřejného mínění raději dočasnou úřednickou vládu odborníků, než amatérsky jednajících politiků. Když je schválen parlamentem a senátem urychleně nepropracovaný zákon, tak většinou naruší účinnost celé řadu dalších zákonů a vyhlášek. Kolize se většinou řeší novelami zákonů a postupným opravováním chyb. Když dělník pokazí výrobek, nebo nesplní pracovní normu, tak nedostane prémie a někdy má i srážky z platu. Když poslanec parlamentu neplní svou pracovní dobu při zasedáních, tak dostane stejně plný plat. Když se neosvědčí schválený zákon, jehož je autorem, tak mu také nikdo nesníží plat. Pak si lidé něco o politicích myslí, ale bohužel až do voleb nic nezmění.Dlouholetý náměstek ministrů financí od r.1991 a nynější ministr financí Ing. Eduard Janota navrhne na zasedání vlády snížení platů ústavních činitelů až o 20 %. Psychologicky by to bylo zajímavé pro většinu obyvatel našeho státu, ale uvidíme zda k tomu skutečně dojde. Vladimír Renčín vyjádřil jednoznačně pohled na stav naší politiky.

Jistě najdete mnoho dalších předražených " věcí " u nás doma. Od elektřiny až po plyn, či vodu. Od notářských poplatků až po penále za minimální částky, které někdo občas zapomene zaplatit. Jak odborníci tvrdí - Příčinou současné ekonomické krize je obyčejná lidská chamtivost.

Miroslav Štorch