Na bezpečnostní konferenci v Bruselu prorokoval ruský antivirový expert Jevgenij Kasperskij, že zanedlouho budeme pro přístup na internet potřebovat digitální pasy a zlaté časy anonymity skončí. Pak bude mít policie o našem brouzdání kyberprostorem dokonalý přehled. A nejspíš i ti, kteří si nějakého policajta zaplatí.
Ale jsou na světě horší věci. I když si člověk myslí, že to snad ani není možné.
Británií otřásá skandál phone hackingu, tedy napíchnutých telefonů, či spíše hlasových schránek – v režii bulvárního listu News of the World. Bulvární nedělník před několika lety „napíchnul“ telefony různých lidí – královskou rodinou počínaje, přes pozůstalé padlých v současných válkách, politiky či telefony rodin unesených dívek. U jedné z nich, Milly Dowler, dokonce detektiv, k tomu účelu redakcí najatý, mazal zprávy z hlasové schránky, aby uvolnil místo dalším, takže dodnes není jasné, kdy dívka zemřela a dokdy vlastně lidé z Mudrochova impéria News International drželi rodinu dívky v iluzi, že ještě žije.
U napíchnutých celebrit prý v té době fungoval poměrně úspěšný a vyzkoušený vzorec – my o tobě nezveřejníme, co jsme se dozvěděli a ty nám za to dáš exkluzivní rozhovor. Hle, jaké tajemství žurnalistiky. Opravdu britské, chtělo by se podotknout…
Mnozí z šéfů News of the World, kteří v té době, podle všeho, muselo ke sledování buď vydat příkaz, nebo o něm alespoň vědět, se hřáli donedávna v přízni Davida Camerona. Cameron pravděpodobně bude čelit intenzivnímu výslechu na mimořádné schůzi parlamentu kvůli přátelství s Rebekou Brooks, v době hackingu šéfkou onoho bulváru, Murdochovou důvěrnicí a šéfkou britské News Corp a Andy Coulsonem, jejím zástupcem, později Cameronovým šéfem komunikace. Kauza prý bude vyšetřována. Jak je to s parlamentním vyšetřováním, to v Česku všichni víme, ale třeba je to v Británii jinak. Ale britský vládní expert David Kelly, dehonestující svou vládu za falešné argumenty o válce v Iráku, se v roce 2003 také zabil sám. Pro jistotu dvakrát – otrávil se a podřezal se. Ještěže se ještě nezastřelil.
Nyní se rozhodl značný počet inzerentů, včetně Fordu, T-Mobile a Orange omezit či zrušit reklamu v News of the World. Tesco se zatím rozhodlo, že zůstane, ale evidentně mu to nijak nevylepšuje veřejný obraz. Mudroch oznámil, že News of the World vyjde tuhle neděli naposledy. Po 168 letech tak končí největší britský nedělní bulvár. „Kdyby nedávná obvinění byla pravdivá, je to nelidské a takové noviny nemají místo v naší společnosti,“ komentoval rozhodnutí bojkotem inzerentů vyděšený Mudroch. O práci přijdou všichni, jen Rebeka Brooks zůstane.
Problém mají ale i novináři. Současné vedení News of the World má zapovězeno se jakkoliv vyjadřovat, samy noviny zveřejnily jen stanovisko svého majitele Ruperta Mudrocha a Rebeky Brooks, která v inkriminovaných letech deník vedla a nyní se vyšvihla do vedení celé společnosti News. Obviněními jsou, jak jinak, šokováni. Navzdory mlčení jsou redaktoři znechuceni. Problém se dotkl ale i reportérů Timesů, které taky patří do Mudrochova portfolia. Sloupkařka tohoto konzervativního listu prý byla„obtěžována u řezníka kvůli tomu, že pracuje ve skvělých novinách, které vlastní muž, jemuž patří i špatné noviny.“
Phone hacking neotřásl jen světem printů, ale Mudrochovi zkomplikuje i převzetí stanice BSkyB. Již asi 130 000 lidí podepsalo petici, adresovanou Jeremy Huntovi, aby převzetí zablokoval. Britský regulátor OFCOM je připraven konat a prověřit všechny okolnosti, které by mohly společnost BSkyB poškodit. Bude zkoumat, zda nemravně jednající vedoucí představitelé firmy nebudou pokračovat v televizi.
V Česku zatím nemáme takových skandálů, ale co není, může být a kdo ví…. Zatím se česká žurnalistika soustředí pouze a otiskování přepisů z policejních zdrojů, případně zveřejňování videozáznamů z výslechu člověka, o němž nikdo neví, zda provedl to, z čeho jej vinili. Ale život je pestrý a dočkat se můžeme lecčeho.
Český tisk byl pln českého společenského života v ruských Karlových Varech. Takový malý český filmový rybníček, na němž novináře zajímalo, co si myslí režisér, který už všechno řekl, a reportéry Blesku zajímalo, zda se ředitelé veřejnoprávních médií nechovají nepřístojně a nekouří na kolonádě. Známí moralizátoři nezklamali. Tak jsme se dozvěděli, že Janeček si zapálil cigaretu. Nejspíš prý za peníze koncesionářů. Ráda bych Blesku připomněla, že tyhle bláboly píše za peníze z každého rohlíku, který si koupím a jehož prodejce inzeruje v nejčtenějším bulváru. A není to malý podíl na ceně. Žijí si z něj dobře všichni redaktoři i majitelé.
Příští týden kráčí do sněmovny novela zákona o České televizi – o tom, zda bude či nebude vysílat reklamu. Zdá se, že senátoři, kteří novelu předložili, netušili, co způsobí. Opravdu jim k tomu srdečně gratuluji. Možná by stačilo méně kout pikle s řediteli komerčních televizí a více konzultovat s ostatními. V tom zákoně nejde vůbec o ČT, ale senátorům Oberfalzerovi a Töpferovi se podařilo přesto Českou televizi přílepkem poškodit – novelou zákona o koncesionářských poplatcích. Ale koho by to zajímalo.
Evropská komise ve středu slíbila radikální reformu odvětví mobilní telefonie tak, že do roku 2015 zákazníci nebudou platit tak šílené peníze za mezinárodní roaming. Prý pak budeme v jiném členském státě platit 24 centů (5,80 Kč) za minutu hovoru, 10 centů (2,45Kč) za přijetí hovoru a odeslání SMS a 50 centů (12 Kč) za 1 MB dat, což je přibližně 100 e-mailů (nenosme via internet). Nutno podotknout, že jedna stránka Facebooku má 1,5 MB… Takže pokrok jako za Švejka – pouze mírný v mezích zákona. Odposlech budete mít dokonce zadarmo…
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková