Návrh se vztahoval už na loňské pražské volby. Lhůta pro jeho projednání sice, navzdory "topce" a "ódeesce", zkrácena byla, poslanci ODS a TOP09 ale neprojevili žádnou snahu jej řádně projednat, ba právě naopak… TOP09 se tehdy cítila být silná, myslela si, že v Praze uzme vše, že menší politické partnery nepotřebuje. Nepostavila se sice přímo pro zamítnutí návrhu, učinila to mnohem rafinovaněji. Poslanci ostatních stran přitom upozorňovali na to, že je nutné udělat vše pro to, aby byl Svobodův návrh schválen. „Jde o to, ubránit se manipulaci ODS, která disponuje většinou v hlavním městě Praze a v radě,“ uvedl třeba tehdejší poslanec SZ Martin Bursík.
Za TOP09, která tenkrát ještě neměla ve sněmovně svůj klub, tehdy na obranu návrhu nevystoupil v rozpravě nikdo. Hrubě se jí to vymstilo a slzy, které nyní prolévá nad svým opozičním údělem v hlavním městě, nejsou jiné než krokodýlí. KDU-ČSL jí to také v tiskovém prohlášení hned po pražských volbách trošku škodolibě připomněla - kdo jinému jámu kopá…
Nyní se zástupci TOP09 nechali slyšet, že verdiktem Ústavního soudu, který nezrušil loňské volby v Praze, prohráli především Pražané. Proč to svádět na ústavní soudce? Činit se měl hlavně parlament, který má možnost pro roky příští měnit legislativu. Tím, aby se alespoň do budoucna v Praze volilo jako v jiných krajích a nemohla se rozdělovat do obvodů, se sněmovna zabývala i ve stávajícím volebním období. Návrh příslušných norem předložili poslanci ČSSD, ruce proti jeho zamítnutí zvedl spolu s opozičními sociálními demokraty a komunisty pouze jediný zákonodárce TOP09. Ostatní poslanci TOP09 a VV, přes všemožné - a oprávněné - deklarace o nemorálnosti situace v Praze, návrh, který by do budoucna znemožnil dané praktiky opakovat, chladnokrevně zařízli již v prvním čtení.
Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) loni v listopadu zamítavý postoj trochu kostrbatě hájila „volebním inženýrstvím“ návrhu a tím, že to chce „nějakou širší diskusi napříč politickým spektrem“, prý něco připraví na ministerstvu vnitra. Chystá se to ale nějak dlouho, véčkaři zatím nic nepředložili, ani v koalici neiniciovali. Jejich místopředsedkyně a poslankyně Karolína Peake sice plamenně hovořila u Ústavního soudu, ale tam, kde se dá záležitost řešit do budoucna, nepředvedla zatím také nic. Krokodýlí slzy a pokrytectví lepším volebním podmínkám pro menší politické subjekty, ať už na parlamentní nebo komunální úrovni, vskutku nepomohou.
Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová