Michal Kraus: Kalouskovy rozpočtové fauly II

Na základě jakých a jak odborně fundovaných podkladů řídí Kalousek vývoj státních financí? Je to problém přesnosti dat, nedostatek ekonomické předvídavosti, neznalost ekonomických souvislostí, zkrátka neodbornost a nebo jen ukázka profesionálního lhaní a záměrného lakování vývoje české ekonomiky a českého státního rozpočtu na růžovo ?

4. února 2009 - 07:00
Velmi zatuchlým trikem na samotné hranici ústavnosti, když Sněmovnu přesvědčil, že neschválit  státní rozpočet na rok 2009 v prvním čtení neznamená jej vrátit vládě k přepracování a vynucením si opakovaného hlasování, a to druhý den při jiném složení Poslanecké sněmovny, zahájil ministr financí  Kalousek své tažení za schválením státního rozpočtu  na letošní rok, který počítal se schodkem 38,1 miliardy korun. Až do momentu schválení státního rozpočtu s rozhodností sobě vlastní obhajoval výši schodku jako nepřekročitelnou mez dalšího zadlužování státní pokladny.

Pouhý den poté už Kalousek přiznal, že schodek státního rozpočtu by se ale ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun.O měsíc později, tedy v lednu 2009 už Kalousek však hovoří o tom, že by měl být schodek státního rozpočtu 73,3 miliardy korun. "Takovýto vývoj je nyní nejblíže realitě," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Kalousek. Přiblížil se tak odhadům, které už v říjnu 2008 při projednávání návrhu státního rozpočtu v prvním čtení prezentovala ČSSD a které tehdy jednoznačně odmítal .

Nabízí se tedy otázka – Na základě jakých a jak odborně fundovaných podkladů řídí Kalousek vývoj státních financí ? Je to problém přesnosti dat, nedostatek ekonomické předvídavosti , neznalost ekonomických souvislostí, zkrátka neodbornost a nebo jen ukázka profesionálního lhaní a záměrného lakování vývoje české ekonomiky a českého státního rozpočtu na růžovo ?

Je otázkou, co bude Kalousek říkat za měsíc nebo za dva. Jako snad poslední ekonom v této republice věří tomu (nebo to aspoň říká), že letošní rok se česká ekonomika nedostane z hlediska vývoje HDP do hospodářské recese, tedy že celkový objem HDP bude klesat a bude nižší než v roce 2008. Stále ještě věří, že HDP poroste a jeho současný odhad schodku státního rozpočtu vychází právě z této iluze. Přitom za každé procento nižšího reálného vývoje HDP lze odhadovat až o 15 mld. nižších příjmů do státního rozpočtu a je tedy zcela zřejmé, že už teď budou příjmy státního rozpočtu nižší nejméně o dalších 30 mld.Kč.

Lze se jen obávat, že Kalousek stejně jako jeho přátelé z klubu vyznavačů zázračné ruky trhu budou tak dlouho hypnotizovat křivku vývoje HDP, aby se narovnala směrem vzhůru, možná i za pomoci fakírské flétny, až se ve stejné situaci, jako jsou dnes sklárny a porcelánky ocitne celá česká ekonomika.
Před několika dny, v době kdy již většina států EU hledá možnosti a cesty k podpoře národních ekonomik, k zvyšování odbytu a spotřeby a posilování růstu výroby, Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce varuje před bezhlavým naléváním peněz ze státní kasy do české ekonomiky  a brání se tak návrhům opoziční ČSSD a "lidové tvořivosti" dalších politiků, kteří chtějí investičními impulsy zvrátit pokles průmyslové produkce.
O pouhý den později však se vláda  rozhodla převést všechny rezervní fondy jednotlivých ministerstev (tedy uspořené prostředky předchozích vlád)  v objemu více než 40 miliard korun do příjmů státního rozpočtu.

Částí těchto prostředků byla posílena oblast rozvoje venkova, oblast vysokého školství i Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Zbylých 31 miliard korun vláda využije na snížení schodku rozpočtu. Ministr Kalousek tento razantní obrat komentuje slovy : „Kdybychom neudělali nic, nechali jen snížit příjmy, tak by deficity byly při tříprocentním růstu přes 90 miliard, při dvouprocentním přes 100 miliard a při jednoprocentním růstu přes 110 miliard korun." Vláda zároveň rozhodla, že jednotlivá ministerstva nesmí pět procent svých naplánovaných výdajů utratit a musí je nechat jako rezervu pro nenadálé události, které se kvůli krizi mohou objevit. "Toto opatření nás činí akceschopnými proti mimořádné situaci, ale nezvyšuje dluh a nedestabilizuje rovnováhu veřejných financí," uvedl ministr. Nutno dodat, že toto opatření vytváří vládě „operační prostor“ ve výši cca 15 mld. Kč.

Lze tedy konstatovat, že z tak Kalouskem vehementně obhajovaného návrhu státního rozpočtu nezbyl po pouhých čtyřech týdnech roku 2009 kámen na kameni a to ještě není zdaleka konec…. Se skromností sobě vlastní Kalousek zatajil národu, že kromě oněch 42 mld. rezervních fondů a zhruba 15 mld. vázaných výdajů jednotlivých kapitol, které vláda naplno zapojila do brždění propadu státních financí, má k dispozici zatajených 55 mld.tzv. nároků z roku 2008, které zatajil nejen nyní, ale už  při vyhlašování výsledků plnění státního rozpočtu za uplynulý rok.

Je tedy zřejmé, že se připravuje na fakt, že skutečný schodek státního rozpočtu v roce 2009 může být až o 100 mld. vyšší, než schválila v závěru loňského roku Poslanecká sněmovna. Neznám úspěšnou firmu, která by v řadách svých zaměstnanců strpěla strážce podnikových financí Kalouskova formátu. Zdá se však, že firmě Topolánek a spol. vyhovuje. Snad i proto, že lepšího zkrátka nemá…..

Michal Kraus