„Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných,“ uvedl někdejší šéf detektivní agentury, kterou vstupem do vysoké politiky převedl na bratra. Bárta se, při „objasňování“ činnosti ABL v kauze Šorfová, nedávno vyjádřil také ve smyslu, že šlo "pouze o prověřování možného klienta", tedy Prahy 11.
Jeho vyjádření zní nedůvěryhodně už proto, že kdyby opravdu tolik litoval dopadů do soukromí, jen stěží by v minulosti podnikal právě v dané oblasti. Působení detektivních agentur je vždy zásahem do soukromí, jsou přece živy ze špehování lidí. Anebo z toho, že jejich „ostří hoši“ nahánějí strach coby security, jak se módně říká, střežící soukromé objekty.
Alarmující je i to, že detektivní agentura ABL je napojena na veřejné rozpočty. Kupříkladu inkriminovaná Praha 11 nebo Praha 10 dlouhodobě využívají jejích služeb mimo jiné na to, aby zmínění security obcházeli ulice, parky či jiná veřejná prostranství a zřizovali „pořádek“ - od toho ale snad proboha máme policii.
Činnost ABL na radnici Prahy 11 je podivná i vzhledem k dalším sdělením Bárty, která lze vyložit tak, že tam firma prováděla jakési řízené provokace úředníků.
Zarážející je, že zatímco v minulém volebním období dělala ČSSD bugr celé tehdejší vládě kvůli finančním kauzám tehdejšího prvního místopředsedy vlády a někdejšího předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, v případě Bárty je - až na drobné výkřiky - vedení sociální demokracie krotké jako beránek. Přitom, aniž bych se jakkoli zastávala Čunka, Bártovy aktivity jsou pro tolik vzývanou transparentnost politiky nebezpečné daleko víc.
Psáno pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová