Petr Mach: Závody motorek nejsou věci veřejné
Majitelé motocyklového Masarykova okruhu v Brně chtějí od státu roční dotaci 25 milionů (LN 19.8.10). Ministr Dobeš by jim je dal. Neměl by jim je dávat, protože na to peníze z daní nepatří.
Politici by se měli naučit rozlišovat, co jsou věci veřejné a co jsou věci soukromé. Kupř. zajišťování spravedlnosti, obrany a policie, to jsou věci veřejné. Mají se tedy o ně starat ministři, má se o nich hlasovat v parlamentu a mohou se na ně používat peníze daňových poplatníků.
Naopak třeba pořádání mistrovství v lyžování v Liberci nebo pořádání závodů motorek v Brně jsou věci soukromé. Ti, kterým se tyto závody líbí, platí za vstupenky a dívají se na utkání doprovázené spoustou reklam v televizi. Není správné tahat na tyto podniky peníze z kapes daňových poplatníků – z nichž mnohé tyto závody třeba ani nezajímají.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (Věci veřejné) chce dle LN dotovat velkou cenu motocyklů v Brně. „Obecně chci podpořit …akce, které si tu pozornost zaslouží a k těm jednoznačně patří Velká cena v Brně…Pokusím se s tím něco udělat.“ (Pan ministr neměl na mysli osobně podpořit ve smyslu, že by jim věnoval své soukromé peníze – myslel přitom na peníze daňových poplatníků.) „Je to možná trošičku střet zájmů, protože Velké ceně opravdu fandím“, dodal Dobeš.
Zastánci dotace tvrdí, že státu se to vyplatí – vždyť přeci přijíždějí Rakušáci a utrácejí peníze, platí daně a peníze se obloukem státu vrátí. To stejné tvrdili zastánci Olympiády v Praze nebo mistrovství v Liberci. Vlastě to stejné tvrdí vždy každý, kdo chce na svůj podnik státní dotaci. Tento argument je ale zcela mylný, byť jej opakují všichni zájemci o dotace dokola.
Trocha ekonomie
Kdyby rakouští turisté nepřijeli na velkou cenu a neutratili by své peníze, utratil by je někdo jiný. Existuje totiž ekonomický zákon vyrovnané platební bilance. Kdyby ani jiní turisté nechtěli přijet do České republiky a byla by (kvůli nepořádání velké ceny) nižší poptávka po korunách na devizovém trhu, klesla by hodnota koruny vůči jiným měnám. Méně Čechů by pak kupovalo cizí měny, méně by utráceli v zahraničí, více doma. Nedá se s tím nic dělat: Dotace na velkou cenu ani dotace filmařům nepovzbuzují ekonomiku, nepřináší obloukem státu ani korunu na daních navíc i když to tak na první pohled může vypadat.
Prosím všechny uchazeče o státní dotace – už tento argument nepoužívejte. Řekněte třeba jako ministr Dobeš – „Závody motorek se nám líbí, chceme ukrást peníze od všech občanů, aby oni měli méně peněz na jiné věci a my více peněz na naši zálibu.“ Neříkejte ale už ekonomicky diletantský pseudoargument o tom, jak se peníze obloukem vracejí do státního rozpočtu a že se státu udělení dotace finančně vyplatí.
Petr Mach
Petr Sak: Může se člověk změnit?
Ve středu 23. 4. 2025 zveřejnil na Prvních zprávách Zdeněk Ertl článek „Kdo dnes nepochopí Kantovo varování, ten nepřežije“ .
![[title] [title]](http://prvnizpravy.e-vision.cz/repository/profily/_antialias_b0f3a571-03c8-11ee-a1c9-003048df98d0_4a8b4bdb74e1d0a4f8440d81f063e211.jpg)
Petr Markvart: Trocha statistiky k Vatikánu:
V současnosti tvoří Kolegium kardinálů celkem 252 prelátů, z toho 135 volitelů mladších 80 let věku.
![[title] [title]](http://prvnizpravy.e-vision.cz/repository/profily/_antialias_cc515138-3114-11e4-aadc-003048df98d0_fa34bf4c6c1174dca3e9e383a937cd52.jpg)
Zdeněk Ertl: Kdo dnes nepochopí Kantovo varování, ten nepřežije
V době, kdy politici, technologové i aktivisté sní o „novém“ a „lepším“ člověku, zní Kantovo staré varování aktuálněji než kdy dřív. Kdo dnes nepochopí, že svět ani lidé nejsou rovní, dokonalí a snadno řiditelní, ten v realitě plné krizí a nejistot jednoduše nepřežije.
Nepřehlédněte

Koliha tenkozobá. První vyhynulý pták Eurasie
Vědci potvrdili historicky první vyhynutí ptáka, který obýval pevninskou část Evropy, Asie a severní Afriky. Koliha tenkozobá, dříve běžný druh tažného bahňáka, podle všeho definitivně zmizela z přírody.

Konec politické izolace AfD? Iniciativa části CDU a bolehlav pro Merze
Výrok Jense Spahna o rovném parlamentním přístupu pro krajně pravicovou AfD rozpoutal bouři v německé politice a CDU nyní balancuje na hraně mezi demokratickými principy a pokušením pragmatismu.