Irena Ryšánková: Pozoruhodná tajemství padákového hedvábí

KOMENTÁŘ

Český rozhlas, ta klidná síla českého mediálního světa si právě odbývá své poněkud dynamické období. Koneckonců, prošli si tím všichni, že…

7. března 2010 - 07:00

A tak ve středu, kromě standardního voskování a leštění historického marmolea v historické budově, také zasedalo „rozšířené předsednictvo“ Rady ČRo.

Co je to vlastně "rozšířené" předsednictvo, o jehož záhadnou existenci se zajímá i Kontrolní výbor sněmovny, to suď Bůh.

Rada má nyní jen pět členů. Bohuš Zoubek je nemocný, takže vlastně čtyři. Hmm. Předsedovi skončil mandát. Dva "místopředsedové" – Jíša-Andrlík a Jaklová tedy tvoří "předsednictvo"…  A rozšířili se o bývalého manažera ODS Ratiborského a Antonína Zelenku. Vizitka kvality.

Sešli se zejména proto, že byli vyzváni rozhlasovými odbory k rezignaci. Důvodem byl půldruhamilionový zlatý padák rezignovavšího ředitele Richarda Medka, utajování jeho stopadesátitisícového platu a spousta takových pro prostý lid zajímavých věcí… Na platech zaměstnanců se šetří, propouštějí se lidi, škrtá se na tvorbě programu, ale panstvo rozhazuje - za padáky. Představa, že se radní sešli, aby se vzdali svých platů dobrovolně, je poněkud legrační. Nicméně se tak stalo. A radní si poklábosili, řekli si, že neodstoupí a také neodstoupili. Předpokládaný vývoj. Sněmovna je neodvolá, neboť poslanci se nemohou shodnout ani na tom, je-li pondělí nebo úterý. Návrh na odvolání Rady jim leží na pracovních stolech už dva roky, aniž byl plénem projednán. Stejně tak je už dost dlouho zralá na odvolání Rada ČTK.

Pikantní je ovšem jiná věc. Hysterická reakce Rady ČRo, napsaná rukou Ladislava Jíši, druhdy Anderlíka, zjevila, že vlastně podmínky svého odchodu si vymohl Medek na radě ještě před svým zvolením. A že toho chtěl daleko víc.

Radní Jíša v panické písemné sebeobranně zvané "vyjádření předsednictva" přiznal, že Medek byl zvolen zcela cíleně. Rada věděla dopředu, že ho zvolí a dopředu se s ním dohodla i na zlatém padáku v manažerské smlouvě. Že je volba Medka divadélko pro veřejnost, to sice věděli všichni, kteří tehdy v sále byli přítomní, ale fakt, že Jíša přiznal nedemokraticky zmanipulovanou volbu takhle „natvrdo“, to je novum.  „Pokud jde o nové smluvní podmínky generálního ředitele, pak Rada ČRo uvádí, že je předložil Mgr. Richard Medek Radě ČRo ještě před vlastní volbou generálního ředitele a ne na všechny jeho požadavky Rada ČRo přistoupila“, napsal Jíša. Ještě před vlastní volbou… Takže "předsednictvo" nyní dobrovolně přiznává dohodu podstatné části Rady s Medkem ještě před jeho volbou.

 Už samo odvolání Václava Kasíka nebylo košer a během této procedury Rada porušila zákon o Českém rozhlase.  To dnes už vědí všichni a o konečném výsledku žaloby, kterou Kasík kvůli neplatnosti svého odvolání podal,  moc spekulovat nelze. Případ je jasný, nicméně rozhodne soud. Ale co tedy bylo vlastně zvolení Medka? Fakt to byl takový drobný „omyl Rady“ nebo, vzhledem k obecně známé Medkově „profesionální kvalitě“, kterou prokázal předtím i v televizi,  to byl naprosto cílený pokus zlikvidovat rozhlas bezvládím a nechat na tom nakrmit poslušného ratlíka? ODS kdysi Medkovi to křeslo slíbila. Svůj slib svému kandidátovi občanští demokraté splnili… Poněkud nešťastnou formou, v nešťastný čas.

A proč odešel Medek pouhé dva týdny po schválení padáku?  Opravdu se "zhroutil"?  Možná zjistil už dříve, že podepsal něco, co neměl, a zhroucení bylo perspektivním útěkem od právní odpovědnosti.  Možná se ukázalo, a Medek to  sám pochopil, že rozhlas prostě řídit neumí. Možná, že dostal avízo, že je nejvyšší čas odejít a zlatý padák byla odměna za nastalý chaos.

Hubička má v jednom pravdu. Rádio jeho neúčast ani odchod nepoznamená. Vysílání j v rukou redaktorů a šéfredaktorů, stanice v rukou ředitelů.

Ale proč tedy to načasování?  Možná je náhoda, ale bylo to rozhodně poslední zasedání, na němž byla rada ve funkčním stavu. Kdyby totiž Medek rezignoval později, Rada už by jen těžko mohla do funkce dosadit Petera Duhana. Duhan v Hyde Parku ČT hodil vzápětí Medka přes palubu takovým způsobem, že to pošplíchalo přes obrazovku i diváky. Otázka je, zda bez Medka bude Duhan alespoň na omezenou dobu do voleb funkčnějším ředitelem, nebo ne. To se uvidí. Fakt je, že je to protřelý politický úhoř, který ví, ke komu se má kdy tulit.  

Český rozhlas generálního ředitele nutně potřebuje, ne že ne. V tom se rozhlasový archivář Hubička mýlí. Ale potřebuje genrálního ředitele s názorem, s programovou i technologickou vizí. Potřebuje ředitele čestného, přímého, který nemá potřebu se jednou tulit nalevo a podruhé napravo, podle převládajícího větru. Potřebuje ředitele, který ví, co podepisuje. Potřebuje ředitele, který své názory nemění podle politického počasí. A potřebuje ředitele, který nedopustí, aby o jeho osudu a osudu i celého rozhlasu rozhodovali odboráři. To už tady jednou bylo. V televizi.

Česká televize začala také reorganizovat. Zatím zpravodajství a program. O své židle přijdou jak ředitel Fridrich, tak ředitelka Fričová. Generální ředitel představil alespoň kousíček své koncepce ve středu televizní radě.  "Dokud není návrh, předložený 3. března 2010 generálním ředitelem Jiřím Janečkem, řádně projednán Radou České televize, není možné k němu podávat jakékoliv průběžné komentáře," pravil vzápětí tiskový mluvčí. Pravdu má mluvčí v jedné věci. Pokud Janeček všechny plánované změny uskuteční, půjde skutečně o historicky největší strukturální změnu v televizi veřejné služby od doby, kdy se začala jmenovat Česká.

Za naprostého nezájmu médií Český rozhlas a Česká televize podepsali  "Smlouvu o sestavování souhrnného datového toku multiplexu veřejné služby - dokrývací síť". Dodatek k jednomu z klíčových dokumentů technologického propojení obou médií. Televize zřizuje samostatnou redakci nových médií, o které Janeček prohlásil, že by měla být nejen "internetem", ale "pátým programem České televize". Český rozhlas Online už je samostatnou redakcí dávno a množství programů, které lze nalézt v rituální podobě, je obrovské.  Digitalizace médií veřejné služby postupuje, aniž s tím škůdci v Radě ČRo mohou už dnes cokoliv dělat. Den D, kdy se analogové televizní vysílání vypne v tom posledním okrese, se blíží.  A pak v celé republice naladíte nejen všechny programy České televize, ale i všechny stanice Českého rozhlasu. V televizi.

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková