Ministr financí vlády České republiky Eduard Janota chce ještě před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny znovu otevřít otázku důchodové reformy.
11. ledna 2010 - 07:00
Znovu má vzniknout tzv. expertní komise ve které by měl být i Vladimír Bezděk. Někteří poslanci a tzv. ekonomičtí experti naivně soudí, že kdyby takováto komise připravila tzv. aktuální odborné podklady, pak by se výrazně ušetřil čas pro politické debaty a penzijní reformě po volbách.
Komunistická strana Čecha a Moravy v této souvislosti jednoznačně upozorňuje, že právě jméno Vladimíra Bezděka je spjato tzv. odbornou komisí pro důchodovou reformu z roku 2005. Tehdy právě tento člověk stál za propočtem variant důchodové reformy, jež chtěla tehdejší vláda sociální demokracie předložit Poslanecké sněmovně. Reforma důchodového systému byla tehdy postavena na postupném opuštění mezigenerační solidarity, usnadňovala vyvedení rozhodující části důchodového pojistného systému do soukromokapitalistických penzijní fondů. Dále Bezděkova komise navrhla výrazné prodlužování věku pro odchod do starobního důchodu. Z těchto důvodů KSČM odmítla připojit svůj souhlas s touto důchodovou reformou.
Ani dnes KSČM nevidí důvod pro zásadní změnu solidárního důchodového systému. Pravice, především ODS, která zavedla stropy na důchodovém pojištění po vysoko příjmové skupiny, dlouhodobě trvá na kapitalizaci důchodového pojištění. Toto je v příkrém rozporu se zájmy pracujících, u nichž takováto skutečnost dopadne tvrdě na ty, kteří ve svých příjmech nedosahují ani průměrné mzdy nebo platu. KSČM nesouhlasí s neustále se snižujícím poměrem průměrného důchodu k průměrné hrubé mzdě, který je dnes těsně pod 40%. Životní úroveň osob pobírajících starobní důchody se dlouhodobě reálně snižuje. Vyvedení důchodového pojištění do soukromokapitalistických fondů tento rozdíl ještě více prohloubí.
KSČM jednoznačně říká, že schodek v závěru roku 2009 ve výši chybějících 33 miliard na důchodovém pojištění nezavinili ti, kdo pracují a přispívají do tohoto systému, ale Topolánkova pravicová koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Jestliže ministr financí E. Janota, který byl v předchozí Topolánkově vládě náměstkem ministra financí Kalouska, chce zahájit práci odborné komise pro důchodovou reformu, pak je to jednoznačným signálem, že důchodová reforma má být připravována v představách ODS, bývalého ministra financí Kalouska, tím i TOP 09. Potvrzuje se, že současná vláda je vládou politickou a výrazně pravicovou. Ten, kdo obhajuje záměr současného ministra financí a úsporu času pro politické debaty o penzijní reformě po volbách neobhajuje zájmy pracujících ani současných starobních důchodců, ale otrocky slouží ODS, Kalouskovi, ostatní pravici a finančnímu kapitálu.
KSČM nevidí ekonomický ani politický důvod zahájit v současné době diskusi o zásadních změně současného důchodového systému. Právě v době hospodářské krize vidí KSČM nezbytnost udržení základů současného solidárního důchodového systému. KSČM naopak prosazuje, aby důchodové pojištění nebylo příjmem státního rozpočtu, ale deponováno pro účely důchodového pojištění na zvláštním státním účtu.
Stanislav Grospič