Zdá se ale, že někteří svižnější již přistoupili k únikům nejen ze spisů, ale přímo k únikům videí z výslechů. Reality show české policie. Nechápu sice, jaký veřejný zájem vede ke zveřejňování videa z výslechu mrtvého podezřelého z vraždy holčičky, ale zájem diváků asi přitáhl. Bude se o něco líp prodávat inzerce. Žurnalistickou etiku nahradil komerčně bulvární zájem.
Komerční televize Nova se rozhodla, že také bude mít „odborný“ web. Zatím teda je to spíš jen takový blog. Jmenuje se to mediablog a prý tam budou, kromě lidí z Novy, psát i „externisté“. … kdopak to asi bude? Blog má vycházet jednou týdně (čtvrtek) a bude se tam moci diskutovat. Tisková zpráva pravila, že Nova přináší „novou platformu“ - prostor pro lidi a odborníky, pro něž je televize hlavní oblastí zájmu. Pominu fakt, že blog není v roce 2011 jako platforma nic nového. Přinášet jeden příspěvek jednou týdně je poněkud…hmmm… jak jen to říct – pozoruhodné. Jako „Volejte řediteli“. Spíš mne zajímá, kdo tam bude psát. Zatím to vypadá spíš jako pro-novácký lobbyistický projekt. Alespoň první příspěvky tomu napovídají.
Martin Ondráček se opřel do Jana Bohdala z Českých médií a vyřizuje si s ním účty za jeho kritiku účelového bulváru TV Nova. Martin Ondráček, ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova, se přiznává, že žijeme v krajině mediálních střelců. Bohdal možná Ondráčkem řízenou redakci „staví do pozice nezodpovědných pitomců, kteří ve snaze být co nejbulvárnější udělají pro větší sledovanost cokoli“, ale Ondráček mu vlastním textem dodává střelivo. O čem je kontroverze? Opilý řidič zabil cyklistu. Co je relevantního v kontextu dopravní nehody, že „je opilý řidič manžel světové rekordmanky, manažerky a televizní radní“? Nic. Každý obviněný si má právo volit způsob právní obrany. Jeho (třebas absurdní) tvrzení má posuzovat soud, ne televize. A ne v kontextu toho, čí je nebo není manžel. Do doby pravomocného rozsudku je mediální komentování událostí rovno ovlivňování soudu – v každé civilizované zemi (s výjimkou Česka).
Proboha, a proč text ředitele zpravodajství a publicistiky není bez věcných gramatických chyb? Hypoglykemický šok není hypoklykemický. A soud se ani vteřinu nestaral o to, jestli je obviněný manželem členky Rady ČT Fibingerové, zatímco Novu to jediné zajímalo nejvíce… Pro větší sledovanost cokoli.
Útok na radní ČT je skrytým tématem příspěvku Novy. Protože když někdo něco provede nebo se mu něco přihodí, je nejspíše v prvé řadě podle televize Nova důležité zjistit, zda není příbuzný někoho známého. Pokud zjistí, že je, pak jej musí zásadně označovat nikoliv jménem, ale souslovím „manžel/ka XY“ Přece neopustíme ty pěkné tradice padesátých let. „Dcera kulaka“. To je hnedka jiný kafe, co?
Světová média se zabývají hlavně svatbou budoucího královského párečku Velké Británie. Prý bude svatbu sledovat miliarda lidí. Australská veřejnoprávní televize ABC narazila, když si z ní chtěla udělat legraci a použít záběry ze svatby v satirickém pořadu . Satira jest podle BBC, která vlastní práva k záběrům, zakázána. Urážka Františka Josefa byla zločinem, jak víme z doby Vlasty Buriana. Dělat si v zemi Commonwealthu legraci z pomazaných hlav je také zapovězeno. Co na tom, že zatím jediné, co ti dva dokázali, je, že jeden je vnukem britské panovnice a druhá jej dokázala ulovit… Příběh dívky z lidu fascinuje všechny a všechna média světa se budou kochat jejich ceremoniálním „štěstím“. Není nad vzájemné pochopení rozdílnosti kultur. Každá chtěla kdysi být princeznou…
Režisér Kim Dalton řekl ve zprávách, že je zklamán z toho, že každé satirické nebo komediální zpracování manželství budoucí hlavy Austrálie bylo zakázáno. Komici veřejnoprávní ABC The Chaser alespoň poslali do Buckinghamského paláce poníženou supliku samotné královně. Píší v ní:
"Aby se zajistilo, že naše zpravodajství bude uctivé, měli jsme jen v plánu použít vtipy, které princ Phillip již dříve dělal na veřejnosti, nebo alespoň ty, které neporušují zákony hanobení rasy. Také jsme natáčeli vtip o lovu tetřevů, o kterém si myslíme, že by vás mohl zajímat."
"Zaplatili jsme si za královskou rodinu a jejich svatbu, takže je trochu drzost, aby nám řekli, že nemáme svobodu interpretovat obraz, který produkují, jakýmkoliv způsobem, jaký uznáme za vhodný," oznámil anglický komik Stewart Lee v Londýně Daily Telegraphu.
"Můj osobní názor je, že si opravdu myslím, že BBC potřebuje trochu odlehčit a dostat alespoň kousek smyslu pro humor " řekl australský ministr zahraničí Kevin Rudd místní televizi. Většina Australanů je pro přerušení vazeb s monarchií a pro to se stát republikou, přiznává Reuters pozadí žertování. Bizarní jsou v tomto kontextu i plány londýnské policie na odstraňování plakátů, preventivní zatýkání a omezení práva na protest … Svatba prince Williama a Kate Middletonové jsou přitom poslední šancí pro monarchii.
Média ve světě se baví. V Česku si z princezen nikdo srandu nedělá. Bohužel. Bohužel to ani nikoho nenapadne, přestože v Londýně tato událost rozněcuje spor mezi zastánci království a těmi, kteří by i Británii chtěli změnit na republiku. A Česko je republikou. Svatba sama o sobě směšná není, spíše je smutným úkazem prázdnoty elit. Trapně směšný je ten dětsky obdivný mediální humbuk. O celou báječnou šarádu v přímém přenosu s českým překladem já přišla, protože jsem v té době dlela na své alma mater a s cílem se oddávati nikoliv mediální praxi, ale teorii. Smůla. Naštěstí již nejsem ve věku, kdy bych se mohla kochat představou, že nějaký mladý princ na bílém koni zjistí, že jsem sice prostá rodem i duchem, ale že po mně touží… Podívám se na sestřih prince ve zprávách a někdo mi určitě vysvětlí, co si o tom mám myslet.
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková