Irena Ryšánková: Deficit demokracie, shit a podnět k myšlení

KOMENTÁŘ

Volby generálních ředitelů obou největších elektronických médií rozhýbávají mediální scénu a napínají ji k prasknutí.

3. července 2011 - 07:00

Rada Českého rozhlasu si od tří finalistů vyžádala doplnění projektů a volit má 28. července. Inu, uvidíme. Zdá se, že někteří noví nejsou tak tvární, jak by si někdo pomyslel.

Nový rozhlasový radní Petr Šafařík z FSV UK obvinil Radu Českého rozhlasu z deficitu demokracie, protože Rada jedná většinou neveřejně a veřejnosti své závěry předhodí jednou měsíčně, což je ostatně minimální počet veřejných schůzí, které rada může mít. Staré kamarády Jaklovou, Zelenku a Ratiborského z toho málem ranila mrtvice. Inu, nový vítr. Jen nevíme, jak vytrvalý a jak silný bude.

Volba ředitele České televize bude dramatičtější. Pokud někdo  touží řídit  televizi, ten by si měl pozorně naposlouchat zvukové záznamy ze zasedání Rady za poslední dobu. Pak by ho to přešlo. To, že chtějí kandidovat zatím potvrdili Petr Dvořák – bývalý generální ředitel televize Nova a Hynek Chudárek z Óčka. Milan Fridrich, který vede v ČT digitální projekty, se nechal slyšet, že on sám o kandidatuře zatím neuvažuje, ale veřejně nastínil úkoly budoucího ředitele naprosto exaktně...

Ovšem ředitelská kandidatura zajímá také kulturní frontu. ARAS a FITES, dvě obskurní sdružení „znepokojených“ (čti hladových)  tvůrců se opět ozvala s tím, že nechtějí, aby ředitelem televize byl někdo „zevnitř“.  Surově řečeno - co je jim potom?  Česká televize jim nepatří. S každým rohlíkem, který koupí, si koncesionáři platí i komerční televize. Proč se tedy tak intenzivně tvůrci nezajímají o pány Singera a Andruška? Inu, protože komerční televize jsou nepoměrně razantnější, že… Ukazuje se to, když se filmové „celebrity“ jako , Jiří  Bartoška baví na televizní obrazovce s ministrem kultury Jiřím Besserem a šéfem Asociace producentů Pavlem Strnadem.

Možná by bylo načase, aby Českou televizi přestal zvenku „řídit“ kde kdo. Skoro bych si tipla, kdo je pod peticí na téma „generálního ředitele si vybereme my“ podepsaný. A kdo z kandidátů  „zvenku“ si ji objednal. Na svou podporu.

Rada ČT  byla z jedné třetiny dovolena znovu a tak uvidíme, jak se ti noví popasují s těmi starými. Jen doufejme, že ještě nevzroste agrese toho úctyhodného sboru. To by je pak od novinářů museli oddělit místo páskou rovnou sklem, od managementu navíc mříží a pohotovostní jednotka policie by měla pohotovost...

Nový generální ředitel by se měl volit někdy koncem září. Teoreticky, pokud nedojde k dalším otřesům na politické scéně. Inu, uvidíme…

Letní okurková sezona se patrně konat nebude. České učitelky a žraloci mohou být v klidu a možná jen muži budou muset při plavání v jednom českém  lomu nosit plavky, neboť piraně jsou piraně. Ale my nepotřebujeme žraloků, ani piraní, máme svoji báječnou vládu, která mediální prostor v létě zaplní s bravurou sobě vlastní. Věci veřejné určitě  podají své osmisté dvacáté sedmé ultimátum a tak bude zas o čem psát. Poprvé to je vždy tragedie, podruhé komedie a potřetí až po své osmisté dvacáté sedmé už jen fraška.

Google si pořídil službu, která je skoro jako Facebook. On to tedy v podstatě facebook je, jen je prý lépe uspořádaný. Tak uvidíme, jaké to bude…  

Evropský soud pro lidská práva  v úterý rozhodl, že Portugalsko porušilo novinářská práva, když dalo novinářce pokutu za publikování soudních dokumentů. V červnu 1999, portugalská televizní novinářka Sofia Pinto Coelho ukázala na kameru kopii soudního dokumentu, který uváděl, že vyšší policejní důstojník byl obviněn z úniku informací. Důstojník, který byl nedávno vyhozen, byl podezřelý z nezákonného zveřejňování údajů o případu, týkajícího se soukromé vysoké školy a obchodní společnosti. Pinto Coelho byla odsouzena portugalským soudem v říjnu 2006 za šíření kopie soudních informací během počáteční fáze procesu, což je v Portugalsku automaticky trestné. Dostala pokutu 400 EUR. Po zamítnutí dvou odvolání v Portugalsku, Pinto Coelho podala v červnu 2009 stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Paní Pinto Coelho je přesvědčena, že pokuta představuje nepřiměřený zásah do jejího  práva na svobodu projevu,“  řekl její zástupce médiím. Soud  také konstatoval, že portugalský  „absolutní zákaz“ zveřejňování určitého typu informací „je obtížně slučitelný s právem na svobodu projevu.“

Evropská vysílací unie (EBU), vydala výsledky podrobné studie o situaci v oblasti veřejné rozhlasové služby a jejího vztahu k sociálním médiím. Zpráva obsahuje údaje o   rozhlasovém trhu   31 členských organizací EBU ve 28 zemích a crossmediální strategie v sedmi evropských zemích a USA. Studie zjistila, že provozovatelé veřejnoprávního vysílání  úspěšně využívají sociální média k oslovení nových posluchačů a posílení   relevance vlastních informací. Jedním z klíčových bylo zjištění, že zatímco počet posluchačů tradičního AM/FM rádia trvale  klesá, většina veřejnoprávních rozhlasů nyní poskytuje on-line a mobilní služby, sociální média a interaktivní smartphone aplikace, která rozšířila dosah jejich informací.

Veřejné rozhlasové vysílání se přizpůsobuje a dokonce i budováním svých platforem formuje podobu nové mediální  krajiny. Studie EBU, vytvořená v průběhu čtyř měsíců a vzdaná v podobě  200 stránek zprávy, ukázala, že rádia evropské veřejné služby  oslovují různá publika. Programové formáty  se pohybovaly od ranního přehledu   kulturních časopisů po dokumentů, ale všechny stanice měly své internetové stránky a profily na sociálních médiích  zaměřené na udržení pozornosti posluchačů i po vypnutí rádia.   

Americký Nejvyšší soud v pondělí oznámil, že se rozhodl zda je vysílání může být uložena pokuta pro zobrazení nahoty nebo vysílat jeden zaklení vyhrkl na živé televizní show. Soudci rozhodli o revizi rozsudku Odvolacího soudu v New Yorku, který zrušil rozhodování o neslušnosti Federální komunikační komise (FCC) jako protiústavně vágní. Obamova administrativa se odvolala k Nejvyššímu soudu s tím, že FCC rozhodnutími  účinně prosazovala omezení neslušnosti ve vysílání a  bránila tuto politiku jako ústavní. Odvolací soud rozhodl, vysílatelům by neměla být uložena pokuta za zaklení zpěvačky a herečky Cher, které vysílala  News Corp na televizní síti Fox, nebo zpěváka skupiny U2 Bona na různých   předáváních cen.

FCC mimo jiné udělila pokutu 1,21 milionu dolarů  za výjev nahého zadku ženy v epizodě seriálu „NYPD Blue“   na televizní síti ABC společnosti Walt Disney. Ke všem událostem   došlo v letech 2002 a 2003. FCC tehdy zahájila tažení proti neslušné obsahu, včetně   klení v živém televizním vysílání, které mohou sledovat i děti, poté, co popová hvězda Janet Jackson   krátce vystavila nahé prso během  vysílání v poločase Super Bowl show v roce 2004. Vládní právníci tvrdí, že politika obscénnosti se vztahuje tzv. „letmé zaklení“ jako „fuck“ a „shit“, které označují "sexuální či vyměšovací aktivity". Politika se vztahuje pouze na free-to-air vysílání. Podmíněně přístupné kabelové a satelitní kanály FCC regulaci obsahu nepodléhají.

Ve snaze upozornit na cenzuru internetu, Google odhalil, že  obdržel více žádostí o zveřejnění  soukromých dat  uživatelů ze Spojených států, než z kterékoliv jiné země.   V období šesti měsíců do prosince  Google obdržel rekordních 4601 žádostí z USA,   což je 28 procent všech žádostí ročně. Společnost uvedla, že plně nebo částečně splnila 94 procent žádostí z USA a 72 procent z Velké Británie… A pak že nemusíte mít o svoje data strach.

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková