Zákon respektuje ustanovení občanského kodexu, že nájemné a jeho změny se sjednávají dohodou, ruší však jednostranné zvyšování nájemného podle zákona č. 107/2006 Sb. i jeho novely č. 150 z roku 2009. Zavádí pro byty s dosud regulovaným nájemným tzv. oprávněné nájemné, které může být maximálně o 20% vyšší než činí místně obvyklé náklady na správu domů bytových družstev a bytů ve vlastnictví. V současnosti je takovou mezní hranicí hodnota 45 Kč/m2/měsíčně. Všude tam, kde je současná výše nájemného vyšší, bude možné jeho jednostranné zvyšování jen o inflaci stavebních prací v předchozím roce. Majitel domu bude však mít možnost zvýšit nájemné také po zateplení domu - a to až o 60% z úspor za ušetřené teplo.
Předpokládáme, že uvedený dvacetiprocentní zisk z nájemného v bytech, které jsou již vesměs účetně odepsané, bude i hranicí pro případné rozhodování soudů o tom, kdy je zisk přiměřený a co je lichvou.
Věřím také, že podle hlasování poslanců se budou rozhodovat voliči v příštích volbách, a to nejen do Poslanecké sněmovny, ale i do zastupitelstev obcí. Doufám, že voliči si vezmou ponaučení i z toho, že zákon č. 107/2006 Sb. sice umožňoval, ale nenařizoval, zvyšování nájemného, např. v Praze až na 147 Kč a v Brně na 112 Kč z metru čtverečního měsíčně. Pokud tedy páni radní, kteří jediní mohou rozhodovat o zvýšení nájemného v obecních bytech, požadují nezaplatitelné nájemné, neměli by je lidé příště zvolit. I to chci připomenout.
František Beneš