František Beneš: Skončí zvyšování nájemného?

Republiková rada Sdružení nájemníků ČR vyzvala začátkem října 2009 vládu, aby „neprodleně řešila hrozivou situaci týkající se zaplatitelnosti bydlení včetně, zvážení možnosti vyhlášení cenového moratoria na nájemné do přijetí nové zákonné úpravy“.

15. října 2009 - 07:00

Chci při této příležitosti informovat, že PS PČR je velmi blízko k vyřešení této nesmírně závažné otázky, o čemž jsou představitelé SON nepochybně podrobně informováni. Na schůzi PS, která začne 20. října 2009,  je pod bodem 12 do programu zařazeno i druhé čtení tisku č. 631 - návrhu zákona Milady Halíkové a Miroslava Opálky o nájemném z bytů a jeho sjednávání. S využitím aktuálních poznatků z poslední doby mají poslanci KSČM připravený návrh, který byl upraven podle požadavků představitelů SON i bytových družstev, protože zákon má řešit nájemné a ceny služeb za užívání bytu obecně pro všechny formy nájemního bydlení.

Zákon respektuje ustanovení občanského kodexu, že nájemné a jeho změny se sjednávají dohodou, ruší však jednostranné zvyšování nájemného podle zákona č. 107/2006 Sb. i jeho novely č. 150 z roku 2009. Zavádí pro byty s dosud regulovaným nájemným tzv. oprávněné nájemné, které může být maximálně o 20% vyšší než činí místně obvyklé náklady na správu domů bytových družstev a bytů ve vlastnictví. V současnosti je takovou mezní hranicí hodnota 45 Kč/m2/měsíčně. Všude tam, kde je současná výše nájemného vyšší, bude možné jeho jednostranné zvyšování jen o inflaci stavebních prací v předchozím roce. Majitel domu bude však mít možnost zvýšit nájemné také po zateplení domu - a to až o 60% z úspor za ušetřené teplo.

Předpokládáme, že uvedený dvacetiprocentní zisk z nájemného v bytech, které jsou již vesměs účetně odepsané, bude i hranicí pro případné rozhodování soudů o tom, kdy je zisk přiměřený a co je lichvou.

Připomínám, že projednávání tohoto zákona je i možností, aby ti poslanci, kteří mají elementární sociální cítění, napravili svou chybu za schválení zákona o jednostranném zvyšování nájemného. Pokud je děsí představa, že by třeba každá třetí pražská rodina v nájemním bytě potřebovala příspěvek na bydlení, měli by návrh podpořit.

Věřím také, že podle hlasování poslanců se budou rozhodovat voliči v příštích volbách, a to nejen do Poslanecké sněmovny, ale i do zastupitelstev obcí. Doufám, že voliči si vezmou ponaučení i z toho, že zákon č. 107/2006 Sb. sice umožňoval, ale nenařizoval, zvyšování nájemného, např. v Praze až na 147 Kč a v Brně na 112 Kč z metru čtverečního měsíčně. Pokud tedy páni radní, kteří jediní mohou rozhodovat o zvýšení nájemného v obecních bytech, požadují nezaplatitelné nájemné, neměli by je lidé příště zvolit. I to chci připomenout.

František Beneš