Jiří Kouda: Příliš trvanlivé mýty, lži a demagogie
Mýty o sociálních systémech, jejich zneužívání, a „levicovcových deficitech“ v podání pravicové demagogie mají až přílišnou trvanlivost.
Permanentní tvrzení o tom, že „Řecko zadlužila levice“, buď neví, o čem mluví, nebo záměrně šíří lež. Socialisté vládli v této balkánské kolíbce civilizace jen do roku 2004, když je předcházela militaristická dikatura „černých plukovníků“. Následně ve volbách zvítězila pravice, ztělesněná Kostasem Karamanlisem a stranou Nová demokracie. V roce 2007 pravice uhájila moc.
Panhelénské socialistické hnutí (Panellinio Taksialistiko Kinima; PASOK) vedené Jorgasem Papandreuem porazila Karamanlisovu vládu teprve loni.
K řeckému zadlužení je třeba poznamenat, že na jeho „tvorbě“ se ruku v ruce podílely všechny vlády od 90. let minulého století. A od vstupu do Evropské unie lhaly o svém hrubém domácím produktu a zadlužení buď více nebo méně všechny. Už při podmínkách vstupu do Unie. Ale rozhodujícími přeborníky ve lhaní se stali právě Karamanlisovi konzervativci. Než to prasklo, po nástupu PASOKu k moci, kdy se pomalu, jako deky larisy, vytáhlo na světlo boží zadlužení přes 13 procent HDP! Jenže lhala i Evropská unie, která celá léta zatajovala oprávněné pochybnosti o schodcích nejen této země. Rovněž tak německý zbrojní průmysl, dodávající řecké armádě a německé a francouzské banky.
Podobně tomu bylo i jinde v Evropě. Téměř stejně zadlužená Itálie může poděkovat mediálnímu miliardáři Berlusconimu, jehož jméno se ve slušné společnosti vyslovuje jen s uzarděním.
Katastrofální hospodaření Španělska „vděčí“ zase Lidové straně konzervativce Aznara. Zvláštní jenom je, že nyní právě průšvihy pravice (až na Itálii) musí řešit socialisté jako Papandreu v Řecko či Zapatero ve Španělsku, za což si vysloužili trvalý řetězec protestů a stávek oprávněně naštvaných lidí. Oprávněně proto, že střední a chudé vrstvy nesou náklady transformací, zatímco bankovní, investiční oligarchie a politických špiček, které ekonomický marasmus zapříčinily, se úsporná opatření vůbec nedotknou.
Ostatně podobným mýtem je, když pravice neustále tvrdí, že česká levice zadlužila Česko a sociální systém je rozmařilý.
Na českém zadlužení se opět podílely všechny vlády. Klausova zanechala sociálním demokratům sekeru 200 miliard korun, ačkoliv měla v ruce privatizaci a zvláště tu vypečenou kupónovou. Ještě v roce 2006 stát musel platit za dluhy Konsolidační agentury, pravicového dítka, částkou 25 miliard. Sociální demokraté dostali zadlužení státu na 800 miliard. A to jak změnou pojetí – že stát je rovněž hybatelem ekonomiky a investuje, tak také proto, že Zemanova vláda oddlužila a zprivatizovala bankovní sektor (bratru za 400 miliard korun). To ovšem zemanovi pravice nevyčítá, že.
Topolánkova squadra byli lepší pašáci. Těm stačily dva roky aby udělali díru za téměř 300 miliard a skvělí Fischerovi následníci pak s dalšími 200 miliardami. Pro objektivitu je ale třeba poznamenat, že ekonomiku poznamenala světová hospodářská krize. Je nicméně velmi pochybné ba přímo nahlouplé tvrdit že za dluh jeden a čtvrt bilionu korun může levice.
Ostatně, náklady na sociální systém v Česku nejsou v poměru k HDP v rámci Evropské unie nikterak úžasné – v poměru k vyspělejším zemí pak jedny z nejslabších. Sociální náklady v procentech HDP ve slušných zemích Skandinávie, nebo i Rakousku jsou o 6 až 10 procent vyšší (!) než v Česku – zde vynakládáme 18 % HDP, ve Švédsku 28 procent. A nehroutí se. Naopak, data středně velkých a menších evropských států ukazují, že v době krize nastává největší zadlužování u těch státu, které mají nejmenší sociální výdaje. Je to téměř únavné, ale tupci či snaživí pravicoví komsomolci neustále meldují lži o rozežranosti socek.
Dosud nikdo na ověřené statistice neprokázal, jak a zejména kolik příjemců sociálních dávek je zneužívá. Taková statistika prostě a jednoduše neexistuje! Nicméně propaganda (je mi líto, že jí občas podléhá i levice) pravice neustále řezá a chce dále řezat sociální dávky právě na základě jejich údajného zneužívání. Jistě existují takové případy – všichni známe tu, že soused vykládal, jak viděl toho či onoho jezdit si pro dávky luxusním autem – ale úřady práce regulérní statistiku, opřenou o kontroly, nedodaly.
Podobné je to i ve zdravotnictví. Na základě báchorek zavedl Julínek regulační poplatky. Ničím je nepodložil, a výsledný údaj, že lidé po jejich zavedení chodili k lékaři o čtvrtinu méně, lze vyložit i jinak. Třeba tak, že nechtěli zbytečně vynakládat peníze a přebolí nemoc v práci. O tom vypovídají lékaři, kteří varují před nárůstem tohoto trendu a následně těžším nemocem, jimž mohli předcházet. Ostatně to může dokládat skutečnost, že se sice snížila krátkodobá nemocnost, ale dlouhodobá se naopak prodloužila o šest dnů na 45 dnů nemoci v průměru.
V neposlední řadě jsou tématem důchody. Například o Řecku se tvrdí, že si odskotačili do penze v 53 letech. I když je pravdou, že Řekové chodili do důchodu rádi dříve a podmínky tohoto odchodu se stále zpřísńovaly, ve skutečnosti měli v roce 2008 tzv. průměrný efektivní odchod ve věku 61,4 let. V Česku byl tento věk v témže roce určen na 60,5 roku, ale desetitisíce jdou do důchodu dříve. Rumuni jsou rekordmany, ti chodili do důchodu v 55 letech, jak dokládá Evropská komise. Je sice pravdou, že řecký systém penzí je náročný na státní výdaje, ale to je už jiná kapitola, která trápí celý svět.
Pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda
Petr Sak: Může se člověk změnit?
Ve středu 23. 4. 2025 zveřejnil na Prvních zprávách Zdeněk Ertl článek „Kdo dnes nepochopí Kantovo varování, ten nepřežije“ .
![[title] [title]](http://prvnizpravy.e-vision.cz/repository/profily/_antialias_b0f3a571-03c8-11ee-a1c9-003048df98d0_4a8b4bdb74e1d0a4f8440d81f063e211.jpg)
Petr Markvart: Trocha statistiky k Vatikánu:
V současnosti tvoří Kolegium kardinálů celkem 252 prelátů, z toho 135 volitelů mladších 80 let věku.
![[title] [title]](http://prvnizpravy.e-vision.cz/repository/profily/_antialias_cc515138-3114-11e4-aadc-003048df98d0_fa34bf4c6c1174dca3e9e383a937cd52.jpg)
Zdeněk Ertl: Kdo dnes nepochopí Kantovo varování, ten nepřežije
V době, kdy politici, technologové i aktivisté sní o „novém“ a „lepším“ člověku, zní Kantovo staré varování aktuálněji než kdy dřív. Kdo dnes nepochopí, že svět ani lidé nejsou rovní, dokonalí a snadno řiditelní, ten v realitě plné krizí a nejistot jednoduše nepřežije.
Nepřehlédněte

Koliha tenkozobá. První vyhynulý pták Eurasie
Vědci potvrdili historicky první vyhynutí ptáka, který obýval pevninskou část Evropy, Asie a severní Afriky. Koliha tenkozobá, dříve běžný druh tažného bahňáka, podle všeho definitivně zmizela z přírody.

Konec politické izolace AfD? Iniciativa části CDU a bolehlav pro Merze
Výrok Jense Spahna o rovném parlamentním přístupu pro krajně pravicovou AfD rozpoutal bouři v německé politice a CDU nyní balancuje na hraně mezi demokratickými principy a pokušením pragmatismu.