Irena Ryšánková: Poslední legislativní chumelenice

Rada ČTK může být prozatím v klidu. Nic se jí nestane a i nadále bude řídit ČTK ruku v ruce s Milanem Stibralem.  Ač se poslanec Vítězslav Jandák z ČSSD poctivě snažil, přesto nedokázal projednávání průšvihu v ČTK zařadit na jednání sněmovny jako pevný bod.

31. ledna 2010 - 07:00

Otázky médií jsou dle cynických sněmovních kuloárů předmětem dohod mezi dvěma lídry dvou největších stran a ti se prý nedohodli. Striktně proti byl prý olomoucký poslanec ODS Ivan Langer. A jelikož Olomouc je součástí Moravy a předsedkyně Rady ČTK je z Brna, tak… Jandák nedokázal sestavit jinou koalici na tento bod, neboť jeho spory s lídrem Strany zelených Liškou jsou kvůli situaci ve školství a kvůli státním maturitám na bodu mrazu. Parlamentní aritmetika je neúprosná. Základem je umět počítat do 101 a když je hlaů méně, tak alespoň zajistit, aby bod byl projednáván právě tehdy, když těch "správných" hlasů je o jednoho víc. A protože sněmovna je ve stavu, kdy by možná už bylo lepší, aby se nescházela vůbec, patrně už na četku nedojde. Nikdy… Zvolený ředitel nejspíše usedne do křesla až po volbách či z rozhodnutí soudu. Radim Hreha soud nemůže prohrát. Jeho ředitelský plat mu běží od termínu zvolení.  

A radním jejich porušování zákona při volbě-nevolbě, odvolávání-neodvolávání nového generálního ředitele dočasně projde. Tentokrát díky několika sociálním demokratům a několika komunistům, jejichž radní Miroslava Moučková byla jedna z těch, kteří ostudu radě způsobili. Ale jsou nejspíše chvíle, kdy i Moučková dokáže zrychlit svou chůzi a oběhat si potřebné - zejména svého vděčného ochránce, poslance Grebeníčka. Komunistický expředseda  je také z jižní Moravy a přání svého pražského šéfa také slyší pouze tehdy, když se mu to hodí. Jeho sympatie k Petru Plevovi v minulosti byly nepředstírané, i když maskované opoziční rétorikou a všezastírajícím zájmem voličů. Jelikož Grebeníček byl za komunisty dlouhá léta v kulturním výboru a mediálním tématům nerozuměl ani za mák, nechal si od Plevy napovídat. A tak je tomu doteď. Vůči straníkům ho kryla dlouhá léta šéfredaktorka Haló novin Moučková…

Vždyť co by jinak zdůvodnilo náhlou změnu názoru komunistického klubu? Zejména pokud si vzpomeneme na pobouření Rudého domu ve chvíli, kdy se zjistilo, že Moučková konala jinak, než tvrdila. I ODS nějak opustily síly a i ona, ač původně tvrdila opak, náhle prozřela a své brněnské si hodlá ponechat. Radní se tak stali nejen ostudou stran, které je nominovaly, ale i Masarykovy univerzity v Brně, kde tato "elita" většinou učí.

Česká televize vypíná stále další a další analogové vysílače. Zanedlouho dojde na ten úplně poslední a pak nastane zlatý věk, kdy televizí bude možná i víc, než diváků. Vedle veřejnoprávního multiplexu budou existovat v tu ránu dva další, z toho jeden určitě regionálně odpojovaný. Možná se dočkáme i globálně přes satelit vysílaných zpravodajství z Valašských Klobúk. Co je nejpikantnější,  je fakt, že v tuto chvíli stojí na startovní čáře ty nejmenší televize proti těm největším a jediné, co je odlišuje, je číselná pozice na dálkovém ovladači. Pátrání v televizním programu se stává hrou o nalezení nejhezčího filmu na večer. A americké kriminálky nemusí vítězit vždy, zvláště u diváků kabelové televize či majitelů satelitních přijímačů, neboť National Geographic, Viasat History, Hunting and Fishing a další přinášejí poznání, na dětskou zábavu a cartoons je také několik kanálů, popová hodba je na pěti kanálech a scifi můžete shlédnout každý večer. Navíc už dnes je možnost naprogramovat harddiskový recorder a film si shlédnout v čase, kdy to vyhovuje vám.  Těm největším komerčním televizím vzniká silná konkurence, neboť kabel si během digitalizace pořídila více než třetina domácností a ty už dnes mají na 50 programů k dispozici. Rapidní poklesy sledovanosti Novy a Primy se tudíž dají očekávat. Až do úplného switch-off. Plánovači reklamních kampaní to začínají mít složitější, neboť ČT bude po ukončení přechodu na digitální vysílání reklamyprostá, a ty nejlukrativnější cílové skupiny se rozmělní po několika desítkách komerčních programů. Boj o diváka bude krvelačný.

Oč jednodušší to mají v Českém rozhlase… Po odstranění nepohodlného ředitele nastává dlouho očekávaná žeň. Rozhlasoví radní se začali zabývat rozprodejem rozhlasového majetku. Koneckonců, není to to, oč jim šlo?

Do sněmovny, v tuto chvíli už naprosto rozložené,  dorazila evropská norma o elektronických komunikacích jako novela telekomunikačního zákona. Kromě technických záležitostí je tato norma pozoruhodná tím, že jednatel firmy, kkterá žádá o licenci na šíření radiového signálu,  nemusí být ani plnoletý ani svéprávný. A dokonce může dlužit státu na daních a zdravotním pojištění miliony. Přesto mu stát přidělí kmitočty. Požadavek bezdlužnosti a příčetnosti z paragrafů 8 a 10 vyškrtla vláda, nikoliv zlovolná opozice.

Pokud má tedy někdo třináctiletou neteř, toho času v ústavu pro duševně choré, je pro ni  místo generálního ředitele telekomunikační firmy jako stvořené....

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková