Pokusme se odpovědět na otázku, čím to je, když média a politologové většinou právě na sociální demokracii tolik žehrají.
Sociálním demokratům, tedy hlavně Jiřímu Paroubkovi, se vyčítá, jak se vytahuje exkluzivním zbožím, které si hned tak nikdo nemůže dovolit koupit; arogantnost, byl vyhlášen papalášem roku; útočná nasupenost hlavně na novináře, viz prosincové útoky na redaktory Práva Hanáka a Mitrofanova; populistická nevěcnost, řídí se hlavně průzkumy veřejného mínění, jak zase ukázal, když s odvoláním na čísla byl proti odeslání našich vojáků do Afghánistánu a hlavně nevypočitatelnost: svrhnul vládu v době předsednictví; přidal se k prezidentovi a byl nejprve proti Evropské listině lidských práv, kterou by měl zuby nehty jako sociální demokrat bránit, i když nakonec proti vyjednané výjimce vystoupil; byl proti původnímu rozpočtu, ke kterému nejdříve tolik připomínek neměl, a schválil větší zadlužení spolu s komunisty, nezařazenými a několika dalšími: nepostavil se na stranu ODS, s kterými uzavřel dohodu o úřednické vládě, která rozpočet připravila.
Z tohoto výčtu je přeci již dost zřejmé, že situace u nás je dost odlišná. Počítáme-li podle sociologů za příslušníky střední třídy ty, kteří se umí sami o sebe postarat, tedy kteří nepotřebují zaměstnavatele, tak takovýchto lidí najdeme v sociální demokracii výrazně méně než v ODS a asi i naši umělci typu Karla Šiktance či Ludvíka Vaculíka a Ivana Klímy by se rovněž těžko hlásili k Paroubkově sociální demokracii. U nás Jiří Paroubek a jeho strana oslovuje spíše ekonomicky oslabenou masu, která žije převážně na venkově a v malých městech, schází se v místních hostincích a která je na jistou obhroublost, fanfarónství, útoky a nedodržování slova zvyklá a vystupování pana Paroubka jí spíše imponuje. Předseda Paroubek nabírá hlasy hlavně mezi těmito lidmi a těch je u nás nejvíc: Co si myslí městští intelektuálové či novináři, ho zajímá jen okrajově, protože počet jejich hlasů je v celkové sumě voličů nezajímavý. Jen z této stručné úvahy vyplývá, proč je Paroubkova strategie úspěšná.
Za druhé, že se Mirek Topolánek vzdal poslaneckého mandátu v nejtěžší době pro ODS. Podle jeho kolegyně Němcové to gesto vlastně znamenalo: teď o váš mandát nestojím, ale brzy se o něj budu zase ucházet.
A za třetí, že v době krize kolem rozpočtu, což je klíčový zákon pro příští rok, odjel do Spojených států de facto jen za emigranty, kam mohl odjet kdykoliv později.
Tyto výtky, nepočítáme-li před tím krach radaru a jeho setkání na dovolené v Itálii s lobbisty, ale mají pochopitelné důsledky: znejišťují zbytek vedení strany i voliče, kteří naopak od svého šéfa čekají zřetelné a předem vypočitatelné postoje, aby podle nich mohli rozhodovat ve svých podnicích. Jen takováto rozhodnutí a postoje v očích ostatních každého šéfa legitimují ve svém postavení. O tuto jistotu potenciální voliče Mirek Topolánek svým chováním připravuje a své postavení neustále oslabuje.
Karel Hvížďala