Když přišli na území Británie Římané, byli poněkud překvapeni tím, že místní jsou poněkud .... divočejší.
12. července 2009 - 07:00
Když přišli na území Británie Římané, byli poněkud překvapeni tím, že místní jsou poněkud .... divočejší. Neuplynulo mnoho let a starší rodů si začali stěžovat, že mládež je nějaká změkčilá, protože například - považte - po římském způsobu, začala používat lázně a celkově je vůbec ....změkčilá. Chápu. Myjící se mládež, do musela být rána. Zdá se, že "stará dobrá Anglie" pod svým poklidným povrchem skrývá více temperamentu, než by člověk čekal. Na druhé straně - je to uklidňující. Protože člověk vidí, že to tady "u nás" koneckonců ještě není tak špatné.Pomineme teď z nákladů placené rekonstrukce venkovského sídla britských poslanců či do stejných politických nákladů zahrnuté účty za plenky pro dítka (česky daňový únik a zneužívání pravomocí).
Zdá se, že "investigativní" novináři už nebudou muset brzo nic "zkoumat". Stačí si prohlédnout záznamy politických celebrit o účetnictví jejich kanceláří. Nebo sledovat provoz sociálních sítí.
Manželka na Facebooku
Nebezpečnou, přímo smrtící se stala kombinace hloupé manželky a Facebooku. Britská tajná služba má skandál, ne nesrovnatelný s televizním sledováním rezidenta britské tajné služby v Praze, homosexuála a exhibicionsity Christophera Hurrana novináři televize NOVA a následné vysílání záběrů v hlavním zpravodajství. Tehdy to zlikvidovalo operace MI6 proti Saddámovu Iráku. Tentokrát mediální nedovzdělanost postihla první dámu britské rozvědky. Dosud jsem si myslela, že Joint Intelligence Committee (JIC) Security Service (kontrarovědka MI5), Secret Intelligence Service (civilní rozvědka MI6), Government Communications Headquarters (elektronická rozvědka GCHQ) a vojenská Defence Intelligence Staff (DIS) jsou služby tajné (protřepat, nemíchat). Iluze. Nevím, co si manželka nového pána z Vauxhall Cross Sira Johna Sawerse myslela, že její manžel dělá, ale zjevně u ní absentují základní bezpečnostní brzdy, který má každý člověk, který kdy - byť jen vzdáleně - přišel se státním tajemstvím či bezpečnostními službami do kontaktu. MI6 byla organizace, kterou Britové mnoho let zapírali (do roku 1994), pak zapírali, kdo jí šéfuje (prvním z ředitelů, slavný "C", byl Sir George Mansfield Smith-Cumming), pak minimalizovali rozvaliny po sovětských agentech v jejím čele (“Cambridgský okruh špiónů” - Philby, Maclean, Burgess a další), pak zapírali, jak šéf vypadá (první, koho veřejnost znala, byl Colin McColl). Dnes její šéf vesele pobíhá na stránkách Facebooku v plavkách. A přátelé novému "C" gratulují k povýšení. Také přes Facebook. Šéf MI6 měl ale v podstatě štěstí. Stejně, jako průšvihy britských poslanců a jejich náhrad zastínila jednoduchá manželka Sira Johna Sawerse, jednoduchou manželku zastínili vzápětí snad až příliš "investigativní" novináři listu News of the World.
Citlivé bulvární uši
Kdykoliv čeští politici nadávají na média a bulvár, vždycky člověka napadne, že za ten "náš, hodný, český bulvár" by měli vlastně být vděční. Předpokládám, že jejich vděk teď nezná mezí, protože v News of the World, tam jsou ti praví "investigativní" sekáči, kteří umí pečlivě naslouchat.
Novináři od Murdocha využívali soukromých "vyšetřovatelů", aby se ilegálně dostali k hovorům z mobilních telefonů veřejně známých lidí a získali nezákonný přístup k důvěrným osobním výdajům, včetně daňových přiznání a bankovních účtů. "Terčem soukromých vyšetřovatelů byli ministři, poslanci, herci a sportovní hvězdy," napsal minulý týden The Guardian. Odkudpak se to asi dozvěděl - právě ve chvíli, kdy bylo potřeba minimalizovat následky po manželce šéfa MI6 ? Podle jednoho "policejního zdroje" šlo o 2000 až 3000 mobilů. Uplatit odposlechové zpravodajské či policejní profesionály či hacknout síť telefonních operátorů není až tak těžké, to v Čechách dělají pořád. Horší to je, když má někdo z českých novinářů používat sám a bez nápovědy skrytou techniku či dálkový odposlech. Směrové mikrofony nikdo nezná, štěnice skoro nikdo nepoužívá, i když ty nejlevnější jsou k mání z 250 Kč. Technicky zdatných žurnalistů není mnoho, všichni studovali na humanitních fakultách...
News of the World má smůlu, poprvé je chytili už v roce 2007. Reportér Clive Goodman byl za svůj přílišný audiovhled do života královské rodiny uvězněn na čtyři měsíce.
Veřejní tajní v Česku
V Česku je to méně divoké. Poslanci nemají většinou venkovská sídla absurdních rozměrů, účty za plenky do sněmovny nenosí a vlastně ani nevím, jestli má někdo z nich kachní rybníček. Reprezentační výdaje se neproplácejí a švarc systém provozuje do důsledku dovedeno vlastně celá sněmovna. Tajná služba zde není tajná, protože v Čechách se všechno vykecá. Ať jde o alkoholové deliria bývalého prezidenta, plavovlasé románky prezidenta současného či hovory čelných politiků do mobilních telefonů. Vykecá se i to, co si povídá Topolánek se Sarkozym, vykecá se i to, že se v Moskvě Paroubek obešel bez ministerstva zahraničí.
Špióni na síti
Proč vlastně dnes dělat s tajnými službami takové tajnosti? Řecký vyslanec Mistiaios z Persie chtěl kdysi poslat tajnou zprávu Aristagorosovi v Řecku, který vedl vzpouru proti Dáreiovi I. Oholil svému otrokovi hlavu, vytetoval zprávu, nechal vlasy dorůst a poslal ho do Řecka. Při prosíťování celého světa internetem, mobily a sociálními sítěmi, je dnes nemožné udržet jakékoliv informace tajné a zprávy lze posílat i z kavárny na Twitter. Šifrovat se učí už děti na základní škole - Mensa ČR pořádá Dětskou šifrovací ligu, teenageři mají svůj Cryptofest. Asymetrickou šifrovací technologii RSA má každý sebehloupější notebook a pánové Rivest, Shamir a Adelmann stejně vědí, jak ji přečíst. Vládní kryptoanalytici si lámou hlavu se silnými šiframi PGP (Pretty Good Privacy) či se steganografickými šiframi, ukrývajícími sdělení v obrázcích či zvuku, které používá na internetu kdekdo. Fotek a obrázků je na internetu nepočítaně. Profesionálně použitelný digitální špionážní fotoaparát či kameru má už dnes každý lepší telefon nebo dražší propiska. Nejdůležitější je dnes se v těch miliardách gigabytů jakkoliv vyznat. Vědět, kde co najít. Není to tak dlouho,co mediální gigant Time Warner ohlásil ztrátu 40 zálohovacích pásek s 600.000 čísly sociálního zabezpečení. A to už přestává zvládat i kdysi obávaný Echelon. Všesluyšící uši a vševidoucí oči už dnes nemá nikdo. Máloco ale na sebe neprozradíme my sami. A tak je stále nejlepším doporučením proti prozrazení mlčet. Nekecat. Ani v hospodě, ani v posteli, ani na Facebooku. Nepřítel naslouchá. Všude.
Největším nepřítelem špióna je jednoduchá manželka. Wife.
Irena Ryšánková