Irena Ryšánková: Dobří odcházejí… ti ostatní jedou do Anglie

KOMENTÁŘ

Jan Bohdal, jediný rozumný člen Rady ČTK, to vzdal. Ze své funkce odstoupil. Napsal prohlášení, v němž vysvětluje, proč tak učinil.

23. srpna 2010 - 06:59

„Důvodem mého odstoupení jsou nedostatky ve fungování tohoto orgánu, pro jejichž řešení není za strany členů Rady ČTK žádná vůle, a to přes opakovaná upozornění z mé strany. Dlouhodobě se mi také nepodařilo prosadit návrhy na optimalizaci a zprůhlednění fungování Rady ČTK. Myslím, že bez zlepšení práce Rady ČTK není kontrola veřejnoprávní tiskové agentury dostatečná. Jednání Rady ČTK navíc několikrát za poslední krátké období probíhala mimo stanovená pravidla a Rada ČTK se tak vědomě vystavovala riziku možného zpochybnění svých rozhodnutí. Díky takovému fungování ostatně Rada ČTK již čelí soudnímu řízení.“

Na jedné straně Bohdala chápu. Být jediný rozumný v Radě, která porušuje zákon, chová se jako neřízená střela, jejíž projevy na Stálé komisi pro sdělovací prostředky se staly zdrojem zábavy komentátorů českého mediálního světa, není situace, která by člověka těšila.

Na druhé straně  tím, že Bohdal odešel sám, už členy Rady v jejich konání nezastaví a informování veřejnosti nenapomůže. To je jeho selhání – nesplnění důvodů, proč jej veřejnost do Rady vyslala. Díky Bohdalovi jsme alespoň částečně věděli, co se na těch "tajných" a "supertajných" jednáních Rady děje. Rada ČTK je taková zvláštní sekta napříč politickým spektrem.  Je esencí těch nevětších nešvarů dohledu veřejnosti nad fungováním veřejnoprávních společností.  Jan Bohdal neměl, jako jediný zástupce veřejnosti, který ctil své poslání, právo se vzdát.

Ale nejspíše  na to prostě už neměl nervy. Vítej zpátky mezi nás…

Zatímco Radě ČTK konečně zmizel nepřítel, Rada Českého rozhlasu nerušeně "pracuje". Je jich méně, než málo, moc nic toho dělat nemohou a tak se nám ztratili ze zorného pole. Snad jen když si člověk přečte zápisy. Dozví se tam například, že Rada, vedená neúnavnou bojovnicí za šetření Danou Jaklovou, která by nejraději prodala i samotný rozhlas, jede…. do Anglie.

„D. Jaklová informuje R. Zavorala o  plánu RČRo na návštěvu BBC, kde by tato služební cesta  měla být především zaměřena:
-    na jednání se zástupci Královské rady
-    na legislativní a organizační záležitosti, kterým by měla být věnována hlavní část návštěvy
-    na prohlídku pracovišť BBC
-    setkání se šéfem zpravodajství a publicistiky“, praví zápis.

Proč se rada zajímá o britskou legislativu, když o ní neví zhola nic (ostatně neví nic ani o té české), těžko říct. V Anglii je v létě hezky. Kdepak asi budou v Londýně bydlet? Poletí business class….? Jen se trochu bojím, že pro představitele a členy boardu BBC bude tahle parta dost šokující.  Radu zřejmě zajímá, jak v Británii pochopili omezování rozsahu veřejné služby, že ji ve výsledku neomezili a s jakými překážkami se setkali, když se pokusili vypnout stanici pro mladé a nakonec ji nevypli.

Pozoruhodné je, že si čeští rozhlasoví radní dělají výlet do Londýna ve chvíli, kdy  stále hysteričtěji zkoumají neexistující nedostatky rekonstrukce historické budovy na Vinohradské třídě, s bývalým generálním ředitelem Kasíkem jednali jako se špínou, vnucují své názory i novému prozatímnímu řediteli Duhanovi a  nyní je nejvíc je zajímají náklady na vysílače. Zřejmě zkoumají, které z nich v rámci "šetření" prostředků koncesionářů vypnout. Jak jinak si vysvětlit další část zápisu z Rady?

"L. Jíša upozorňuje prozatímního ředitele ČRo P.Duhana na okruhy, které bude RČRo sledovat i do budoucna:
a)    kmitočtové spektrum a audit vysílačů
b)    trestní oznámení na neznámého pachatele (rekonstrukce Vinohradská)
c)    charakter a vývoj úsporných opatření (viz pracovní skupina vedená H. Skalovou)
d)    prodej nemovitostí (termín písemné informace pro RČRo je stanoven k 30.6.10)
e)    snížení počtu a sladění informačních systémů"

Nejlepší ukázkou veřejné služby je totiž podle radních rozhlas nic nevysílající…

Před novým mediálním (doposud volbním) výborem nově konstituovaného Parlamentu stojí jeden závažný úkol. Prozkoumat dlouhodobou nefunkčnost obou rad,  porušování Zákona o Českém rozhlase jednotlivými členy Rady Českého rozhlasu a porušování zákona Radou ČTK a obě Rady už konečně odvolat. Jsou ostudou minulé Sněmovny, která nebyla schopna dostát své povinnosti a vyžadovat od radních to, proč je do Rad schválila. Respekt k smyslu jejich poslání a k zákonům. Odpovědnost za službu veřejnosti.

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková