Dozvěděli jsme se, že zpěvačka narazila do muže, jedoucího z ryb. A narazila do něj autem „s velkýma kolama“… Celkově se zdá, že média vědí o nehodě víc, než vyšetřovatel, soudce i kat. Podrobné popisy toho, jak se „Darinka“ zhroutila, následují popisy toho, že vdova „chce domeček“. Čtvrteční deník Aha přinesl patrně zatím nejfantastičtější zprávu dne – fotografii vykopaného hrobu s informací „sem pohřbí oběť Dařiny nehody“. Den poté jsme se v rubrice „Musíte vědět!“ dozvěděli, že na pohřeb budou svážet hosty autobusem.
Kdo je na vině? Jistěže, noviny potřebují, aby byly prodány. Zejména v takto horkém létě. Kolik blábolů ale člověk vydrží bez ztráty soudnosti a kolik je jich ještě zajímavých? Budou o vině či nevině, o životě nebo smrti rozhodovat v bulváru?
Média primitivnějí, Čapka nevidět, vzdělání je novinářům spíš na škodu. Ti, kteří si z mediálních studií pamatují čtyřicet let starou poučku o novinářích jako watch dogs – hlídacích psech liberální demokracie, by si měli najít i o něco mladší termín lap dog (pes líný, válející se po kanapi) a junkyard dog (pes smetišťový, hrabající se v odpadcích). Nejkurióznější je Whitehouse dog, vysmívající se přepisovačům vládních výroků do mediální podoby. Tak hodnotili odborníci některé žurnalisty také. Primitivnějí už i čtenáři? Jistě ne všichni, ale kdo by si nepřečetl o tragédii, která se nestala jemu, že? Čteme přesně proto, proč jsme se v minulosti chodili dívat na gladiátorské zápasy či veřejné popravy. Vidět viset něčí tělo na šibenici vytváří zdání spravedlnosti. Moc jste se za ta staletí nezměnili. Chceme krev a je jednodušší nám ji dát.
Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 hodlá otevřít audiovizuální zákon a holá tak rozšiřovat svobodu slova. Co si pod tím máme přestavit, těžko říct, ale koalice se již dohodla, že do mediálních rad by měli být voleni i lidé, pocházející z odborné veřejnosti. Kdo je "odborná" veřejnost, se zatím neví. Členem Rady by teoreticky dle její agendy mohl být telekomunikační inženýr – kvůli sítím elektronických komunikací a konvergenci digitálních technologií, právník – kvůli legislativě a smlouvám, ekonom – kvůli rozpočtu, statistik, sociolog či kulturní antropolog – kvůli sledovanosti a cílovým skupinám, psycholog a pedagog – kvůli vzdělávací úloze médií, kulturolog – kvůli ovlivňování kultury médii, kněz – kvůli církevnímu vysílání, mediální analytik či politolog – kvůli rozboru obsahu zpravodajství a vyváženosti. Řemesel či odborností by se našlo i víc… Jak z nich vybrat a respektovat i politický klíč, odvozený od vyznávaných hodnot a názorů koncesionářů? Asi by nakonec odborníkem byl každý, protože, podobně jako sexu, médiím přece každý rozumí. Na televizi se přece díváme a koncesionářské poplatky platíme. Všichni, že… Nicméně diletantismus rozhodování Rady Českého rozhlasu a Rady ČTK v minulých třech letech je varovný. Jména Jaklová, Jíša-Anderlík, Ratiborský, Florian či Valčáková jsou synonymem nekompetence ODS a KDU-ČSL v minulém volebním období. Fakt, že média jsou obor odborného vysokoškolského studia, který vyžaduje jako vstupenku inteligenci a komplexní znalosti, doléhal dosud do sněmovny velmi těžce. Zatím Besser spolu s jinými náměstky odvolal po svém nástupu i náměstkyni Petru Smolíkovou, která dosud měla na starosti audiovizuální legislativu. Doufejme, že to bylo z odborných důvodů.
Nová vláda má možnost z předvolebních slibů o "odpolitizování rad" a "zefektivnění činnosti médií veřejné služby" extrahovat to použitelné a přispět k dalšímu rozvoji veřejné služby ku prospěchu všech občanů, nebo má možnost silou 118 hlasů bořit dosavadní systém a vymýšlet kolo. K době předvolební patří populismus i barnumská reklama. K době povolební patří státnická zdrženlivost a rozvaha.
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková