Andrea Cerqueirová: Lula nadějí pro Brazilce a inspirací pro Čechy

Zatímco v České republice vláda nedávno schválila, že více než 450 tisíc žáků 1. až 5. ročníku základních škol bude moci v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol od druhého pololetí letošního roku dostávat ovoce a zeleninu ve škole zdarma, v Brazílii probíhá rozsáhlý alfabetizační proces, nazvaný Alfabetizace Brazílie.

11. února 2010 - 07:00

Jiný kraj, jiné problémy. Zatímco v Česku děti umějí číst a psát, v Latinské Americe tato zdánlivá  samozřejmost tak samozřejmá není. Zatímco v ČR budou zelenina a ovoce včetně šťáv dětem dávány zdarma proto, aby se necpaly sladkostmi a ubývalo obezity, v Brazílii se budou některé děti učit číst a psát proto, aby si v budoucnu mohly vydělat vůbec na nějaké jídlo.

Na třetí svět často zapomínáme, jeho problémy si neuvědujeme. S plnou lednicí a knihovnou plnou knížek se rozčilujeme kvůli každé maličkosti. Často závidíme těm, co mají víc. Mnohdy nepřejemě štěstí. Film Lula, syn Brazílie, který za nedlouho přijde také do českých kin, by si neměl nechat uniknout nikdo, kdo chce pochopit, jak je těžké protlouci se životem v Brazílii, zvlášť za situace, že se člověk narodí v opravdové hmotné nouzi. Příběh prezidenta Luly je Brazilcům blízký v tom, že jejich prezident poznal to, co mnoho tamních obyvatel. Každému se sice nepodaří dostat se z marasmu tak jako jemu, přesto mu nezávidějí. Naopak - při promítání filmu jeho příznivcům padají slzy. V jeho příběhu vidí naději.  

Luiz Inácio Lula da Silva se narodil ve velmi chudých poměrech ve vesnici Caetés v brazilském státě Pernambuco jako jedno ze sedmi dětí. Číst se naučil až v deseti letech a základní školu po čtyřech letech opustil, aby ve dvanácti letech začal pracovat jako pouliční prodavač a leštič bot a vypomáhat své rodině. V devatenácti letech přišel o levý malíček na ruce, když obsluhoval lis v továrně na výrobu automobilových součástek. Od té doby začal být aktivní v odborech. Poslancem byl zvolen v roce 1986. V roce 2002 byl poprvé zvolen prezidentem, nyní dosluhuje druhé volební období.

Film končí jeho angažmá v odborech. Zbytek Brazilci vědí, protože to právě prožívají. Vědí, že Lula nezapomněl, odkud vzešel, čehož jsou důkazem především jím prosazené sociální programy. Včetně rozumných reforem. Alfabetiazce Brazílie je jedním z nejdůležitějších projektů prezidenta Luly. Vloni do něj bylo zařazeno celkem 1,3 milionů žáků, z čehož více jak 590 tísic bylo již zapojeno do aktivních skupin. Do konce letošního února má být do skupin zařazeno zbylých 740 tisíc žáků. Nelze než si přát, aby se mnohé děti u nás naučily jíst místo sušenek ovoce a zeleninu a v Brazílii zase číst a psát. A při filmu Lula, syn Brazílie si uvědomit,že i vážné problémy lze zvládat s úsměvem...

Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová