TOP 09 situaci jen vtipně glosuje, protože prodlužování této vládní agonie oslabuje nejen pozici Petra Nečase, ale i celé ODS, což této straně dlouhodobě vyhovuje. ODS je nejednotná a prezident toho doposud využíval, aby posílil svou moc. Proto rád naslouchal Vítu Bártovi, který byl - jak vyplývá z nahrávky - ochotný ho informovat o schůzkách K9 a za to mu zase na oplátku v něčem pomoci. To ovšem ukazuje na to, že prezident místo, aby dbal na to, že politika by měla být trhem s pravidly, podporuje trh s privilegii. Proto je mu trnem v oku i Ústavní soud, který dbá právě na pravidla. To je zásadní zjištění, na které bychom neměli zapomenout.
Druhý výrok je z úst Víta Bárty, který se kvůli nabubřelým řečem, jež všichni mohli minulý týden slyšet na YouTube, omluvil prezidentovi Václavu Klausovi a spolustraníkům a své bláboly, jež nemá cenu už ani opakovat, protože jich média ještě v sobotu byla plná, zdůvodnil těžkým červeným vínem. Ale zcela opominul voliče, kvůli kterým se do politiky dostal. Těm se neomluvil. Už pro něj nejsou vůbec důležití a necítil potřebu se nám omluvit. Implicitně přiznává, že voličům se lhát může a že na nás se obrátí až zase před volbami. Teď nám podle pana Bárty do politiky nic není. A když Jan Rovenský z Práva Vítu Bártovi připomene jeho řeči o tom, že na Finančně analytickém útvaru ministerstva financí má své lidi, kteří pokryjí černé financování strany, pan Bárta mu řekne, že při víně zveličoval. Pan Rovenský mu připomene: bráníte se stejně jako Kristýna Kočí, ta také tvrdila, že na nahrávce pouze lhala. Bárta se z toho snaží vykroutit tím, že ona pila v kavárně kapučíno, kdežto on měl v sobě doma víno. Náš politický provoz už zcela smazal hranice mezi pravdou a lží a maskuje je jen diplomatickými výroky i mystifikaci či přeháněním a na voličích mu nezáleží.
Jenže to, co tito pánové převádějí, je smrtelný koktejl české politiky: V okamžiku, kdy trh s privilegii zvítězil nad trhem s pravidly a kdy voliči jsou pro politiky nezajímaví a slova ztratila váhu, jsou vyprázdněná a slouží jen maskování skutečnosti, už nelze hovořit o politice. Takhle totiž funguje subkultura mafie a jak známo, tu se nepodařilo v Itálii vymýtit či alespoň zásadně omezit policejně, ani soudně. My občané se z toho, ale nemůžeme vyvinit. Chování nás všech tento stav pomáhá jen upevnit: Lidé po dvou totalitách zapomněli na to, že jsou občany s ius resistendi, právem odporu a politici se cítí být právě proto do smrti vyvolenými a nepotrestatelnými. Můžeme si za to do značné míry sami.
Karel Hvížďala