Ale důchodová reforma přece není změna týkající se jednoho volebního období, jde o zásadní změny s dopady na několik generací dopředu. Ale sliby se slibují a voda teče. Kde skončily ty sliby, že k důchodové reformě bude zapotřebí hledat širokou politickou dohodu všech parlamentních stran? ODS sice navrhla celkem pět variant důchodové reformy a podle všech by mělo být penzijní připojištění u komerčních penzijních fondů dobrovolné.
Jak se zdá jiného názoru je však ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09), evidentně nezapře své bývalé předsednictví v Hospodářské komoře, to znamená jeho ministerská hra ve prospěch privátního podnikatelského sektoru je evidentní, protože plánovaná důchodová reforma by podle něho zřejmě mohla přispět do privátních penzijních fondů biliónem korun, neboť by penzijní připojištění mělo být ze zákona povinné, na základě toho Drábkovo MPSV také navíc uvažuje o tom, že pokud by si dnešní čtyřicátníci, třicátníci a lidé mladší nedokázali vybrat komerční fond, do kterého by povinně odváděli část svých úspor na stáří, tedy z oněch 28 procent, které jdou na důchodové pojištění by postupně nejprve 3 a v konečné fázi až 5 procentních bodů šlo do komerčního připojištění. Jejich prostředky by evidoval jakýsi „státní fond“, jehož peníze by ovšem opět spravoval privátní penzijní fond, který by vyhrál ve výběrovém řízení. A o transparentnosti výběrových řízení ve státní správě víme přeci své. Čí zájmy ministr Drábek hájí, je tedy evidentní:
Penzijní připojištění by pro občany do 40 let mělo být tedy povinné, to by však znamenalo výpadek zhruba 1,5 bilionu korun v průběžném systému. A od koho stát vybere peníze na pokrytí tohoto výpadku. Neboli kdo zisk privátních penzijních fondů zaplatí? Světe div se, budou to opět sami důchodci (starobní i invalidní), a to jednoduše proto, že hlavním zdrojem financování této „slavné“ důchodové reformy má být sjednocení sazeb DPH na úrovni 19%. Takže důchodci zaplatí penzijní reformu především v lékárnách a prodejnách se základními potravinami. Samozřejmě, jak se na pravicové vládnutí sluší, vůbec nejlépe na tom budou podnikatelé, kteří jsou schopni dostat nemalou část své osobní spotřeby do průběžné spotřeby firmy a tudíž je pro ně výše sazby DPH málo důležitá. Proto důchodovou reformu, která na úkor důchodců má zajistit vysoké příjmy pro finanční instituce, je třeba zásadně odmítnout. Jakoby reprezentanti TOP09, tedy konkrétně tandem Kalousek - Drábek zkoušeli, co všechno český důchodce může vydržet.
Proč by však měli být důchodci trestáni za to, že si vůbec dovolili dožít se důchodového věku? Vždyť ale nikdo nemůže být věčně „mladý, zdravý a bohatý.“
Pro Prvnizpravy.cz
Miroslav Svoboda