Irena Ryšánková: Maxipes Fík a krytí nikoliv psí

KOMENTÁŘ

Vojenská policie vtrhla do České televize, což už je skoro starý příběh. Papír, který vojenská policie hledala, stejně patrně nenašla. Ale hezky se pohrabala ve věcech redaktorů. Důvod, pro nějž Vojenská policie přinesla samopaly do televize,  ponechme stranou. Ten bude nepochybně předmětem právních i mediálních rozborů. Faktem zůstává, že zákon nemusíte respektovat, pokud máte ostře nabitou útočnou pušku a papír od nějakého soudce.

20. března 2011 - 07:00

Roztomilé bylo odůvodnění vedoucí kanceláře šéfa Vojenské policie, kterého vzápětí ministr odvolal: a) televizi hlídala ozbrojená agentura a tak se museli bránit (rozuměj Vojenská policie) b) byl tam velký zlý pejsek (rotvajler) bez náhubku.

Inu,  Maxipes Fík sice dělá HAF, ale není rotvajler. Kdyby ale Vojenská policie věděla, že se v archivech televize ukrývá i Žlababa, patrně by zpravodajství rovnou vybombardovala, za předpokladu, že by je našla. Ukázalo se, že věci jsou jinak, než se zdají být. Padlé hlavy vojenské policie povedou k budoucím padlým hlavám ve vojenské rozvědce a ty pak k padlým hlavám na ministerstvu obrany a ve vládě. Ale to nejspíš předbíhám…A tak ten papír, který vojáci hledali, vlastně mohli hledat kvůli něčemu jinému než kvůli tomu, kdo ho vynesl. Někteří, kteří si mysleli, že pomáhají „těm správňákům“, zjistí nakonec, že ti „správňáci“ půjdou po komkoliv. Slovo zákona proti slovu samopalu. Schválně, kdo první zmáčkne spoušť.

Nebo je to možná celé jen zastírací manévr, který měl ode mačkání spouští odvést pozornost. Měl by o tom všem v úterý diskutovat Výbor pro obranu Parlamentu (taky tam mívají zajímavé papíry v šuplatech) a  ve čtvrtek pak celá Sněmovna. Někteří poslanci se totiž  seznámili s informacemi výbušnějšími, než které unikly do televize. Ale kdo ví, kdo bude mluvit a kdo mlčet…

Koalice není nakloněna debatovat o tom, zda je ministr obrany při smyslech nebo ne. A zda to, co se zdálo jako šílený exces, naopak nebylo projevem zdravého rozumu v rámci záchrany. Něčí. Kdo koho kryl a proč. Stejně se asi pravdu nedozvíme. Tak jako spoustu jiných věcí, ať už budou média dělat cokoliv. Stejně, jako se nikdy nedozvíme, kdo pořídil a kdo vynesl ten záznam ze schůzky šéfredaktorů deníků a týdeníků o DPH, protože jsem přesvědčena, že určitě nějaký záznam existuje.

Příběh Aničky,  jejíž ostatky našla policie, otevřel další debatu o takzvaném „náhubkovém zákoně“. To, co původně mělo chránit politiky před zveřejňováním odposlechů, se ukázalo jako kontraproduktivní.  Ve chvíli, kdy se pohřešovaný stane obětí, je ta chvíle, kdy všichni víme, o kom mluvíme, ale nesmíme to říct. Marek Benda řekl, že zákon se má „používat s rozumem“. S jakým rozumem?  S takovým, kdy bude sázka do loterie, jaký soudce vystudovaný v Plzni, kauzu dostane? Nikdo nebude riskovat otevřený spor o licenci k vysílání se státem.

Vzápětí poté, co Kaddáfí oznámil, že Evropě s výjimkou Německa dodávat ropu a plyn nebude, Rada bezpečnosti oznámila, že povoluje vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Moskva Peking se dopustily stejné věrolomnosti, jaké se dopustila Anglie a Francie v roce 1939. Od té doby se tomu říká Mnichov. Možná někdy někdo vyhlásí bezletovou zónu nad Moskvou a všichni se budou škodolibě smát. V této vřavě zanikl mediální výrok Kaddáfího syna, že nechápe počínání Sarkozyho, kterému Libye platila prezidentskou volební kampaň. Evropská média skadál nespustila  a francouzský prezident chce stíhačkami nejspíše umlčet svědky. Mediální problémy kolem slavného vítězství libyjských povstalců u Benghází nejspíš překryjí nové - určitě sjezd ČSSD, jehož výsledek vy, kdož tento text budete číst,  už znáte. Na tiskovém středisku brněnského výstaviště, kde sjezd sociální demokracie probíhá, je v pátek v poledne zatím klid, v očekávání časů, kdy  budeme do noci čekat, co se s ČSSD stane. Kdo zvítězí a kdo prohraje. Bezletovou zónu nad Brnem prozatím nikdo nevyhlásil, a tak se není čeho bát… Prozatím.

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková