To, zda politik skončí nebo ne, je dnes řízeno stejně jako bezpilotní bombardéry Predator - z válečného štábu kdesi v dálce. Nejmenovaný operátor pečlivě připraví past a politik v roli cíle se do ní chytí. Pak ahraje staccato mediální orchestr nemyslících novinářů. Zdá se, že opuštěný Topolánek bez tiskového mluvčího měl při fotografování pro homosexuální časopis LUI maskérem příliš oslabenou ostražitost a kolem sebe ostře nabroušené nože svých spolustraníků. Dlouhé nože. Jeho konec ovšem mění politickou mapu pravice stejně, jako jeho nástup. Václav Klaus by se nikdy nesetkal s předsedkyní extremistické neoncionalistické strany Petrou Edelmannovou a nikdy by nekomentoval povahové rysy svých kolegů ve vládě. I kdyby to byl had na tři...
Vyjevil čtenářům fascinující nápad Dany Jaklové, že historické budovy a celého komplexu nových budov na Vinohradech by se měl rozhlas zbavit a pronajmout si od nějakého developera, patrně spřízněného s Langerovou částí ODS, něco pěkného na Jižním městě. Dovolím si předpokládat, že bývala ideová pracovnice zahraničního vysílání Československého rozhlasu měla již vyhlédnutého i nějakého pěkného kupce na budovy a parcelu minutu od Václavského náměstí. Kšeft za více než tři miliardy by určitě nezůstal bez vděčnosti a rozhlas by definitivně přivázal jednosměrným penězovodem k lidem, ovlivňujícím jak Punkva "občanskou" pravici.
Oni "někteří radní" by si rádi ještě před volbami urvali alespoň dočasně o něco větší kus moci. Zejména někteří… Ale ideový guru mediálních radních v ODS Ivan Langer má sám v tuto chvíli svou vlastní budoucnost nejistou. To samé, co Topolánka, může potkat i jeho. A kdo je pak bude řídit? Inu, to bude těžké. Co by si počal takový kandidát na poslance ODS Petr Štěpánek? Ten zatím píše své svěží spisky o znárodňování televize a rozhlasu a zveřejňuje to na serveru mediálního lobbisty a televizního podnikatele Berky Česká média, který stále zaměstnává radní Danu Jaklovou. Že by nějaká smlouva na osobní předvolební kampaň? Nebo nějaké sliby? I za komunistů, které jako vedoucí oddělení "zvláštních úkolů" zažil radní Českého rozhlasu Jíša pod jménem Andrlík, se platily koncesionářské poplatky. Neplatily se jen v Sovětském svazu. Tam byla a dodnes jsou média státní. Že by ještě dnes Oberfalzerovi, Štěpánkovi, Langerovi či Ratiborskému radili staří bolševici až z Moskvy, jak rozhlasu zakroutit krkem?
Provizorní generální ředitel ČRo Duhan namísto toho hodlá číst pomalu a srozumitelně důchodcům z klasiků a bývalý ředitel Radiožurnálu Alexandr Pícha, který po Bobkovi převzal redakci ČRo Online, by nejraději nedělal nic a hrál si s vláčky. Nevadí mu, že přišel o pilotní projekt multimediálního vysílání, nevadí mu, že sám nevymyslel od svého nástupu nic nového. Že nepřinesl žádnou vizi – myšlenku nosnou na deset let, jako přinesl v roce 1999 Bobek. Nevadí mu nic - mimo toho, že plat ředitele stanice je menší, než peníze rozhlasového zpravodaje v New Yorku. Své místo bere nejspíše jako provizorní a po volbách se uvidí…
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková