Nic proti, věta je to pravdivá. Háček je ale v něčem jiném: mnozí ze signatářů prohlášení v minulém volebním období vyplýtvali mnoho energie na to, aby poškodili Stranu zelených, především jejího tehdejšího předsedu a ministra životního prostředí Martina Bursíka či poslankyni Kateřinu Jacques, díky které vůbec vznikl historicky první poslanecký klub SZ, jenž v malém počtu členů vykazoval množství kvalitní práce. Jejich kritikům se podařilo, o co usilovali: zelení nejsou ve vládě, ani ve sněmovně, nemají tedy nyní reálný vliv ovlivňovat legislativu.
Mezi těmi, kteří proti zeleným v minulém období intenzivně vystupovali, byli z řad signatářů stávajícího kritického prohlášení například sociolog Jan Keller, mluvčí Ne základnám Jana Glivická či někdejší předseda SZ Jan Beránek. Dalo by se pokračovat. Útoky to byly často nevybíravé. Dokonce vznikla účelová strana DSZ, vedená tehdejší poslankyní Olgou Zubovou, která za velké peníze mediálního magnáta Jaromíra Soukupa zelené vážně poškodila nejen v loňských evropských volbách. Za DSZ kandidoval třeba právě Keller, prohlášení podepsal i místopředseda této strany Jiří Šteg.
Mnozí zástupci ekologických organizací se už delší dobu nechávají slyšet, že ministr, jakým byl Bursík, resortu chybí. Svému oboru rozumí a pro kvalitu životního prostředí dokázal mnohé prosadit. Nebojí se ČEZu, umí se postavit za lidi i jejich domovy - například v Horním Jiřetíně, kde stále není zažehnána hrozba případné těžby hnědého uhlí, tedy zbourání malebného města a vyhnání tamních obyvatel.
Někteří Bursíkovu práci oceňovali vždy, jiní ji doceňují až teď. Výše jmenovaní i někteří další signatáři prohlášení ProAlt mu ale dodnes nepřiznali byť jediný úspěch. Ani ve chvíli, kdy se ministrem životního prostředí stal antiekolog Pavel Drobil, který dýchá za průmysl, třeba v otázce globálního oteplování je čtenářem Václava Klause a více než znalosti jej u zaměstnanců zajímá, zda nepřicházejí na úřad v kraťasech či s výstřihy.
Není divu, že je kritizován. Iniciativa ProAlt ale zatím představila jen onu kritiku, řešení žádné. Směrem k některým signatářům prohlášení se navíc, chtě nechtě, přímo nabízí zvolání: „Máte co jste chtěli. Jenže jiní bohužel s vámi.“
Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová
Související:
Opoziční iniciativa kritizuje sociální škrty