Od začátku června se povinně přimíchává do nafty 6 % řepkového oleje. Zákon, který to nařizuje, prolobboval den před volbami největší výrobce řepkového oleje, pan Andrej Babiš.
14. června 2010 - 07:00
Účet pro spotřebitele = 10 miliard korun
Nafta i benzín v důsledku toho zdražily o dalších 40 haléřů a na ředěnou naftu se ujede zase o něco méně kilometrů.
Dochází ke stejnému vývoji jako vždy v minulosti, když se navýšil povinný podíl biopaliv.
Každé povinné procento řepky v naftě zdražuje paliva přibližně o třicetník, protože výroba nafty z řepky je násobně dražší než výroba nafty z ropy. Na biopaliva tak již doplácíme cca 1,70 Kč na litru, celkově asi 10 miliard korun ročně.
Účet pro daňové poplatníky = 3 miliardy korun
Nejenže pan Babiš vydělává na tom, že musíme platit drahou naftu. Současně je největším příjemcem dotací v České republice. Pan Andrej Babiš farmaří na 67 tisících hektarech polí, na něž pobírá štědré dotace z kapes daňových poplatníků. Na svých dotovaných polích pěstuje řepku, ze které se povinně musí vyrábět 6 % nafty v České republice. Firmy, jejichž je pan Babiš stoprocentním vlastníkem, na svoji činnost obdržely dotace převyšující 3 miliardy korun.
Pan Babiš patří mezi nejbohatší muže v České republice. Dosahuje ročního zisku kolem 10 miliard korun. Není to ale čestný zisk. Je to zisk získaný z dotací a z povinného přimíchávání – jsou to peníze získané na úkor spotřebitelů a daňových poplatníků.
Příští vláda nic nezmění, je Babišova
Myslíte si, že by mohla vznikající vládní koalice zařadit do svého programu zrušení zákona o přimíchávání biopaliv? Těžko. Její hlavní představitelé jsou součástí Babišovy koalice, která umožnila přijetí biopalivového zákona.
Petr Mach