Skutečnost, že takový názor, útočící na nejvýraznější politiky SZ, vyřkl v předvolebním boji naoko nezávislý politolog, hájící barvy konkurenční strany, byla vůči voličům nefér. Působilo to jako snaha oslabit soupeře.
Podivné bylo i to, když „nezávislý“ politolog Kubáček před komunálními volbami v deníku MF Dnes známkoval politiky - jedničky od něj získala lídryně tehdejší kandidátky VV Markéta Reedová, jiní dopadli hůř.
Kubáček ale není sám, podobně je na tom třeba i politolog Lukáš Jelínek, který pracuje pro místopředsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Také on - například v deníku Právo - publikoval mnoho článku útočících na SZ kvůli tomu, že v minulém volebním období nezahnula doleva, zůstala středovou a byla v koalici s ODS a KDU-ČSL.
Problém není v samotném faktu, že politologové spolupracují s politickými stranami. I oni (stejně jako novináři) mají samozřejmě občanské právo jak na členství ve stranách, tak na zaujaté názory. Bylo by ale férové to čtenářům, minimálně v předvolební kampani, prozradit - aby je to pak neklamalo v tom, že se jedná o jakoby nezávislé postoje.
Giuseppe Maiello