Libuše Frantová: Vrána k vráně?

Cena za to, aby si primátor Pavel Bém ještě chvíli udržel moc a vliv v pražské organizaci ODS, byla hodně vysoká.

14. listopadu 2009 - 07:00

Ve svém týmu, který čekají v příštím roce troje volby,  má teď muže s nejhorší pověstí – starostu Prahy 5 Milana Jančíka.  Politika, který rozdělil občanské demokraty v pátém pražském obvodě a který byl mnohokrát vyšetřován policií. Ale možná tak ambiciózní Bém jen potvrdil platnost známého přísloví, že vrána k vráně sedá.  

Ctižádostivý pražský politik, který už vloni přišel v souboji s Mirkem Topolánkem o nejvyšší post ve straně, zřejmě strašně moc nechtěl znovu prohrát.  Proto pro vítězství v boji o šéfa pražské organizace ODS udělal opravdu všechno.  Jeho vyzyvatel Rudolf Blažek  byl považován za favorita, protože získal více nominací z jednotlivých pražských obvodů. Ale mínění členů nerozhoduje, hlasy delegátů se „kupují“ až před tajnou volbou a potom může být všechno jinak.  Nutno však říci, že praxe výměnných zákulisních obchodů funguje ve všech stranách, své o ní vědí například lidovci.

Bez pomoci kontroverzního, ale stále vlivného Jančíka by  Pavel Bém v čele Prahy skončil.   Ostatně Jančík zase vděčil Bémovi za to, že ho zákulisními dohodami posadil v roce 2006 znovu do křesla starosty, když  Jančík naprosto propadl v komunálních volbách. I když kandidoval v Praze 5 jako jednička, skončil až na 22. místě. To mu ovšem nebránilo v tom, aby se několikrát nepokusil vybojovat post starosty. Napotřetí se mu to skutečně podařilo, když si zajistil zvolení dohodou se sociální demokracií a některými Evropskými demokraty, kterým slíbil dobře placená křesla v radě. Prodejní lidé se v politice bohužel vždycky najdou. Zákulisní dohody se Jančíkovi vyplatily tehdy i dnes. Jenže vděk za pomoc od primátora evidentně nestačil, za svoji pomoc žádal víc – křeslo místopředsedy nejsilnější stranické organizace ODS v zemi.

Stálo to Bémovi za to?  Zvlášť když navíc musel slíbit, že až bude v květnu zvolen poslancem, opustí pražský magistrát i primátorský post, jak žádali jeho další straničtí kolegové? Sám tvrdí, že skloubit funkci primátora a poslance dlouhodobě nejde. Snaží se o to například středočeský hejtman a poslanec David Rath, ambiciózní politik sociální demokracie, ale bývá kvůli souběhu dvou významných funkcí často kritizován. Jeho stranický kolega – šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek – se naopak poslaneckého mandátu vzdal, jakmile byl zvolen jihomoravským hejtmanem.

Bém zřejmě cítí, že jeho obliba v pražském teritoriu upadá, jeho straničtí kolegové už ho mají dost. Navíc se na post primátora tlačí dravci z nižších pozic, podporováni vlivnými lobbisty a podnikateli.  Tak si chtěl alespoň ohlídat, aby se už neměnila pražská kandidátka do sněmovny, kterou ovládli jeho a Jančíkovi lidé, když se zbavili všech „protopolánkovců“.  Teď se chce podle svých slov soustředit na kariéru v parlamentu.  

Podaří se mu to? Modrá Praha bude s největší pravděpodobností tradičně  volit občanské demokraty. Přesto nemá Bém místo v poslanecké lavici úplně jisté. Fakt, že se účelově spojuje s kontroverzním starostou Jančíkem, se mnohým voličům nemusí líbit. Není vyloučeno, že řada z nich využije jedinou zbraň, kterou jí umožňuje volební systém: zaškrtnout na kandidátce někoho jiného a zamíchat tak pořadím na kandidátce.  Udělali to v komunálních volbách Milanu Jančíkovi na Praze 5 , i když  to nakonec nic nezměnilo, mohou to zkusit i ve sněmovních volbách. Pokud by Bém do dolní komory  vůbec neprošel, žádné intriky by to už nezměnily   Až v květnu u volebních uren se tedy opravdu ukáže, zda spojení s kontroverzním politikem bylo pro Béma skutečně výhrou. 

Pro Prvnizpravy.cz
Libuše Frantová