Libuše Frantová: Už je to tady

Nezbude na údržbu a provoz silnic, varoval sociálnědemokratické krajské hejtmany včetně středočeského Davida Ratha jeho předchůdce Petr Bendl.

28. února 2009 - 07:00

Nezbude na údržbu a provoz silnic, varoval sociálnědemokratické krajské hejtmany včetně středočeského Davida Ratha jeho předchůdce Petr Bendl, když začali proplácet v krajských nemocnicích a krajských lékárnách poplatky za pacienty.  A jeho slova se začala brzy vyplňovat, i když ne všichni občané krajských darů využili. I tak musí krajská zastupitelstva počítat s výdaji v desítkách milionů korun, které budou v  rozpočtech chybět jinde.

Oranžoví hejtmani, podporovaní většinou komunisty, se tvářili, že jim takový výpadek žádnou citelnou díru v krajských pokladnách neudělá. Ale z úporné snahy sociální demokracie zrušit placení poplatků všeobecně bylo zřejmé, že jim přece jen dárky pacientům dělají vrásky. A nejen proto, že se soukromá zařízení – nemocnice i lékárny – snaží bránit žalobami a stížnostmi  proti zjevné diskriminaci i u Evropské komise a že jim hrozí kvůli porušování nebo obcházení zákona  sankce ze strany zdravotních pojišťoven, ale  hlavně kvůli tomu, že poplatky zatočí s rozpočty víc, než možná hejtmani tušili.

Sociální demokraté spoléhají na to, že se jim rozhazování přesto vyplatí. Jsou přesvědčeni, že se dostanou k moci ve státě dřív, než Evropská komise o věci rozhodne. Pokuty od zdravotních pojišťoven zase chtějí odvrátit zastrašováním. Středočeský hejtman David Rath jejich ředitelům už pohrozil, že když začnou dávat jeho pěti středočeským nemocnicím pokuty za nevybírání poplatků, tak je v případě vítězství ČSSD ve sněmovních volbách nechá okamžitě odvolat. A pokud je možné Rathovi v něčem vůbec věřit, pak je to právě tato výhružka. Ten, který kritizoval ministry současné vlády, když si přivedli na úřady po volbách nové náměstky, sám nenechává ve svém lénu, které získá, kámen na kameni. Vyprávět by o tom mohli šéfové středočeských krajských nemocnic, kteří se ocitli na dlažbě brzy poté, co Rath přišel na krajský úřad, ale i řada úředníků, kteří museli opustit posty, protože se nezdáli být dostatečnými kývali nového hejtmana. Zastrašování si už užili i ředitelé více než šedesáti středních škol, kteří si dovolili nereagovat na Rathovu výzvu, aby uspořádali anketu na název nové školy. Příště už budou určitě úslužnější.

Ale šéfové zdravotních pojišťoven by se neměli nechat pohrůžkami odradit od toho, aby konali svou povinnost a konečně zjistili, zda kraje porušují nebo neporušují zákon. Pokud se Rath někdy vrátí na ministerstvo zdravotnictví, pak stejně v tomto resortu nemá nikdo místo jisté.

Ale ať se snaží Rath zastrašovat jakkoli, jedno se mu povede jen těžko: naplnit bez pomoci státu krajskou pokladnu. Komunisté už začínají bít na poplach, protože už koncem loňského roku spadlo do deficitu devět z třinácti krajů a situace se nijak nelepší. Nejde o nijak malé sumy, deficit dělá celkově 1,3 miliardy korun. A vzhledem k chování krajských politiků to bude narůstat. Nejhorší je prý situace ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, kde pomáhají bývalým sociálnědemokratickým ministrům Davidu Rathovi a Jaroslavu Palasovi s vládou právě komunisté. Ti dnes vinu svalují na ekonomickou krizi, ale k vyprazdňování pokladen přispívá i rozhazovačná politika nových vedení krajů.

Levice teď natahuje ruku směrem ke státu. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše má krajům pomoci. Ať se sám ještě víc zadluží, aby oranžoví a rudí politici mohli dál obcházet zákony a plnit populistické sliby, které jim umožnily dostat se znovu k moci alespoň na úrovni krajů. Jen tak budou mít naději, aby svůj úspěch zopakovali i za rok ve sněmovních volbách. Ale proč by kraje měly dostávat další peníze od státu, když mají zřejmě dost peněz na rozdávání? A proč bychom na to měli my všichni přispívat ze svých daní?

Libuše Frantová