Právo na ochranu osobnosti touto normou politici neúměrně povýšili nad právo veřejnosti na informace, a to především tehdy, týkají-li se veřejného zájmu, třeba vyšetřování případů zneužívání postavení. Média totiž nesmějí zveřejnit jména takových lidí. ODS a ČSSD to nejenže nevadí, ale podporují to. Až na pár čestných výjimek ve svých řadách: například poslance Františka Laudáta (ODS) nebo Františka Bublana (ČSSD)…
Poslankyně Kateřina Jacques (SZ) se již potřetí pokusila učinit nápravu - aby tzv. náhubkový zákon přestal platit. Před časem spolu s dalšími předložila novelu, kterou jí ale ostatní poslanci doposud nezařadili na pořad sněmovní schůze. Tudíž o ní odmítli byť jen jednat. Jak před parlamentními prázdninami, tak na zářijové schůzi, kde se o to Jacques pokusila opakovaně. Pro zařazení se vyslovilo vždy jen kolem 30 či 40 zákonodárců. Pouze zelení, část nezařazených poslanců, většina poslaneckého klubu KSČM a jednotlivci z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOPu09.
Stejně dopadlo i hlasování, kdy Jacques navrhla zařadit na program schůze obdobný návrh, připravený ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem, se kterým vyjádřila souhlas a vzala si za svůj stávající vláda Jana Fischera. Tedy návrh vládní. Ten má za cíl alespoň vytvořit vyváženější úpravu konfliktu dvou základních práv – svobody informací a práva na ochranu soukromí. Proč se tolik politiků obává odejmutí náhubku z úst a per reportérů a novinářů? Připomíná to dojemnou shodu při jejich kritice Ústavního soudu a pokusů nadřadit partajní zájmy nad právo. Proč se ČSSD a ODS v takových otázkách tolik shodnou, proč na sebe náhle nekřičí? Takovou otázku by si mohli položit voliči. Hledání odpovědi tolik těžké není… Že by byla velká koalice opravdu jen strašákem?
Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová