Česká televize čeká také na svého ředitele. I na výslednou podobu novely zákona, o kterou nestála. Tento týden zasedá naposledy „stará“ Rada. Budoucí ředitelé již obíhají politické rožky, div si nožičky neubrousí. Zájem o židli po Janečkovi potvrdili Petr Dvořák (Nova) a Hynek Chudárek (Óčko). Zatímco Dvořák bojuje střízlivou profesionální vizí, Chudárek boduje zatím spíš v proslulých Žlutých lázních, kde oslavoval padesátiny. Podle Mediáře tam kromě poslanců ODS, TOP09 a VV byl i František Lambert, druhdy „dvojka“ České televize. Další kandidáti na ředitele se ještě během horkého politického léta čekají.
Na mediální scéně se vůbec dějí zvláštní věci. Přiznání ztěžuje budoucí zapírání. Milan Bouška byl v minulosti umírněný redaktor druhdy „štvavé vysílačky“ ČRo 6, pak mluvčí ODS a nyní je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Uprostřed minulého týdne sám na sebe prozradil, že porušuje zákon. Ve středu totiž byl zveřejněn průzkum, že občané si nepřejí platit koncesionářské poplatky. No, jasně. Když se lidu zeptáte, jestli chce platit daně, hádejte, co řekne. Takové výzkumy běžně zveřejňuje skupinka ODS, zvaná e-Stát, v níž se objevuje radní ČTÚ Petr Štěpánek, Eduard Kožušník a jiní, vcelku známí radikálové. A tak by ten průzkum možná ani nebyl zajímavý, kdyby…. kdyby ten průzkum nedělal místopředseda RRTV Milan Bouška.
Vlastně jej provedla agentura Ipsos Tambor pro společnost CI Consult & Research, která patří exministru vnitra za ODS Ivanu Langerovi a Ladislavu Mrklasovi. Pod PR „výzkumem“, zveřejněným v době projednávání zákona o ČT ve Sněmovně, byl ale podepsán Bouška. Poslanec VV Skokan, který byl kdysi členem ODS, byl o výsledcích „výzkumu“ kupodivu informován dřív, než vyšel. Na stránkách agentury bylo ještě nedávno napsáno, že Bouška „je stálým spolupracovníkem CI Consult & Research – analytikem se specializací na média a reklamu.“ Ve chvíli, kdy se o případ začala zajímat média, se náhle profil změnil na „Milan Bouška je externím spolupracovníkem vysoké školy Cevro Institut“. Srdečně gratulujeme k povýšení.
Dodatečná změna ovšem na tom, co se stalo, už nic nezmění. Protože § 7 zákona o rozhlasovém a televizním vysílání hovoří jasně. „Členové Rady ani osoby jim blízké nesmějí zastávat ani neplacené funkce v jakýchkoliv orgánech společností, které podnikají v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, audiovize a reklamy. Členové Rady ani osoby jim blízké se dále nesmějí podílet na podnikání obchodních společností, které působí v oblasti hromadných sdělovacích prostředků nebo v oblasti audiovize a reklamy, a poskytovat přímo nebo zprostředkovaně za úplatu poradenskou nebo obdobnou pomoc provozovatelům vysílání, provozovatelům převzatého vysílání a poskytovatelům audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání. Členové Rady nesmějí být v pracovněprávním ani jiném obdobném vztahu k provozovateli vysílání, provozovateli převzatého vysílání a poskytovateli audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání.“
O tom, že by někdo Boušku z RRTV odvolal, pochybuji. Parlamentu vládne 118 poslanců koalice, jejíž je ODS nejsilnější stranou. Aktivní legitimaci k žalobě Nejvyššímu správnímu soudu (RRTV je správním orgánem) veřejnost nemá. Ti, kteří ji mají, mlčky drží basu.
Ostatně pamatuji z minulého volebního období radní – lobbisty soukromých televizí a aktivisty, kteří zákon porušovali také a Poslanecká sněmovna zůstala přes řadu stížností nečinná. Pamatuji také, když Rada Českého rozhlasu pod vedením katolíka Floriana (KDU-ČSL) a Dany Jaklové (ODS) se skandálně pokusila likvidovat stanici pro mladé Wave na základě špatného překladu písně skotské kapely Primal Scream od diletantského „poradce“ Rady Radka Vogla (tehdy asistenta poslankyně Bohdalové - ČSSD). Zda šlo o úmyslně špatný překlad či ne, nechám na úvaze laskavého čtenáře. Vogel nakonec radil Radě dál. Poslance skandální „expertizy“ Rady nezajímaly. To, že se nyní přepíše jedna věta na webu, neznamená, že pan radní již průzkumy dělat nebude. Jen už bude příště chytřejší a… pod průzkum se nepodepíše. Že by Petru Nečasovi vadilo porušení zákona Topolánkova mluvčího, o tom se dá pochybovat. Inu, jsme přece u nás.
Pařížské úřady snížily vyhláškou množství reklamy v ulicích města o 30 procent a zakázaly veškerou inzerci do 50 m od škol. Nová pravidla budou omezovat do dvou let i velikost reklamních ploch na 12m2. Nebudou moci být instalovány žádné další osvětlené reklamy.
Předseda BBC Trust Lord Patten (bývalý předseda Konzervativní strany) zachránil před škrty část sítě BBC World Service. Ministerstvo zahraničí řeklo, že našlo dalších 2,2 milionu GBP po dobu tří let, které pomohou zachránit vysílání v hindštině arabštině a somálštině. BBC Trust řekl, že našel dalších 9 milionů liber, které by bylo možno rovněž investovat do redakce, vzhledem k tomu, že celá BBC měla nižší než očekávané náklady na restrukturalizaci. Od dubna 2014 bude navíc zahraniční vysílání financováno z licenčního poplatku BBC, namísto z grantu ministerstva zahraničních věcí a tím se stát vyviní ze zodpovědnosti a omezí o tuto částku veřejnou službu Britům. Otázkou je, zda pak zahraniční vysílání bude britská státní propaganda nebo veřejná služba, která se od zájmů britské vlády a britské tajné služby může drasticky lišit… BBC Trust je obdoba Rady ČRo, pouze daleko inteligentnější a profesionálnější.
BBC spustila v minulém týdnu novou službu BBC News Product prostřednictvím webového připojení „chytré televize“ Smart TV, kterým bude do multimediální podoby kombinovat stávající video a text z BBC News Online jako doplněk k vysílání BBC 24 Hours. Služba bude zpočátku k dispozici prostřednictvím chytrých televizorů od Samsungu, pak i na systémech dalších výrobců. Obdobnou službu iVysílání v televizorech Samsung bude od července provozovat i Česká televize.
Britská knihovna podepsala dohodu s Google, díky níž bude moci digitalizovat 250 tisíc knih a brožur z let 1700 až 1870 a dát je k dispozici k indexování, on-line vyhledávání a stahování prostřednictvím Google Books. Převedení 40 milionů stránek do digitální podoby zaplatí Google. Podobné dohody uzavřel vyhledávač již s více než 40 knihovnami po celém světě, včetně Harvardu, Stanfordu a vysokých škol v Nizozemsku, Itálii a Rakousku. Česká Národní knihovna uzavřela dohodu s Google o digitalizaci 200 tisíc knih už v únoru letošního roku. Nyní připravuje první knihy k odeslání do digitalizačního střediska Googlu. Dalších 300 tisíc knih digitalizuje Národní knihovna sama díky grantu Evropské unie.
Pražská Národní knihovna nyní také získala měsíční zkušební přístup do služby de Gruyter Linguistics and Literature eBooks. Prozatím zkušební přístup má také do Academic eBooks, Humanities International Complete a Gender Studies Database. Texty tisíců knih a odborných časopisů jsou pro individuální studijní a výzkumné účely dostupné ve formátu PDF. Že bychom začali zase číst, když už se nám nechce kupovat papírové knihy?
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková