V dřevních dobách médií, kdy se noviny jen tiskly, to byla vlastně pohoda. Pokud už někdo měl dojem, že by měl reagovat na to, co je v novinách, napsal "čtenářský" dopis.
28. června 2009 - 07:00
V dřevních dobách médií, kdy se noviny jen tiskly, to byla vlastně pohoda. Pokud už někdo měl dojem, že by měl reagovat na to, co je v novinách, napsal "čtenářský" dopis.Pamatuju v devadesátých letech dopisy na stroji či psané krasopisně v ruce, kdy pisatel argumentoval a pokoušel se vysvětlit, co si myslí. Podepsal se a uvedl i zpáteční adresu. Jako slušný člověk. Anonymy končily v koši.
Online žurnalistika sebou přinesla nejen možnost okamžitého informování. Ale i okamžité reakce. Anonymitu. Nevím, jestli někdo někdy dělal sociologický nebo psychologický profil internetových diskutérů, ale možná by to stálo za to.Sama si je dělím na několik druhů. Ti, kteří to myslí vážně - odhadem drtivá menšina. Ti, kteří to mají jako pracovní úkol - lidé z píárových agentur, marketingových oddělení firem a podobných institucí, kteří sledují "své" téma a spinují - manipulují veřejným míněním pro svého klienta. Menšina.A pak dvě velké skupiny. Jedna z nich jsou evidentně ti, kteří se těmi výkřiky na internetu baví a nemají co dělat. U nich si kladu otázku - podle čeho si vybírají témata? Jak to, že mají tolik času? Jsou nezaměstnaní? Nemocní (tolik nemocných?). Nebo nemají v práci co dělat? Pak ale nechápu, proč zrovna tato skupina nazývá s vervou ostatní sockami či je obviňuje z toho, že nepracují. Zatímco oni ano. Řadím mezi ně i všechny ty extrémistické nenávistníky.
Ti, co pracují, ovšem obvykle nediskutují, že... Zbývají "duševně" pracující a studenti.Zajímavou podskupinu tvoří ti, kdo se výhradně soustřeďují na fyzickou stránku objektů textů. "Fuj, ta je jako opice", dozvídám se pod fotografií hvězdy středního věku. Možná by nemuselo být špatné, aby diskutující povinně přidávali své vlastní fotografie. Jistě by to mnoho vyjasnilo.Poslední skupinou jsou lidé duševně narušení, u nichž je psaní komentářů pod texty projevem jejich choroby. Mnohé servery se snaží řešit neúnosný příliv "magorů" či "mašíblů" (magor-šílenec-blbec) moderováním diskusí. Tedy, natvrdo řečeno, cenzurou přispívajících. Při takovém množství textů je ale těžké uhlídat všechno. Nicméně média, hrající si hru na onu internetově anarchistickou "demokracii", ve valné většině podléhají tiskovému zákonu. A obsahem, za který odpovídají trestněprávně i občanskoprávně, jsou i názory jejich čtenářů. Poměrně šikovně to vymyslely Novinky. Diskutovat může jen ten, kdo je zaregistrován a autorizován. Je pravda, že diskutujících je tam méně, ale úroveň je přece jen znatelně jiná.Některé deníky, jako třeba internetové Britské listy, zrušily diskuze úplně. O "čtenáře" tohoto typu nestojí. A přesto (a nebo právě proto) mají dvacet tisíc čtenářů denně.
Jaké je řešení? Likvidace interaktivity? Cenzura? Všezahrnující svoboda? Řešení není. Buď se zachová interakce a čtenáři i "slušní" diskutující se budou muset smířit s tím, že slušná diskuse neexistuje, nebo připustit diskusi jen v rámci emailové komunikace redakci. A číst, filtrovat, moderovat... Je pravda, že pokud diskuse pod články není a čtenáři mi píší maily, jsou většinou slušné a vyargumentované. I ty nesouhlasné. I mezi nimi se najde pár bláznů, kteří chaoticky vykřikují, že jsem pravičák, komunistka nebo všechno dohromady. Schovávám si je. A jednoho dne vydám učebnici historie internetové psychiatrie.
Irena Ryšánková