V bance Goldman Sachs – je to náhoda, že právě tam, vykoumali prognózu, podle které se kapitalismus dožije roku 2050.
9. února 2010 - 07:00
V euroatlantickém světě sice ztratí na významu některé ekonomické (a i současně problematické) ukazatele, jako je HDP apod. a možná převáží jiné hodnoty jako je kvalita života a zdravé životní prostředí. Bohužel to bude jistě proto, že v těchto „kapitalistických indikátorech“ bude vynikat někdo jiný, především skupina, kam zařadili Brazílii, Rusko, Indii a Čínu (o pořadí se vedly spory, první by měla být Čína) – BRIC bude kapitalisticky válcovat světovou ekonomiku a Evropě i USA zbudou oči pro pláč.
Rusko figuruje ve skupině G8 a současně v BRIC, která se nyní schází před různými summity či výročními konferencemi, které pořádá mj. MMF, SB, WTO, OSN atd. V Kodani se pohádali mj., protože Čína na globální ekologické bolesti spíš kašle a horečně buduje nové výrobní kapacity, pro které nebude asi odbyt ve světě, včetně Česka. Brazílie naštěstí podporuje politiku EU (Lula je velká osobnost globálního významu), co se týče sociální sféry a ekologie. V Číně a Indii lidé hodně šetří, aby měli na doktora, na školu pro děti a stáří. Řízeně podhodnocená čínská měna poškozuje nejen americký, ale i brazilský, německý i náš export. Však se kvůli tomu v poslední době velmi ochladily americko-čínské vztahy. V Rusku a Číně má silné pozice státní kapitalismus, což není zatím případ Indie a Brazílie, ale může časem být. Proti Západu se však mohou v BRIC v mnohém dohodnout, ale i současně si podrazit nohy.
U Goldmanů vymyšlený růst je možná chimérou, třeba se uskuteční, možná bude ještě větší. Pak ať Bůh opatruje životní prostředí na Zemi, i v moři a v okolním kosmu. Pro "optimisty" je to povídání o roce 2050, pro "pesimisty" další důkaz, že se blíží soudný den. Třeba nebude nová Velká deprese či Velká inflace a Al Gore se dočká zmoudření lidstva dřív, než umře. Mnozí "pragmatici" si tyto otázky - i mnohé jiné - vůbec nepřipouštějí. Nemají nakonec pravdu?
Pro Prvnizpravy.cz
Petr Petržílek