Samozřejmě se po těchto slovech rozpoutala ve Spojených státech debata, ale analytici stanice Fox News, kteří byli ve studiu, s Beckelem souhlasili. Beau Dietl slova svého kolegy veřejně přivítal a mladší Joel Mowbray dokonce vyzval prezidenta, aby tohoto chlápka "stáhl z provozu". Liberální publicisté jako například Amy Goodman naopak upozorňují na nebezpečí, která z takových výroků vyplývá, a říkají, že radikální pravice by nejraději zažalovala i The New York Times za to, že úryvky z tajných dokumentů zveřejnil. Pro filmového dokumentaristu Michaela Moora a levici vůbec je Assange svatý muž a považují ho za hrdinu. I renomovaný týdeník Time do poslední chvíle uvažoval o tom, že by zvolil Assange mužem roku, ale nakonec se rozhodl pro zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.
Důležité otázky v této souvislosti položil v Americe časopis The New Yorker, když se optal: Co zásadního zveřejněné materiály přinesly? A za jakou cenu? Odpověď není jednoduchá, ale dle analytiků se zdá, že tyto dokumenty, na rozdíl od toho, co na tomto portálu bylo zveřejněno v červenci z Adfghánistánu, nic tak závažného nepřinesly!
V zahraničí slova, která zazněla na Fox News, žádný zřetelný souhlas nevyvolala a stanice byla překřtěna na fašistickou Fox News, i když samozřejmě krajní pravice i v Evropě s tím asi souhlasí, ale v médiích její hlas není slyšet. Je třeba zdůraznit, že v Evropě od dob druhé světové války nic takového ve sdělovacích prostředcích nezaznělo. Je ale rozdíl v reakci mezi katolickým jihem a protestantským severem. Václav Bělohradský říká: Jih demonstruje civilizační distanc k takovýmto výrokům, kdežto severu se taková slova více dotýkají.
Sám Julian Assange prohlásil, že se cítí být ohrožen a nejen on, ale i lidé, kteří s ním spolupracují. Ve Spojených státech bylo proti Assanagovi, který je Australan, zahájeno trestní řízení kvůli špionáži a spiknutí. Pan Assanage se v těchto dnech uchýlil do domu svého příznivce Voughana Smitha na jihovýchodě Anglie, kde se však kvůli trestnímu oznámení ze Švédska za sexuální delikty musí každý den hlásit na policii a na noze má připevněnou vysílačku, která dovoluje jeho neustálé sledování. Existuje podezření, že toto obvinění bylo uměle vykonstruováno.
Otázka, kterou si musíme položit my, zní: Proč komentátor Fox News veřejně prohlašuje, že má být někdo zabit? Zdá se, že způsob komentování této stanice jen potvrzuje to, co mediální analytici a sociologové již tvrdí dávno: XXI. století zcela proměňuje roli médií ve společnosti: zatímco celou druhou půlku XX. století média a hlavně televize společnost sjednocovaly a analyzovaly složitá témata, o kterých se druhý den doma i v práci diskutovalo, v XXI. století média jen baví a přinášejí jednoduché odpovědi na složité problémy, čímž společnost rozdělují a hybridní televize ji budou ještě více atomizovat, což bude mít za následek atomizaci celé společnosti. Volání po vraždě není nic jiného než takovou jednoduchou odpovědí. Z politické krajiny podle futurologů právě vinou této proměny médií zřejmě zmizí velké politické strany, silné odbory, vznikne mnoho nových politických subjektů a budoucnost bude zřejmě těžko předvídatelná. Propast mezi politiky a občany se bude asi zvětšovat, a tím by se mohl zvěšovat i prostor pro naši manipulaci a autoritářské tendence.
Karel Hvížďala