Bobek se loučí s rádiem jako úspěšný vědec, šéfredaktor i manažer. Na odchodnou s trochou škodolibosti spouští pokračování světově proslulé gorilí "tak trochu jiné reality show" Odhalení – pod názvem "Příbuzní". Hlavními hrdiny už nebudou pražské gorily, ale orangutani v ZOO v Dvoře Králové. Odhalení se stalo partnerem OSN v Roce gorily. Bobka čekala čestná medaile Vojtěcha Náprstka, udělovaná Akademií věd, evropská Komenského cena, zvláštní cena centrály Greenpeace International Innovation for Living Planet za používání moderních technologií v oblasti ochrany životního prostředí a přírody, na mezinárodním filmovém festivalu Wildscreen dostalo Odhalení cenu ARKive Interactive Award, bylo nominováno na mezinárodní cenu Panda Award. Předpokládám, že rozhlasovým radním, namnoze ne zrovna úspěšným ani schopným, odprýskává doteď závistí barva z mikáda.
Po zmizení čerstvě zvoleného a stejně čerstvě zhrouceného ředitele Richarda Medka do izolace nemocničního pavilonu má jeho zástupce Duhan mnohem větší starosti. Jeho podřízení mu omylem občas pozvou na večírek někoho nevhodného... Třeba bývalého ředitele Kasíka. Katastrofa… A on tam pak, chudáček, nemůže jít, protože, co kdyby se tam s někým nevhodným potkal, že. A tak se v Českém rozhlase 6 chlastalo bez generálního ředitele… Zastupujícího...
Senát v téže době projednával zrušení koncesionářských poplatků. Vzhledem ke stavu státního rozpočtu je představa navýšení mandatorních výdajů o dalších několik miliard poněkud zcestná. Většině senátorů to bylo jasné.
Nicméně tento předvolební nápad europoslance ODS Edvarda Kožušníka zabíral čas spoustě lidí v rozhlase i televizi a koneckonců i v Senátu. Kožušník se do Evropského parlamentu dostal, ale jeho nápad žil, nesen senátorem ODS Richardem Svobodou, ještě několik měsíců. Ryze odborná debata se někdy zvrhávala v debaty pohříchu demagogicky populistické, jindy v diskuze typické pro mediální problematiku. Totiž - co kdo viděl v televizi, co se o kom vysílalo a kolik kam jezdí štábů. Naštěstí se podařilo oné rozumní části Senátu Kožušníkův nápad zrušit. Hlavně místopředsedkyně, sociální demokratka Alena Gajdůšková se za veřejnou službu rvala jako lvice. Kdo všechno byl proti tomuto návrhu, se dá spatřit na stránkách senátu. Jde o hlasování č. 28 poslední schůze.
Sněmovna dovolovala mediální rady a nedovolila. Je, koneckonců, půl roku před volbami...
Ovšem poslanci nevyřešili ani problém, zvaný porušení zákona Radou ČTK. Odcházející brněnský poslanec Petr Pleva z ODS, u něhož za sebe vehementně bojovali brněnští nominanti ODS v Radě ČTK Šefčík a Valčáková, zablokoval dokončení projednávání tohoto bodu. Pleva zopakoval svou oblíbený výrok o Kartágu, které muselo být zničeno a četce, která musí být privatizována. Z nějakého záhadného důvodu na "svých" radních v ČTK i na generálním řediteli ČTK lpí. Rozhodně stojí za zamyšlení, proč to dělá. Ovšem zrovna tak se nechává zlobovávat Miroslav Grebeníček, který drží ochranou ruku nad členkou Rady ČTK, bývalou šéfredaktorkou Haló novin Miroslavou Moučkovou, ironicky zvanou mezi novináři
,,máma“, která se na odvolání-neodvolání zvolení-nezvolení nového i starého ředitele ČTK podílela, i když všem tvrdila, že ne. Pro Moučkovou je zjevně Rada poslední štací v její profesní kariéře a Grebeníčkovi zjevně nevadí ani to, že svým spolustraníkům lhala. Nu... Je to její a Grebeníčkova ostuda.
Silvii Lauder z Respektu, která Radě ČTK tak utěšeně pomáhala v zmatené likvidaci nově zvoleného ředitele Radima Hrehy psaním tendenčního článku, špinícího minulé působení Hrehy v STV, byla za tento text drobně napomenuta Etickou komisí Syndikátu novinářů. Z výroku Etické komise je znát, že to dělá nerada, ale přesto označila její článek Hreha zas a znovu za tendenční. Což, zdá se, nikomu z poslanců ODS a KDU-ČSL moc nevadí, Rozhodně ne poslanci Plevovi. Jedna z členek komise se nechala soukromě slyšet, že se nic jiného nedá dělat a to ani tehdy, když je Hreha nesympatický.
Takže se vlastně nic zvláštního nestalo. A vypadalo to všechno tak dramaticky…