Václavák, Ípák, Mírák, Anděl a mimopražské protějšky těchto křižovatek a náměstí se opět zklidní a místo stánků a rozdavačů letáků s logy stran tam budou zase už jen tiše postávat jehovisté, toužící nám vysvětlit, o čem se vlastně ve skutečnosti píše v Bibli.
Jaromír Dušomír, svlékající se Ondřej Liška v boxerkách, Babišova kuřata a jiné radůstky nás opustí – do příštího roku. To tu máme volby zas. Ooó, my se máme.
Letos jsme se ovšem dočkali ozvláštnění. Cílem hackerů a útoků byl tentokrát rozhlas. Prvně falešný mail, předstírající, že je od jednoho z náměstků, který přebrala ČTK i všechna média „i s chlupama“, aniž by se někdo pozastavoval nad tím, že kontaktní osoba v rozhlasu nikdy nepracovala, ba dokonce pracuje pro komerční médium. Zelení tvrdili, že to neudělali, protože něco takového by prý neuměli. Uvidíme podle analýz. Třeba někteří překvapili sami sebe a… umí. Mnohem větší drama ale bylo následné napadení webu ČRo. Malware, a nejen JS:Iframe-DPI [Trj], je svinstvo. Hodně agresivní reklama...
Pozoruhodné je, že rozhlas byl ochromen téměř vzápětí po debatě Dominika Duky na Radiožurnálu, který si tak nějak drobně zaagitoval a redaktorka Hanka Shánělová mu to vzhledem k předvolebnímu času nechtěla dovolit. A tak se do křehkého uctivého hlasu moderátorky ozývalo katolické burácení o cenzuře. No, má rodná církvi, to ses moc nevyznamenala. Mohla by ses, prosím, chovat tady, v Zemích českých tak, abych na tě mohla být hrdá, tak jako jsem dnes hrdá na svého papeže? Děkuji. A mimochodem – kolegyně Shánělová předvedla dokonalý výkon. Rozhlas může být pyšný, že má takové lidi.
Šéfredaktor indického listu The Hindu Siddharth Varadarajan dal výpověď prostřednictvím Twitteru. „Vzhledem k tomu, že se majitelé listu The Hindu rozhodli noviny opět řídit a redakčně vést v rámci rodiny, rezignuji s okamžitou platností.“
BBC se skandály nevyhýbají. Její manažeři čelí nyní disciplinárnímu slyšení za údajnou šikanu zaměstnanců. Generální ředitel BBC prohlásil, že zaměstnanci BBC by měli být podporování ve svém podnikání mimo BBC. Po skandálu, kdy se zjistilo, že někteří manažeři BBC mají vedle svých funkcí i vlastní podnikání, řekl Tony Hall, že by podpořil druhá zaměstnání, aby pracovníci BBC „objevovali svět venku“. Při slyšení před parlamentní komisi se totiž toryovský poslanec John Whittingdale vyjádřil, že poněkud podivné, že vrcholoví manažeři měli dovoleno pracovat – nad své platy – další hodiny navíc. Jiní poslanci jej zase obvinili z toho, že nevede společnost pevnou rukou a z podcenění problému.
„Shit happens,“ pravil šéf australského rádia 2Day FM Max Moore-Wilton na schůzi akcionářů Southern Cross Media. Touto větou, která nepotřebuje překladu, se vyjádřil k činu dvou moderátorů, kteří svým „vtipným“ falešným telefonátem do nemocnice, v níž ležela manželka prince Williama. Telefonát způsobil sebevraždu zdravotní sestry, která telefonát přepojila. „Tento incident byl nešťastný, o tom není pochyb,“ řekl. „Ale abych citoval nesmrtelná slova někoho, jehož identitu si nemohu vybavit, to se prostě stane.“ Shit happens.
Drsný manažer. Ale má pravdu. Nic se nestane. Život je plný nedokonalostí a nepředvídatelných událostí… Univerzální koncept víry.
Fiktivní vysvětlení původu tohoto květnatého výrazu se vyskytuje ve filmu Forrest Gump z roku 1994. Jiný názor mají ale Němci. Ukazuje se totiž, že Američané odposlouchávali nejen „ty divné požírače šneků“ ve Francii, ale i Angelu Merkel. Francouzi Američanům válku nevyhlásili. Prozatím. To se asi mezi přáteli běžně nedělá, myslí si. Němci jsou hrubšího zrna. Zvedli odposlouchávaný telefon a zavolali si rovnou Obamu. Angie přitom BND pořídila hezký vládní mobilek, na který jí vygravírovala státní znak. Prý zabezpečený. Obama ujistil rozčilenou Merkel – taky po telefonu, že ji neodposlouchává. Už ale neřekl, že ji neodposlouchával nikdy. Kdo při té komunikaci odposlouchával je dva, těžko říct. Ale vzápětí to bylo v novinách… Být šéfem německé tajné služby, spáchám sepuku. Vyjasněme si pravidla hry, vyzvala EU tiše Obamu. Doporučení pro Berlín i pro Prahu: „Shit happens…“ Ale vyhoďte na hodinu šéfy kontrarozvědky a objednejte si software pro šifrovanou komunikaci CircleTech od českých programátorů Šatánka a Kechlibara... Ten nehackne ani kvantový počítač Mossadu a když Šatánka přišli vydírat z BIS, zapnul nahrávání... A pak záznam zveřejnil. Je to bývalý pankáč… Ale teď vážně. „Shit happens…“ Americký přístup k evropským spojencům je problematický už od 2. světové.
Britský bulvár, který kolem sebe shromáždil i některé další vydavatele denního tisku v účelovém sdružení The Newspaper Publishers Association, chce po Nejvyšším soudu, aby zrušil rozhodnutí vlády pokračovat v systému tiskového dohledu preferovaném a podporovaném třemi hlavními politickými stranami, který umožnila Královská charta. Tiskové organizace také vyzývají královnu, aby listinu nepodepsala. Lord Black, konzervativní peer a výkonný ředitel Telegraph Media Group, řekl, že NPA musela udělat tento krok v zájmu zachování svobody tisku. Konkurenční model samoregulace tisku podporují vydavatelé Daily Mail, Daily Telegraph, Daily Mirror a News UK Ruperta Murdocha, vydavatel The Sun a The Times. Nicméně k nim se přidávají i někteří novináři. Editor Guardian Alan Rusbridger napadl královskou listinu „zleva“ jako „nesmyslný kus středověku“. Britský republikán.
Britská veřejnost má tak „špatnou náboženskou gramotnost“, že současné publikum bude zmateno rouhačským filmem Monty Python : Život Briana, snímkem z roku 1979, parodujícím příběh o Ježíši. Protože nepochopí biblické odkazy a narážky, jak prohlásil vedoucí oddělení náboženství a etiky BBC Aaqil Ahmed. Je otázkou, zda moderní publikum ocení „velký vtip“ o kázání na Hoře, kde žena se ptá: „Co je tak zvláštního na výrobcích sýra?“ (cheesemakers), medituje Ahmed. Narážka je odkaz na Ježíšova slova „Blahoslavení pokojní (peacemakers), neboť oni synové Boží slouti budou“, z evangelia sv. Matouše. Britský humor je… takový zvláštní…, i když několikrát byl film vyhlášen nejlepší komedií všech dob a proti filmu protestovali křesťanské téměř všech denominací. Mně spíš připadá horší celková kulturní neznalost, protože jedním ze skrytých a dooost vtipných odkazů filmu je, že se odehrával v tuniském městě Monastir v kulisách z minisérie Ježíš Nazaretský od Franca Zeffirelliho, který Monty Pythoni použili … Kdo z vás viděl jakýkoliv film od Zeffirelliho? Blahoslavení sýraři… Monty Pythonův život Briana uvedla v roce 2003 i Česká televize.
Já jdu teď volit a koho, to vám neřeknu. Jo, a pokud se jedná o finance, tak bych se obětovala taky. Že váháte…
Irena Ryšánková