Předčasné volby přinesly dalšího nováčka ve sněmovně, kterého lid zvolil na základě dokonalé předvolební kampaně, aniž by věděl, co vlastně reálně bude dělat. Babiš není ani levicový, ani pravicový. Je takový, jakého ho budete chtít.
A tak musím-být-premiér Bohuslav Sobotka se v médiích hlavně snažil ukazovat, jak je silný muž, který nikomu ze spolustraníků nedovolí bez dovolení navštívit hlavu státu, koupal se v nadšení svých příznivců, které mezitím opadlo. Nyní se pokouší sestavit vládu, při kterémžto počinu se ukazuje, že se sice ČSSD deset let chystala do vládních lavic, ale díky propracované politice odstřelování vlastních lidí nemá už skoro nikoho (kádry rešájut vsjo, ale kde je vzít). Ty, které měla a připravovala, si Sobotka od sebe odřízl nebo oni se odřízli od něj během povolebního pokusu o převrat. Druhý vítěz voleb mohl mezitím tiše pracovat na svém mediálním obrazu. Včetně skupování mediálních podniků.
Andrej Babiš koupil za velkého hluku skupinu Mafra a rádio Impuls. Vladimír Železný tvrdí, že mu radil, aby koupil i Novu. Možná ano, ale možná se Železný bojí, že by mohl koupit Barrandov – televizi, jíž začal čerstvě šéfovat… Pozoruhodné je, že tato mediální akvizice vzbudila daleko větší rozruch, než když Bakala kupoval Economii a Aktuálně. Znamená to tedy, že je Babiš méně vhodný, než Bakala? Pravda, Bakala začal investicí do posmrtného odkazu Václava Havla, čímž nadchl státní vdovu i sirotky, aby si vylepšil karmu, sponzoroval vznik plastiky Entropa a koupil londýnský autobus, který dělal kliky. Choval se… …tak nějak hipstersky. Kavárny ho začínají mít rády, i komunisté ho milují. Mluví jim z duše. A pomohl minulé koalici, kterou zničila až milenka posledního pravicového premiéra. Věnoval totiž 28,5 milionu korun třem politickým stranám. ODS dostala 15 milionů korun, TOP 09 7,5 milionu korun a Věci veřejné 6 milionů. Analytici spočítali, že jen v OKD Bakala vydělal kolem 38 miliard, RPG Byty mu vydělaly další 2,3 miliardy. ... Vytunelování OKD se mediálně promlčelo. Záchrana časopisu Respekt mu pomohla. Takhle se v Česku dělá politika… Snaha Sobotky prosadit do koaliční smlouvy omezení monopolizace médií narazila a vydržela pouze několik minut.
Mafra (zatím) funguje pořád dál a kráčí nezměněnou poutí, pokud ovšem pomineme permanentně se opakující rozhovory s Babišem nebo jeho manželkou, jichž je alespoň opticky víc, než je rozhovorů s Bakalou v Hospodářkách. O Soukupovi v Týdnu nemluvě.
Ostatně, když už jsme u toho týdne, zdá se, že Martinu Hekrdlovi přestup z Práva prospěl. Zatímco komentářová stránka deníku Právo mnoho rozhledu nedává, kvalita několika stabilních autorů je zde předvídatelná stejně, jako jejich političtí favorité, v Týdnu má Hekrdla evidentní volnost a jeho rozpjatá křídla z něj udělala jednoho z komentátorských opinion leaderů levice. Je škoda, že si jej deník Právo, který sám sebe považuje za levicový (kdysi možná byl), nechal utéci. Ale možná je to tím, že Právo už dávno levicovým není. Jeho fascinace Kalouskem z něj dělá podivný konzervovaný hybrid se stále klesajícím nákladem a nevalnou chutí. A to deník Právo zdražil o korunu na 17 Kč.
Duo Tkáč-Křetínský koupilo český Ringier Axel Springer. Reflex, který se vyjadřoval o nákupu Mafry Babišem velmi specifickým způsobem, mlčí. Pravda je, že společnost, jejímž jsou Tkáč s Křetínským majiteli, se již pokusila o televizi, kterou pak zavřeli, ale asi doufají, že „noviny“ jsou lepší. No, nevím, vysoké fixní náklady jsou vysoké fixní náklady, ať je to médium jakékoliv. Dovoluji si jen vyslovit naději, že přestanou mít své redaktory outsourcované v jiných, méně rozvinutých zemích. Jedině totiž to, že redaktor není někdo, kdo ovládá češtinu v úplnosti, by dokázalo omluvit informaci o tom, že ze potřeba začít s „vytaminovým detoxem“ nebo že „Janeček bral Markétu světa“, což byl úlovek při četbě Blesku během pěti minut u ranní kávy. Vitamin K2 by měl přitom podporovat inteligenci… Blesk je ale jen nosič. Podstatná není jeho role bulvárního média, ale stínový telefonní operátor Blesk Mobil a nová podomní iniciativa Blesk Plyn.
Mapa majitelů médií v Česku byla překreslena. Možná budeme jednou vzpomínat na doby, kdy tu „všechno patřilo Němcům“. Co mají čeští oligaršíkové s médii za úmysly, těžko říct. Mediální podporu svých podnikatelských záměrů? U Andreje Babiše zjevně podporu jeho politické kariéry. Buďme nedůvěřiví a uvidíme. Tradiční velká média stejně získávají konkurenci v internetových nezávislých médiích a tak je čím dál složitější ovládnout všechny. Mínkotvornými začínají být i doposud alternativní internetové portály.
Že může uspět David proti Goliášům alespoň jednou ročně, ukázala Šlágr TV na Silvestra. S podílem 4,3 procenta publika staršího 15 let porazila stanice Nova Cinema, Primu Cool, Primu love, Fandu, Smíchov, Telku, ČT Sport či ČT:D. Šlágr varieté, sledovalo poslední hodinu před půlnocí rekordních 272 tisíc dospělých diváků, což bylo 6,6% diváků, sedících v tu chvíli u televizorů. V kategorii trpaslíků to byl kolosální úspěch Karla Peterky a pobídka k tomu si pořídit druhý kanál a expandovat i na Slovensko...
Andruškovo „alternativní“ měření sledovanosti televizí, které měla zajišťovat agentura Nielsen, skončilo spolu s ním. Jeho nástupce Christoph Mainusch, současný šéf Novy, se rozhodl pro návrat ke společnosti Mediaresearch, která sledovanost měří od roku 1997.
Informace E15 o tom, že se bývalý eurokomisař a vedoucí české mise u EU Telička hodlá vrátit do Bruselu a jeho lobbyistická firma BXL Consulting, která v Bruselu radila například pražskému magistrátu jak získat dotaci na modernizaci centrální čistírny odpadních vod nebo British American Tobacco s jejich „social reporting process“, k Silvestru končí, z jejího webu zmizela. Stránky BXL z webu zmizely také. E15 se nejspíš lekla sama sebe. Co bude dělat Teličkův společník, bývalý ředitel kabinetu bývalého premiéra Vladimíra Špidly Petr Ježek, bůh suď. Asi taky bude kandidovat do Evropského parlamentu. Evropě to určitě oba ještě osladí…. Babišovo ANO vzalo Sobotkovi vítr z evropských plachet. Kdyby se ovšem Telička chtěl stát evropským komisařem pro zemědělství, začalo by to být agrofertově zajímavé.
Šéfkou nové agentury Russia Today, která nahrazuje agenturu RIA-Novosti se stane Margareta Simonjanová, která byla dosud šéfredaktorkou stanice Russia Today. Simonjanové je třiatřicet, pod jejím vedením se ze stanice Russia Today stal velký vysílatel, který přináší informace v angličtině, arabštině a španělštině. Stanice je přenášena dvaadvaceti satelity a 230 operátory a vysílá do více než sta zemí a pro 630 miliomů lidí. Výkonným ředitelem agentury bude prokremelský novinář Dmitrij Kiselev.
BBC se hodlá vrátit k přenosům šachových partií, což činila do poloviny šedesátých let. Nehodlá tak ovšem činiti obrazovým – tedy televizním přenosem, ale má v úmyslu k tomu použít rozhlas. Vysílání je určeno pro šachové nadšence, kteří „budou hrát partii s sebou“. Šachy se hrály už přes Vánoce. Pěkný nápad. Veřejná služba nemusí být honem na posluchače. Verzí, která by možná daleko více zaujala, by bylo kolaborativní spoluhraní diváků na internetu s propočítávanými pravděpodobnostmi dalších tahů.
Veřejný rozvod Nigelly Lawson a Charlese Saatchiho s doprovodnými procesy, v nichž Lawson přiznala, že si tu a tam šňupla koksu, jí nijak neublížil. Její kariéra vzkvétá a v prudérních Spojených státech začali vysílat její kulinářskou show.
Bývalá šéfka zpravodajství BBC Helen Borden prohlásila, že stanice referovala o imigrantech z nových evropských zemí v příliš pozitivním smyslu. Stalo se tak u příležitosti zveřejnění studie londýnské University College o přínosu imigrantů pro Velkou Británii v časovém úseku do roku 2000. Studie vzbudila velkou debatu, zejména v souvislosti s posledními událostmi kolem nelegálních imigrantů z Rumunska, kteří táboří v londýnských ulicích.
Saudský uživatel Twitteru, který obvinil kuvajtskou popovou hvězdu z cizoložství, byl odsouzen ke třem měsícům vězení a osmdesáti ranám bičem. Byl tak odsouzen podle práva šaríja, které takto bolestivě trestá nařčení z cizoložství bez důkazů.
Facebook čelí ve Spojených státech hromadné žalobě - měl údajně sledovat soukromé zprávy svých uživatelů. Takto získaná data pak měla firma podle žaloby využívat k marketingovým účelům.
V Británii zemřel ve věku 74 let vynikající politický komik John Fortune. Zemřel … na Silvestra. Typické. Trojice Rory Bremner, John Bird a John Fortune dokázala od osmdesátých let dělat v pořadech stanice Channel Four satiru tak, jak to třeba v Česku neumí nikdo. V jevištních dialozích napodobovali a parodovali, mnohdy se šibeničním humorem, známé britské a zahraniční politiky a celebrity. Někdy dokonce investigativně… Břitký britský humor ovšem chce politicky vzdělané publikum, které má od politiků odstup.
BBC byla obviněna konzervativním ministrem vlády pro Wales, Davidem Jonesem a Colinem Bloomem, výkonným ředitelem konzervativní křesťanské asociace Conservative Christian Fellowship, z vysílání „nepochopitelně liberálních blábolů“ za to, že hostující editorka pořadu Today, nezávislá hudebnice Polly Jean Harvey, jedna z předních představitelek britského alternative rocku, umožnila levicovým autorům - včetně zakladatele WikiLeaks, Juliana Assange a novináře Johna Pilgera - vyjádřit svůj názor bez přerušení v rozhlase Radio Four. Bulvární komentátor Daily Mail Stephen Glover pořad BBC odsoudil jako „hloupý, povrchní a protipatriotický“. BBC uvedla, že obdržela na program 37 stížností, ale obhájila používání hostujících editorů, kteří přicházejí ze všech oblastí života. Editory pořadu Today tak jsou například šéf Barclays Bank Antony Jenkins, , bývalá ředitelka MI5 Eliza Manningham-Buller, cestovatel a hlasatel Sir Michael Palin, a vynálezce World Wide Webu Tim Berners-Lee. „Dobře zavedenou rolí hostujících editorů je, aby své vlastní jedinečné nápady a odborné znalosti přinesly na program Today, za úzké spolupráce s běžným programovým týmem, s cílem zajistit materiál, který splňuje redakční pokyny BBC,“ řekl mluvčí BBC.
Doufejme, že letošní rok bude méně nenávistný. A ať je šťastný, bez ohledu na cokoliv.
Irena Ryšánková