Zemanův projev byl krátký. Ostatně ve funkci je chvíli a tak je na nějaké analýzy času dosti. Byl krátký, normální a lidský. Nikoho neumravňoval. Nemluvil o králíkárnách. Ale nebylo to poselství. Nic neposílal, jen bilancoval svých pět slibů, daných voličům. Ještě jsme si nezvykli na prezidenta lidem voleného a lidu odpovědnému. Jistěže měli „všichni“ komentující z řad komentátorů, neúspěšných kandidátů na prezidentskou židli i politiků pocit, že to byl projev špatný, protože jistěže kdyby onen projev neříkal Zeman, byl by jistě skvělý, i kdyby to byl totožný text, že. O vznešené báječnosti „Karla“ se naštěstí přestalo mluvit ve chvíli, kdy si pořídil tu pozoruhodnou dívku, kterou Františka z Blesku nazvala ramlicí, a o níž stále ještě nevíme, zda chytla stará stodola nebo je to poněkud nepovedený marketingový tah PR agentury. Uvidíme v budoucnu.
Letošní prezidentský projev byl také pozoruhodný v tom, že jej točila Nova. Patrně chování dramaturgů redakce zpravodajství naší milé veřejnoprávní televize dospělo na Hradě do netolerovatelné fáze. Jinak se to totiž zdůvodnit nedá a zdůvodnění kdysi dohodnutou rotací tří televizí není pravdivé. Ale Nova byla zjevně nadšená a ještě si z toho dokázala udělat krásné Televizní noviny.
Kromě Miloše Zemana se na obrazovkách televizí objevovaly pohádky. Pro nás, které pohádky otravují, jsou Vánoce poměrně děsivou sezonou, jakkoliv jsem si vědoma faktu, že jsou v prvé řadě pojímány jako rodinné svátky plné šustícího papíru, padajícího sněhu, oříšků, rolniček a zvonečků. Jsem ochotna snášet Anděla Páně. Protože v něm vystupuje nepopiratelně sexy čert. Ale pohádkomilovníků je víc, než nás ostatních a tak se na vánoční pohádku Duch nad zlato dívalo pres 53% diváků. Což bylo víc než 2,2 milionu dospělých a 200 tisíc dětí. Zdá se, že na pohádky děti dnes kašlou. Jako já.
Daniela Drtinová a její spolubojovníci navzdory jasnému vnitřnímu předpisu, kdo se smí vyjadřovat do médií, do těch médií hovoří. Ano, uznávám, že o stavu zpravodajství v ČT je třeba hovořit. A ano, televize (Česká) sice není soukromá firma, ale to neznamená, že bude do médií hovořit opravdu každý. A mohu ji rovněž ujistit, že Rada České televize, stejně jako Rada Českého rozhlasu, není správní orgán a může si tedy „jako právnička“ prostudovat, co chce. Jako právnička by to totiž měla vědět. Zřejmě si ještě nezjistila, v jaké firmě pracuje a jakým zákonem se ta firma řídí.
Knižní vydání historie České televize napsal pro Českou televizi bývalý dlouholetý analytik Novy Milan Kruml . A to je v ČT teprve rok a půl…
Pomalu vyplouvá na povrch, kolik stála nová hračka Tkáče a Křetínského, zvaná Blesk (plus , Aha!, Sport a Reflex). Pokud vím, i jiní čeští noví bohatí toužili zakoupit si podobnou hračku, ale ti potom vcelku správně usoudili, že je lepší si koupit jachtu. Doba mediálních baronů skončila, lidé budou médiím důvěřovat čím dál méně a pokusy ovlivňovat veřejné mínění budou čím dál razantnější. A neúspěšnější. Měla by začínat éra družstevních novin. Nebo je všechno jinak a chlapcům šlo hlavně o šedého telefonního operátora Blesku a největší podíl v PNS? Ale to všechno teprve uvidíme. Pokud koncern Ringier Axel Springer pochopil, že je čas prodat, nekupovala bych.
Finská Sanoma prodala svou českou odnož společnosti Astrosat, patřící VLP a Bertelsmannu.
Sanoma vydává většinou tituly pro ženy, které původně vydávala MONA a podobná vydavatelství. Jednu dobu vydávala dokonce časopis Kraus. Výjimkou v portfoliu je National Geographic. Ve svých začátcích Sanoma rovněž vydávala časopis Men´s Health, jehož česká odnož ale (tehdy) české muže nezajímala. Kdo ví, jak by to bylo dneska…..
Leoš Pohl, kterého tímto zdravím, protože jej občas potkávám ve vlaku (patrně jediný majitel televize, který nepodlehl nutkání pořídit si auto, které řve na sto mil, i když auto má), rozšiřuje své mediální království. Jeho CS Film našel přesně tu cílovku, kterou ostatní stanice opomíjely. Nyní hodlá rozšířit stanici Kino Svět a chystá rozšiřovat i své Rádio Dechovka. Také hodlá vstoupit do světa internetových médií. Vyjevil to v rozhovoru pro Mediář. Inu, série nikových televizí byl zjevně šťastný počin a v éře počínajících chytrých televizorů se ukáže nepochybně ještě šťastnějším.
Nejkrásnější reklamou Vánoc je Krakonoš od Vodafone, který si hraje na „postobrozence“ dr. Zvonka Burkeho. Sice nedosahuje kreativity falešných sobů či žubů až nahóru, ale divadelně komickou poetikou, blízkou legendárnímu Hadivadlu, se jim blíží.
Zatímco u nás politici i analytici řešili vánoční poselství Miloše Zemana, katalánská televize neodvysílala vánoční projev španělského krále vůbec. Ne snad, že by Katalánce šokovalo poněkud nestandardní chování Juana Carlose, ať již při lovu lvů či lovu žen, ale během projevu zaměstnanci televize stávkovali. Podle Reuters kvůli výdajovým škrtům. Katalánsko ovšem také čas od času přijímá myšlenku na osamostatnění od Španělska, která se stává stále populárnější. Vyčítá Madridu zejména nedostatek financí na veřejné služby a malou míru financování veřejných výdajů. Králi je to zjevně fuk.
Šéfredaktorka měsíčníku Vogue Anna Wintour dostála své pověsti. Podle twitterové zprávy její dcery totiž vyhodila vánoční stromeček ještě před Vánocemi, „protože dělá nepořádek“. Stromeček tak fakticky posloužil jen jako dekorace na jejím proslulém vánočním večírku. No, docela ji chápu, taky máme jehličí úplně všude.
Vánoční epizoda Downton Abbey, vysílaná stanicí ITV, se dočkala poměrně kousavé kritiky od diváků. „Celou předešlou hodinu se nestalo nic a nemyslím, že tu další se něco stane,“ objevovalo se na sociálních sítích. Většina fanoušků sváteční díl označila za nudný a zdlouhavý, navzdory faktu, že se částečně odehrával v Buckinghamském paláci (skutečném).
Papež František, který během Urbi et Orbi pohovořil o nutnosti ukončit války, se další den na věřící poněkud rozzlobil. V rámci modlitby Anděl Páně prohlásil, že lidí si z Vánoc dělají jen pohádku a odmítají vnímat vážnost světa i fakt, že sentimentální pojetí Vánoc nemá oporu v evangeliích. Ale český historik Vlastimil Vondruška nedávno vysvětloval, že Vánoce, jak je známe my, jsou vlastně Vánoce barokní. A ať už jsou sentimentální či nikoliv, jsou nepopiratelně krásné. I když… kapři si to asi nemyslí.
Irena Ryšánková