„Pokud získají převahu konzervativní, pravicová a národovecká uskupení, tak se tyto rozdíly dále prohloubí. Bohatší budou ještě bohatší a chudší ještě chudší,“ varoval na včerejší tiskové konferenci lídr Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek s tím, že Sociální demokraté jdou do evropských voleb s cílem zvýšit mzdy v Česku.
„Prosadíme přijetí evropské minimální mzdy, nikoli pouze jako doporučení. Zároveň budeme prosazovat princip, že firmy daní tam, kde reálně podnikají. I to bude mít vliv na mzdy,“ řekl Lubomír Zaorálek a zdůraznil, že SOCDEM bude prosazovat důsledné zdanění bank.
„Považujeme za nutné zavedení mimořádného zdanění bank, tak jako v radě dalších evropských zemích,“ dodal Zaorálek s tím, že od současné vlády se podle něj něco podobného čekat nedá.
Pokud se ve volbách do Evropského parlamentu prosadí národně konzervativní pravicové strany, dojde k prohlubování rozdílu mezi Západem a Východem. „Každá země bude hájit svoje zájmy, včetně daňových rájů. Místo boření mzdové železné opony se rozdíly mezi bohatými a chudými evropskými regiony budou jen prohlubovat. Projeví se to i na podobě zelené dohody a na tom, kdo z ní bude těžit,“ vysvětlil.
„Může se ukázat, jak trefně poznamenal francouzský prezident Macron, že Evropská unie je smrtelná. Pro některé země nebude mít význam v ní zůstávat a dále chudnout,“ doplnil Zaorálek.
Problémy péče o duševní zdraví
„Je tu zároveň závažná regionální nedostupnost péče o duševní zdraví. Tento stav dopadá i na pracovníky v sociálních službách a koneckonců i na blízké psychicky nemocných. Odráží se to také přirozeně v jejich rodinách,“ poznamenala psycholožka Manuela Haug, nominantka hnutí Budoucnost na kandidátce Sociální demokracie do evropských voleb. Ta také zdůrazňuje, že je nutné co nejdříve začít s reformou péče o duševní zdraví.
„V oblasti péče o duševní zdraví je mnoho prostoru ke zlepšení na národní i evropské úrovni,“ dodala s tím, že důležité je především odstranit bariéry ve vzdělávání pro psychiatry a klinické psychology, dále rozvíjet centra pro rozvoj duševního zdraví a hlavně zajištění důstojných podmínek pro život.
Důchodová reforma vyžaduje větší komplexnost
„To, co nyní předkládá vláda, reforma není. Vláda nereaguje na naše připomínky a argumenty. Připadám si jako mistr světa házení hrachu na zeď,“ komentovala změny v důchodech navrhované vládou a dodala, že důležitou roli má podle ní například i bytová politika.
„Mladé rodiny nemají kde bydlet. Na bytové výstavbě se musí podílet veřejný sektor – obce, kraje, města. Koneckonců toto navrhovala Sociální demokracie už na konci minulého volebního období. Nelze se spoléhat v nájemním bydlení na soukromý sektor, protože z Německa víme, že se to může odrazit v nepřiměřeně vysokých nájmech,“ dodala Lenka Desatová. „Pokud budou mladé rodiny dál žít v nejistotě, nebudou se rodit děti a důchodovou reformu budeme za deset let řešit znovu,“ uzavřela Lenka Desatová.